Środa
12.10.2005
nr 073 (0073 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Wrony i Sroki

Autor: greg  godzina: 08:13
A sroki nie są takie nieszkodliwe jak nam się wydaje. Sojki też i wrony również GK

Autor: Rzecznik Prasowy  godzina: 10:31
A przepraszam bardzo- wronę siwą wolno odstrzelić jako szkodnika. Chyba ze sie stan prawny zmienił, o czym przynajmniej ja nie wiem ( ale prawo łowieckie nie jest moją mocną stroną) pozdrawiam filip

Autor: Łopatacz  godzina: 12:17
Greg Jakie szkody robią sójki?

Autor: greg  godzina: 12:39
Macie króliki. Jak nie to kupcie i krzesełko i 2 wieczory ci to wyjaśnią. Tak jak w tym kawale tylko mózg można zamienić na d...pe. Tak samo z kuropatwą i zającem młodym zostawionym bez opieki matki. Królika osobiście widziałem z sojką na głowie.4 uderzenia wystarczyły

Autor: Łopatacz  godzina: 12:50
Trudno mi mi w to uwierzyć, ale jeśli widziałes to może cos wtym jest.Może wypowiedza sie w tej sprawie inni, którzy cos widzieli, albo sie znają na ptakach.

Autor: szyszka  godzina: 14:16
Wrony i sroki są pod ochroną. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. (Dz.U. Nr 220, poz. 2237) Oba gatunki znajdują się w załączniku drugim, "gatunki dziko występujących zwierząt objętych ochroną częściową" Niestety jeszcze nikt nie pojął różnicy między ochroną ścisłą (załącznik pierwszy) i częściową. Prawdopodobnie jakieś następne rozporządzenie miało to wyjaśnić. Plik pdf. rozporządzenia zajmuje 708 kb i chyba nie przejdzie. Może admin zezwoli, bo to raczej ważna rzecz.

Autor: madma  godzina: 14:27
a wikipedia (pl.wikipedia.org/wiki/Sroka) z bardzo aktualną datą modyfikacji swej strony podaje co innego...

Autor: Desperado  godzina: 16:18
To co pisze greg to prawda, chociaż troszeczkę przesadzona. Rzekome mega szkodnictwo tego ptaka o mało nie doprowadziło do jego wytępienia, na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy właśnie pojawiły się mylne opinie co do diety tego ptaka, którego uważano za głównego eksterminatora lęgów ptactwa śpiewającego. Każdy w sójce widzi harpagana który tłucze wszystko co spotka, a ten ptak w rzeczywistości swój jadłospis opiera na nasionach, larwach, owadach, w tym tych które uważane są za szkodniki.

Autor: Drapieżnik  godzina: 18:37
rozporządzenie można przeczytać między innymi tu: ROZPORZĄDZENIE (www.abc.com.pl/serwis/du/2004/2237.htm) pozdrawiam DB