Wtorek
23.08.2005
nr 023 (0023 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Absolutorium

Autor: wolwet  godzina: 13:14
Problem aczkolwiek teoretyczny jest ciekawy. Natomiast prawdziwy dotyczący absolutorium; W jednej z kadencji ani prezes ani łowczy nie dostali absolutorium i dokonano wyboru nowego zarządu, którego kadencja minęła w tym roku. W trakcie wyborów do Zarządu startowali również koledzy, którzy wcześniej nie otrzymali absolutorium. Pomimo protestów niektórych kolegów w wyborach przeszli. Pozostaje pytanie czy koledzy, którzy już raz nie uzyskali absolutorium mają prawo do kandydowania na takie funkcje? I drugie - jezeli mają prawo to jaki sens ma głosowanie nad udzielaniem absolutorium? Pozdrawiam.

Autor: Krakus  godzina: 14:30
wolwet, Nie uzyskanie absolutorium do niczego nie obliguje. Daje natomiast walnemu zgromadzeniu prawa, z których może – lecz ni musi – skorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie by zarząd, którego żaden członek nie uzyskał absolutorium pełni nadal swą funkcję. Sytuacja taka jest swego rodzaju wyrazem dezaprobaty dla działań zarządu i dania mu kolejnej szansy na sprawowanie funkcji w zgodzie z oczekiwaniami walnego zgromadzenia. darzbór!

Autor: wolwet  godzina: 14:47
Krakus, dziękuję Jest to ciekawe i niesłychanie tolerancyjne podejście. Mam natomiast pytanie - co będzie jeżeli ponownie ZK nie otrzyma absolutorium ? Bądź tylko ci, którzy wcześniej jego nie otrzymali? Statut ani prawo takiego przypadku nie podaje. Pozdrawiam DB

Autor: Krakus  godzina: 15:26
wolwet, Takich zapisów statutowych wcale nie uważam za przesadnie tolerancyjne. Walne zgromadzenie jest najwyższą władzą koła i powinno być statutem zmuszane do określonego postępowania w wielu, z góry nieprzewidywalnych sytuacjach. Znam przypadek, gdy zarząd złamał uchwałę nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego specjalnie w celu omówienia konkretnej sprawy i postąpił zupełnie inaczej niż walne sobie życzyło. W międzyczasie nastąpiło kilka niezależnych od koła zmian i decyzja zarządu była słuszna. Na następnym walnym, za postępowanie przeciw decyzji walnego zarząd absolutorium nie uzyskał, lecz nikomu nawet przez głowę nie przeszło by kogokolwiek odwoływać. Każdy przypadek nie uzyskania absolutorium traktowany jest oddzielnie i zaszłości historyczne nie mają żadnych prawnych skutków. Głosowanie nad absolutorium i ewentualnym odwołaniem członka zarządu, który go nie uzyskał, jest subiektywną decyzją każdego z głosujących. Wydaje mi się oczywistym, że w takim przypadku członkowie koła będą brać pod uwagę wszystkie działania osoby, której głosowanie dotyczy, nie tylko w minionym okresie, lecz również wcześniejsze. darzbór!

Autor: wolwet  godzina: 18:34
Krakus Bardzo dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź. Rozwiałeś moje wszystkie wątpliwości. Jeszcze raz dzięki DB