Czwartek
10.11.2011
nr 314 (2293 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: Młody wyżeł WNK  (NOWY TEMAT)

Autor: paweł81  godzina: 16:19
Witam, posiadam siedmiomiesięcznego WNK , podczas polowania na bażanty, po wytropieniu bażantów zbyt intensywnie wpada na ptactwo, podnosząc je, nie zaznacza stójki . W związku z powyższym proszę kolegów o praktyczne porady na ten temat, ewentualnie wskazanie wątku jeśli już był na forum. Darz Bór.

Autor: wyżlarz  godzina: 16:39
Psa nie układa się na polowaniu. Nie chcę żeby zabrzmiało to w mentorskim tonie, ale to pierwsza i chyba podstawowa rada z mojej strony. Jak ją Kolega wdroży w życie... dalej już będzie tylko lepiej. Wyżeł, który przestaje gonić - zaczyna wystawiać. Druga wskazówka. Uniemożliwić gonienie... (apel....). Ponadto "koguty w krzaczorach" to nie jest najlepszy pomysł na pielęgnację stójki i poprawne prowadzenie młodego legawca... To czy wpadanie w zwierzynę jest psiaka wrodzonym brakiem skłonności do wystawiania, czy wynikiem zmanierowania nie jest do oceniania po jednym wpisie. Niektórzy sie odezwą, że młody i w ogóle... że mu przejdzie, dojrzeje, że za wcześnie mówić... Jestem jednak zdania, że dobry materiał - legawiec już od najwczesniejszych miesięcy to MA - stójkę lub chociażby skłonnośc do wystwiania. Polecam równiez literaturę. P.S. Jednak wyszło mentorsko....

Autor: peterhunter  godzina: 20:06
spróbuj od kuropatwy, ty widzisz psa, pies widzi ciebie

Autor: paweł81  godzina: 20:07
Wyżlarz - to ze psa nie układa się na polowaniu to jest dla mnie jasne, jest młody sprawdziłem jego zachowanie. Teraz wiem na czym stoje , więc potrzebuję wskazówek jak go układać pod tym kątem. Jeśli chodzi o literature to zapoznałem sie jedynie z ,,Wyżły '' Erwin Dembiniok lecz nie znalazłem wątku ,,pielęgnowania'' stójki.

Autor: BodzioM  godzina: 20:36
paweł 81 odezwij się priv , może coś zaradzimy DB BodzioM

Autor: wyżlarz  godzina: 21:41
ok, pawel81, odnośnie pielęgnowania stójki - poczytaj, pooglądaj jak Amerykanie tranują komendę "whoa". Amerykanie to niezwylke praktyczny "ludek", i szybko wykombinowali, że pies z nadmierną pasją gonienia potraktowany takim "szkoleniem" zaczyna naprawdę fajnie pracować. Wejdź na stronę "Gun Dog Magazine", poszukaj na yuoutube czegoś pod hasłem "whoa training". To tak dla urozmaicenia tradycyjnych metod z linką i warowaniem. Komenda "whoa" w amerykańskim wydaniu ma tą przewagę, że nie zaburza tak rytmu pracy psa jak "waruj" - ma znaczenie jeśli myślisz o psie trialsowym.

Autor: anja  godzina: 21:42
U pana Dembinioka w "Wyżłach" akurat jest o - jak piszesz - pielęgnowaniu stójki. Linka, ptak i powolutku.... Jeśli masz ten egzemplarz co ja - wydawnictwo MAKO press - to strony 144-148. Powodzenia