Niedziela
28.10.2018
nr 301 (4837 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: Aport z pola  (NOWY TEMAT)

Autor: tony.zielony  godzina: 15:23
Witam kolegów, Podpowiedzcie proszę bo układam pierwszego psa i mam problem. Rzecz idzie o Małego Munsterlandera. Prawdopodobnie dałem ciała z nauką aportu i efekt jest taki że pies podnosi kaczki z wody a z pola nie chce. W tej chwili ma 1,5 roku. 1) Najpierw rzucałem psu patyki a przynoszenie sprawiało mu radość (szczeniak) 2) Następnie rzucałem koziołkiem z obwiązanymi kaczymi piórami kiedy pies warował a na sygnał "szukaj pióra" wynajdywał go w największych trawach i przynosił. 3) Dodałem komendy trzymaj i daj które pies opanował do tego stopnia że chodzi przy nodze z koziołkiem do momentu odbioru. 4) W pierwszym sezonie kiedy miał 8 miesięcy podniósł siedem kaczek z wody. Byłem zachwycony i kontynuowałem ćwiczenia po sezonie. 5) W drugim sezonie kiedy kaczka spadła na trawę pies poleciał obwąchał i powiedział mi "sam se noś to pióro..". Jak na wodzie to przyniesie a jak w trawie powącha i ma to gdzieś. Kiedy rzucam koziołkiem zawsze podnosi a pióra nie chce. Wiem że to dość powszechny problem ale nie wiem jak sobie z tym poradzić. Zdaję sobie sprawę że dałem ciała z nauką aportu na wstępie ale czy w tej chwili możecie coś mi poradzić? Będę wdzięczny za pomoc.

Autor: I G O R  godzina: 16:59
Na jaką komendę pies przynosi kaczkę z wody ?

Autor: skaflok  godzina: 19:03
Pewnie to była komenda "z wody....aport"

Autor: I G O R  godzina: 21:24
Skoro z pola nie chce aportować to być może tak było. Dajmy szanse Koledze się wypowiedzieć.

Autor: aalf  godzina: 23:17
Sprawa jest prosta. Przerobić lekcję aportu od "0", zacząć od trzymania dłoni w kufie. Następnie koziołek, chodzenie z koziołkiem przy nodze idt. A potem chodzenie z kaczką w pysku, następnie szukanie kaczki schowanej np. w trawie idt.. Miałem ten sam problem z moim psem. U mnie pomogło, teraz aport wzorowy.

Autor: tony.zielony  godzina: 23:23
Tak wyszło że mówię po prostu "szukaj pióra". Z koziołkiem to nie ma znaczenia czy rzucam w pole czy na wodę, zawsze przynosi a kaczki z trawy nie podniesie...?? Generalnie nie używam słowa "aport" Czy myślicie że mógłbym teraz wprowadzić taką komendę czy pozostać przy pierwotnej?