Wtorek
14.12.2010
nr 348 (1962 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: DOBRY PIES PASTERSKI  (NOWY TEMAT)

Autor: Ksawer  godzina: 17:36
Witam, trochę nie z myśliwskiej beczki... Znajomy prowadzący spore gospodarstwo (hodowla krów), poszukuje psa do pomocy przy stadzie i stróżowania. Może ktoś ma jakieś doświadczenia i może doradzić coś odnośnie rasy, ewentualnie sprawdzonych hodowli psów w tym pasterskim sensie użytkowych. Z góry dziękuję za podpowiedzi. DB Ksawer

Autor: Bielikk  godzina: 18:29
Witam,Ksawery zwróć uwagę na tę rasę link (pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_australijski) oglądałem o tej rasie psów program dokumentaly, napraedę potrafią zadziwić db Bielikk

Autor: Z L  godzina: 18:45
Bielik Program dokumentalny to może zadziwić kazdego :-))) Miałeś kiedys w życiu do czynienia z psami użytkowymi /nie mówimy o mysliwskich/ obrończymi, tropiącymi strózujacymi czy pasterskimi? Ksawer Potrzebny jest do wypasu i przepedzania, czy bardziej do ochrony stada? W tej pracy psy wymagaja nieco wiecej szkolenia niż mysliwskie. SZKOLENIA nie układania!

Autor: Ksawer  godzina: 19:15
ad ZL do wypasu i przepędzania.

Autor: canislupus4  godzina: 19:24
To chyba BORDER COLLIE (www.border.wortale.net/art.php?dz=25)

Autor: Z L  godzina: 19:51
Wiecwypas. Teraz jeszcze jest pytanie jakiego rodzaju pastwiska . bowiem owczarki kontynentalne wyhodowane były do ścisłej współpracy z człowiekiem /pasterzem/ to znaczy pracowały na mniejszych areałach /i pracują/ drogach i pomiedzy uprawami. Musza pilnowac aby pasące się było nie wyżądzało szkód Tutaj potrzebujesz psa ściśle wpółpracującego; owczarek niemiecki, owczarek belgijski /ze wskazaniem na niemieckiego gdyż łatwiej nabyc z pracującej linii użytkowej. / Jesli wypas jest prowadzony na wiekszych otwartych przestrzeniach i pies ma się wykazac dużą samodzielnością proponowałbym Beardet Collie.Trudniejsze w szkoleniu lecz niezwykle szybkie i samodzielne. Odpowiedniejsze na rozległe nieogrodzone tereny. to tyle o rasach preferowanych w tej pracy . /jest ich wiecej ale te sa dość popularne/ Reszta to rok pracy min.8h na dobe :-)))

Autor: Sebek  godzina: 20:23
A nasz owczarek podhalański się nie nada?

Autor: zmora  godzina: 20:26
Ad Ksawer Hoduję bydło,używam psów do pomocy.Nie pasą- od tego mam ogrodzenia el.; psy są od przepędzania,zaganiania i ochrony mojego zadka, bo bydlęta bywają groźne:)) Mam dwa: acd( australian cattle dog) i owczarka australijskiego( australian shepherd)- oba się sprawdzają,wzajemnie uzupełniając.Mają instynkt stróżujący, z tym że raczej acd częściej widuję szkolone w tym kierunku.Borderów raczej nie polecam,gdyż moim zdaniem styl ich pracy( oko) nie robi większego wrażenia na silnych i mało płochliwych zwierzętach.Niestety w kraju trudno znaleźć użytkową hodowlę psów do bydła.