Czwartek
15.09.2005
nr 046 (0046 )
ISSN 1734-6827

Przepisy kulinarne



Temat: PRZYPRAWY  (NOWY TEMAT)

Autor: Desperado  godzina: 18:31
Pozwoliłem sobie na małe zestawienie wszelkich przypraw wykorzystywanych w kuchni myśliwskiej. jałowiec Kamień węgielny kuchni myśliwskiej. Marynaty, zaprawy, wszelkie potrawy z dziczyzny i dzikiego ptactwa, do pasztetów, bigosu i kiełbas, do wędzenia. grzyby suszone Mięsa duszone, zwłaszcza dzik i zając, bigos, pasztet. czosnek Mięsa pieczone i duszone, pasztety, bigos, kiełbasy, mięsa na zimno, marynaty do dziczyzny. pieprz Ojciec przypraw. Zalewy, marynaty, zupy, wszelkie potrawy z dziczyzny. Pieprz biały, jako delikatniejszy w smaku i bardziej aromatyczny - do potraw z dzikiego ptactwa. Wszelkie mięsa. Ogół potraw. pieprz ziołowy Bigos i wszelkie mięsa duszone, pieczone i w pasztecie. cytryna Otartą skórkę i sok - zalewy, zaprawy, marynaty, pieczona i duszona dziczyzna i dzikie ptactwo. estragon Wszelka dziczyzna, bigos myśliwski. gałka muszkatołowa Pasztety, pieczone dzikie ptactwo (nadzienie). goździki Zalewy i marynaty, mięsa pieczone i duszone, pasztety, grzyby, pikle. imbir Mielony lub świeży korzeń. Marynaty, pasztety. kminek W ziarenkach lub zmielony, gulasz z dzika, goleń z płowizny. kolendra Zalewy, pieczenie. koper Zupy, sosy, potrawy z dzikiego ptactwa w sosach śmietanowych. natka pietruszki Zupy, sosy, potrawy z dzikiego ptactwa w cięższych sosach. liść laurowy Zalewy, zaprawy, marynaty, sosy, pasztety, bigos. Pieczenie mające lekko kwaskowaty smak (na. z jelenia, sarny, zająca). majeranek Mięsa pieczone i duszone, pasztety, bigos, dzikie ptactwo, flaki z płowizny. papryka w proszku ostra i słodka Sosy, dziczyzna pieczona i duszona, bigos, pieczone dzikie ptactwo, paprykarze. pomidory Świeże lub jako koncentrat. Dziczyzna pieczona i duszona, gulasz, bigos, także do dzikiego ptactwa. rozmaryn Zalewy do peklowania, niezbedna przyprawa przy mufloninie. śliwki suszone Dziczyzna pieczona i duszona, bigos. Faszer schabu z dzika. tymianek Marynaty do dziczyzny, dzikie ptactwo (stare). ziele angielskie Zalewy, zaprawy, marynaty, mięsa duszone, bigos, pasztety, pikle.

Autor: iwona  godzina: 18:45
jak dla mnie to chyba dość . Myślałam o tym co mogłeś pominąć , i może dodałabym lemonkę i pomarańczę .Tak w ogóle lista ,jak zawsze u Ciebie każdy przepis- perfekcyjnie . DB

Autor: KacpeR  godzina: 19:23
cząber??

Autor: krogulec  godzina: 21:26
brzydko uzupełniać mistrza ale pewnikiem mu sie nóż kuchenny nie omsknie na drobne dodatki typu Kwaśne jabłka jako dodatek do sosów pieczeni żurawina jako dodatek na słodko z gruszką w marynacie i na kwaśno , bez innych owoców grzyby suszone brak dopisu o bulionie grzybowym podstawie prawdziwych mysliwskich sosów , tudzież mojej zupy wigilijnej , a sam grzyb do klusek kładzionych bardzo pysznie żenionych właśnie z bulionem grzybowym jako zupa , lub klusek do gulaszu.... oczywiście z dziczyzny ... gałka muszkatułowa ... równiez podstawa puree zimniaczanego.... przy pieczeni z dzika do kapustki zasmażanej prawie jak 2 x 2 = 4 liść laurowy , pieprz ziołowy tudzież ziele angielskie .... oczywiście do zup .......... reszta bez zmian.... pozwolę sobie tylko wykreślic koper ....... a co to ja wiatrów potrzebuję ... od dzieciństwa ma smak szkła dla mnie ... pewnie jest jeszcze całe wiadro specyjałów których mimo wspólnych sił nie wymienilismy ... pozdrówki i smacznego

Autor: Kłysz  godzina: 22:30
Wiesz Krogulaszku, ja spojrzałem na tą listę Desperada jako na konspekt dla kogoś kto jest, hmm, biegły kulinarnie odrobinę inaczej. I jako taki uważam go za bardzo cenną inicjatywę. :-) Wariacje na temat to se można uprawiać jak czlowiek podstawy opanuje. Bo wtedy będzie wiedział jaki efekt osiągnie podając konkretną przyprawę, lub, co ma dodać aby osiągnąć efekt zamierzony. Można jeszcze tylko dodać, że nalepiej improwizują wirtuozi, chociaż dotyczy to jazu raczej. Nie zamierzam uzupełniać listy naszego O'Guru, że tak nazwę Desperada z Irlandzka, pewne rzeczy wyjdą przy różnych przepisach, mam na myśli przyprawy nietypowe i specyficzne. Ze swojej strony gratuluję pomysłu, myślę, że dla wielu zaczynających przygodę z wałkiem, patelnią i brytfanką jest to lista wielce przydatna. No i proszę się od koperku odpimpać, chociaż wiem że Wy dwaj go specjalnie nie lubicie, ale ja uwielbiam. Pozdrawiam - Kłysz - koperkofil od dziecka :-)

Autor: Desperado  godzina: 23:05
KacperR Chodzi Ci że dzięcieliny nie wpisałem na listę? Zrobiłem to świadomie i z pełną premedytacją, wiedząc i czując doskonale jak ona pachnie i w czym się lubi pojawiać. A znam potrawy które jej bardziej sprzyjają. I na odwrót. Oczywiście dziczyzno-jałowe, bo mięso dzikie jest chude z reguły i zasady, a cząber lubi te tłuste, ciężkie, ciężkostrawne. Zwłaszcza z warzywami bogatymi w błonnik. Chodzi mi o to sztandarowe przypisywanie cząbru do fasolówek rozmaitych. W ojczyźnianym rejonie tej rośliny bardziej jest używana do doprawiana tłustej baraniny, więc przysmaczanie nią dziczyzny to sprawa wybitnie indywidualna. Jak ktoś lubuje się w kuchni bałkańskiej to na bazie cząbru może używać do woli czubricy. Jej stosowanie to nowa nie do końca odkryta karta kuchni charakterystycznej. Zwłaszcza u nas, gdzie masowo się ,,wali” do potraw sztucznie utrwalane preparaty czynione przez chemików zatrudnianych przez.............. P.S. Lista standardów powstała jako sprzeciw fabrycznie klepanym torebkowym mieszankom, które misz-maszem zapachowym przyprawiają o utratę przytomności, a ich bazą jest glutaminian sodu.