Piątek
01.09.2006
nr 244 (0397 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: Po co konkursy tropowcow?

Autor: Katarzyna  godzina: 16:04
To ja się może wtrącę na temat retrieverów na konkursach tropowców. Faktyznie, jest ich sporo, najczęsciej są to psy w rękach nie myśliwych. Faktycznie, często tylko po to by psa wystawić w klasie użytkowej - osobiście tego nie pochwalam, bo jak pies jest dobry to da sobie rade w klasach pośredniej i otwartej, a jak ma braki to po co na siłę robić mu tytuły i go rozmnażać ... Jest jednak wielu właścicieli retrieverów, którzy chcą COŚ ze swoimi psami zrobić. Chcą z nimi pracować, bawić się przez szkolenie i uczestniczenie w tego typu imprezach - nie można im tego zabronić, a wręcz nalezy się cieszyć że są ludzie, którzy kupują psa NIE TYLKO na kanapę. Inna sprawa, to psy wspaniale rokujące wystawowo, retriever bez dyplomu użytkowości nie otrzyma tytułu interchampiona, dlaczego nie ma zrobić dyplomu tropowca( bo najłatwiej) i uzyskać należący się mu tytuł Intera? W każdym razie, jeśli chodzi o retrievery, to moim skromnym zdaniem użytkowym można nazwać takiego, który sprawdza się na knkursach retrieverów, a nie tropowców. Nie mówie o polowaniach, bo sama mam o nich nikłe pojęcie. DB, K.

Autor: MarCo  godzina: 16:54
MARS Konkursy są potrzebne. Uważam też, że obecne są zbyt łatwe. Pies naprawdę nie musi wiele umieć, by wymęczyć dyplom III a nawet II stopnia. Wg mnie, warunkiem otrzymania certyfikatu użytkowści powinno być: - 3 dypl. I stopnia (pies) - 3 dypl. min. II stopnia (suka) Certyfikat użykowości (przydatności do polowania) powinien być okresowo potwierdzany, np. co 3 lata.

Autor: Władysław Hoff  godzina: 18:59
Oj Marcin. Czy w tym temacie chodzi Ci o uzyskanie użytkowości do wystawiania psa w klasie użytkowej, czy ci co są amatorami w pracy z psami myśliwskimi nie powinni uczestniczyć w konkursach tropowców. Jeśli masz na myśli uzyskanie dyplomu do wystawiania w klasie użytkowej, to w przypadku retrieverów uważam, że masz racje. Uważam, że tylko posokowce mają prawo do wystawiania w klasie użytkowej z pracy na farbie. Ja dla moich psów do wystawiania w klasie użytków mam dyplom z ukończenia konkursu pracy dla retrieverów. Sam wiesz, że wyszkolenie psa na farbie w takiej klasie jak moje to efekt ciągłej pracy. Uczestnictwo w konkursach daje mi satysfakcje, że mogę pokazać psy, które naprawdę są tropowcami. Praca z nimi jako retrieverami to dla nie myśliwego jak ja jest pewnym problemem. Brak jest zwierzyny z łowiska i należy ją kupić. Przebywając w łowisku traktowany jestem jako intruz. Pomimo tych trudności uzyskuje pewien poziom wyszkolenia, a dzięki temu, że na farbie je szkoliłem i brałem udział w konkursach to mogłem osiągnąć pozytywny wynik w konkursie retrieverów u naszych sąsiadów. http://www.retriever-klub.cz/kluboveakce/zkousky/vysledky/uretrievercup2006.htm Darz Bór