Poniedziałek
09.04.2018
nr 099 (4635 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: wybory na OZD dwie wersje  (NOWY TEMAT)

Autor: truver  godzina: 12:05
Zarządy Okręgowe wysłały komunikat do kół łowieckich z informacją dotyczącą wyborów delegatów na okręgowy zjazd delegatów. Poniżej dwie przykładowe autentyczne wersje: Zarząd okręgowy w Szczecinie: W związku z wejściem w życie z dniem 1 bm. ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie, zarządy kół łowieckich, które nie zwołały jeszcze walnych zgromadzeń winny stosownie do postanowień paragrafu 123 ust. 4 statutu PZŁ ująć w zawiadomieniach o ich zwołaniu punktu w porządku obrad dot. wyboru delegatów na zwyczajny okręgowy zjazd delegatów, który został wyznaczony w nieodległym już czasie. Głosowanie musi się odbyć w trybie tajnym według zasady jeden delegat na każdą pełną liczbę 20 członków koła (bez względu na charakter przynależności - macierzyści + niemacierzyści). Koła z siedzibami poza szczecińskim okręgiem PZŁ, które dzierżawią na tym terenie obwody łowieckie, wybierają po jednym delegacie. Zaznaczyć należy, iż ze względów proceduralnych nie istnieje możliwość poszerzenia porządku obrad o tą sprawę w dniu odbywania zebrania. Nie dopełnienie powyższej czynności spowoduje konieczność kolejnego odbycia NWZ tylko na potrzeby wyświadczenia tej powinności. Zarząd okręgowy w Łodzi Prezydent RP w dniu 29.03.2018 r. podpisał ustawę Prawo Łowieckie. Przepisy ustawy wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2018 r.W ustawie zachodzi wiele istotnych zmian dla funkcjonowania naszej organizacji. Zmiany te zostaną Wam wysłane w kolejnym komunikacie. Natomiast z uwagi na fakt, że niektóre koła łowieckie planują w najbliższym czasie Walne Zebrania proszę o pilne umieszczenie w porządku obrad punktu związanego z wyborem Delegata (lub delegatów) na Okręgowy Zjazd Delegatów (który może odbędzie się w czerwcu). W związku z wejściem w życie nowej ustawy i konieczności zwołania nowych Zwyczajnych (w ramach nowej ustawy) Zjazdów Delegatów należy dokonać ich wyboru. Każdy z nowo wybranych delegatów będzie zobligowany do złożenia oświadczenia lustracyjnego i będzie podlegał procesowi lustracji zgodnie z zapisami znowelizowanych przepisów. (do komunikatu ZO w Łodzi dołączył wzór oświadczenia lustracyjnego) Z nieznanych (albo może jak najbardziej wiadomych) przyczyn szczeciński łowczy nie wspomniał o obowiązku lustracji. Czy Pan Dobrzeniecki chciałby przemycić jakąś ilość byłych funkcjonariuszy aparatu represji lub ich współpracowników? Nie wiem czy jest to jedyny przypadek w Polsce (mam na myśli komunikat szczecińskiego łowczego). Problem natomiast jest bardziej ogólny. Załóżmy że delegat został wybrany choćby dlatego, że zarząd okręgowy wprowadził Walne Zgromadzenie w błąd, w procesie lustracji okazuje się, że nie powinien zostać delegatem a oświadczenia lustracyjnego nie podpisał. I co wtedy? Należy zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie? A co jeśli taki delegat brał udział w OZD i miał wpływ na wybory?

