Niedziela
22.01.2006
nr 022 (0175 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: zezwolenie na sztucer

Autor: meles  godzina: 00:19
Ad. Kol. Piotr Gawlicki Faktycznie ustawa o broni palnej i amunicji nie precyzuje co powinien zawierać wniosek. Jednak z art. 12 ust. 1 wynika, że decyzja o pozwoleniu na posiadanie broni winna określać: cel, w jakim została wydana, rodzaj broni i liczbę egzemplarzy broni. Decyzje (przynajmniej te wydawane przez KWP w Szczecinie) określają, że pozwolenie wydane jest na broń do celów łowieckich oraz ilość jednostek. Nie określają rodzaju broni. Jednak zaświadczenia uprawniające do zakupu dotyczą już konkretnego rodzaju broni myśliwskiej. W realiach KWP Szczecin nieokreślenie we wniosku ilości poszczególnych rodzajów broni (oczywiście bez podawania kalibrów) skutkuje wezwaniem do pisemnego uzupełnienia wniosku albo ustnego w siedzibie KWP.Doświadczenie uczy, że próba forsowania swoich racji przypomina kopanie się z koniem i prowadzi jedynie do przedłużenia postępowania administracyjnego. D.B.

Autor: jurek123  godzina: 08:25
W ubiegłym roku mój stażysta występował o wydanie zezwolenia na zakup broni w Warszawie ,i tu po staremu ,broń śrutowa ,kombinowana i kulowa i nie ma żadnej mowy by uzyskać więcej jak na trzy sztuki.Wiadomo stolica.

Autor: Kłysz  godzina: 08:53
No ja w ubiegłym roku wystąpiłem o rozszerzenie decyzji do 7 jednostek ( z 3 posiadanych dotychczasowo ) i Pomorski Komendant przychylił się do mojej prośby. Cieszę się, że nie mieszkam w Stolicy . . . . Pozdro - Kłysz

Autor: ULMUS  godzina: 10:43
bujałem się z policjantami przy okzazji broni sportowej ... najlepiej działa n nich rozmowa na piśmie ... przestają bredzić i tworzyć sobie wyimaginowane a przepisy a zaczynaja czytać ustawy i przestrzegać prawa ...i to dotyczy zarówno komendantów jak i szeregowych . Nic na gębę .. decyzja odmowna to składasz pisemny wniosek i pisemnie mają Ci odpowiedzieć z podaniem przyczyn i podstaw prawnych.. Zaręczam ci że zanim komendant sobie własne prawo ustanowi i je podpisze to się sto razy zastanowi.

Autor: Wilderer  godzina: 12:00
Jurek Wiadomo stolica:) a ja w tej stolicy mam decyzje na 16 sztuk, więc jak się to ma do twoich 3? Rozszezałem z 9 na 16 w ubiegłym roku. Z tego co piszesz to zdaje się ze (ty lub starzysta) pomyliłeś rodzaj z ilością.

Autor: pawo  godzina: 12:06
wiele rzeczy jest możliwych z naszą policją istnieje również tqaka ewentualność, że kolega nie będąc selekcjonerem nie posiada zezwolenia na posiadanie broni kulowej (stary tryb) ktoś w KWP, a może w KWMO rąbnął się i wydał zgodę na zakup drylinga (znam taki przypadek-stare dzieje) myśliwy, który nie zdawał egzaminu na broń kulową, nie może również dzisiaj nabyć broni kulowej

Autor: ala  godzina: 13:55
9 czy 16 jednostek broni w szafie, kojarzy mi się z szafą z ciuchami , z której trudno wybrać coś na konkretną imprezę. Czy ja ze swoją kniejówką i dubeltówką powinnam się czuć jak uboga krewna ? Na strzelnicę i w łowisko mi to wystarcza. DB Ala

Autor: Wilderer  godzina: 14:14
Więc w czym problem?:)))) czyżby jakiś kompleks?

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 17:55
W rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o broni: rodzaje broni palnej - formułuje rozporządzenie MiSWiA (www.abc.com.pl/serwis/du/2004/0629.htm) i nie jest to podział na broń o lufach gładkich, gwintowanych czy kombinowaną. cel - dla celów łowieckich liczba sztuk broni - to liczba o która występujemy i uzasadniamy celami łowieckimi od polowań w Polsce, przez strzelnicę, polowanie na łosie w Szwecji, niedźwiedzie w Kanadzie i świstaki w USA, nie licząc Afryki i wielkiej piątki. Nie ma mowy o żadnych kalibrach, lufach gładkich czy gwintowanych, a jak się ma rację, to wcale z policja nie trzeba się kopać, tylko uprzejmie prosić o wydanie decyzji, również odmownej z uzasadnieniem, a wtedy miękną jak ogrzany wosk.

Autor: nonqsol  godzina: 18:29
Kilkakrotnie pisałem, że decyzja ograniczajaca mi ilość wnioskowanej broni, jest bezprawna ( czyli bez podstawy prawnej) i można ja skutecznie zaskarżyć do sądu administracyjnego. I nadal tak uważam; 10 szt. dzisiaj nie robi wrażenia. No chyba, że napiszę "100" ale wtedy powini zażądać specjalnego badania psychiatrycznego:-). Ad ala Jak wielu tu obecnych, też mam tylko dwie jednostki. Chyba że doliczę dubeltówkę syna. A tak zupełnioe przy okazji, kiedyś podałem przykład posługiwania się myśliwego karabinem SWD. Któryś z kolegów na forum (przepraszam ale nie pamiętam) podał info, że były czyszczone magazyny wojskowe co miało skutkować legalnym trybem wejścia w posiadanie tego karabinu. Aż tutaj wyczytałem coś takiego: (rozporz. z linka postu wyżej) § 5. Pozwolenie na broń używaną do celów łowieckich może być wydane na broń palną, z wyłączeniem: /.../ 3) broni wojskowej, która stanowiła lub stanowi uzbrojenie wojska, policji i innych formacji uzbrojonych,/.../. Pozdrawiam!