Autor: Artur1234  godzina: 12:14
28-03-18 (forum.lowiecki.pl/read.php?f=21&i=127834&t=127381)

Autor: Artur1234  godzina: 12:32
Załóżmy że delegat został wybrany choćby dlatego, że zarząd okręgowy wprowadził Walne Zgromadzenie w błąd, w procesie lustracji okazuje się, że nie powinien zostać delegatem a oświadczenia lustracyjnego nie podpisał. I co wtedy? Należy zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie? A co jeśli taki delegat brał udział w OZD i miał wpływ na wybory? Truver, dlaczego z góry zakładasz, że w zarządach kół łowieckich zasiadają sami dyletanci? Hm? To, że ten czy ów zarząd okręgowy nie wysłał do koła instrukcji, jak należy postępować (och, te pozostałości po komunie :-), nie zwalnia to członków zarządu koła od logicznego myślenia. Źródłem prawa nie są wypociny zarządów okręgowych, a ustawy i rozporządzenia. Z tego też względu „każdy średnio rozgarnięty szympans” dzisiaj wie, że należy przede wszystkim uważnie zapoznać się nie tylko z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw, ale także z ustawą z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. A w tej drugiej ustawie jak... łoś stoi: „Art. 7 2. Oświadczenie lustracyjne składa się w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji, a w przypadku żołnierza zawodowego przed doręczeniem mu decyzji o wyznaczeniu na stanowisko służbowe. Art. 8. Właściwym organem do przedłożenia oświadczenia lustracyjnego jest w stosunku do osób kandydujących na funkcję publiczną, o której mowa w art. 4: 60) pkt 64: a) w stosunku do kandydata na delegata na okręgowy zjazd delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, kandydata na delegata na Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego lub kandydata do Naczelnej Rady Łowieckiej – właściwy zarząd okręgowy, b) w stosunku do innych osób – właściwy organ powołujący;”. To co Ty zganiasz na Dobrzenieckiego? On doskonale wie, że członkowie kół to inteligentni, światli członkowie PZŁ, więc dobrze sobie sami poradzą.

Autor: Artur1234  godzina: 12:39
Każdy z nowo wybranych delegatów będzie zobligowany do złożenia oświadczenia lustracyjnego... Ten z Łodzi... chyba wprowadza w błąd :-) Ciekawe, celowo czy nieświadomie?

Autor: truver  godzina: 13:53
@Artur1234 Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście, że zarząd koła nie jest zwolniony z obowiązku logicznego myślenia i czytania ustaw. Zgadzam się w całej rozciągłości, że wypociny (bardzo mi się to określenie spodobało) ZO nie są źródłem prawa, ale, co bardzo zabawne, przez wielu tak traktowane. Myślę, że łódzkiemu ZO chodziło po prostu o zwrócenie uwagi na b. ważną rzecz, aby uniknąć późniejszych komplikacji w przypadku gdyby zarząd koła okazał się niewystarczająco światły i inteligeny.

Autor: Artur1234  godzina: 13:59
No tak, ale przy okazji ten gość z ZO w Łodzi wprowadza w błąd. W bardzo poważny błąd. Nie zabrałeś głosu w tej sprawie.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 14:00
A ZO w Szczecinie, w typowy dla PZŁ sposób wybiórczego stosowania prawa, pisze, że ....nie istnieje możliwość poszerzenia porządku obrad o tą sprawę w dniu odbywania zebrania..... A przecież, zgodnie z § 59 ust. 2 pkt 1. statutu można uzupełnić porządek obrad WZ, ....1) o ile obecni są wszyscy członkowie koła i nikt ze zgromadzonych nie wniósł sprzeciwu odnośnie trybu zwołania walnego zgromadzenia, jak i porządku obrad....

Autor: Zaranek  godzina: 15:25
Rozwiązanie jest proste. Wybierać tylko urodzonych po 1971 roku. Wtedy pewnośćże nikt nie spełniający wymogów się nie prześliźnie.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 16:01
po 1 sierpnia 1972

Autor: Artur1234  godzina: 16:24
Nie, po 31 lipca 1972 r.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 16:30
Słusznie.

Autor: ulot  godzina: 21:11
Witam. Sposób niekonstytucyjny a na pewno niekoleżeński.