Czwartek
13.09.2007
nr 256 (0774 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Które parostki należy wyceniać, a które uznać za anormalne i nie wyceniać???

Autor: Gajowy 1  godzina: 10:29
I jeszcze jedna kwestia w sprawie trofeów rekordowych. Brak kryteriów odstrzału w wielu krajach skutkuje tym, że takie się pojawiają. U nas obowiązują mniej czy bardziej restrykcyjne kryteria i te powodują, że często oglądane sa w łowiskach okazy jednak strach lub świadomośc o nie spełnieniu wymogów selekcji (w tym i uwarunkowań łowności) powoduje, że nie są strzelane. Moim zdaniem szczególnie u rogaczy występuje zjawisko "niepowtarzalności" nakładania coraz to mocniejszych parostków. W ten sposób tak rzadko strzelane są mocne rogacze. Moje doświadczenie nakazuje postawić tezą, że nasilniejsze rogacze ogląda się pomiędzy drugim a maksymalnie czwartym porożem rzadziej starszym. Db.G1

Autor: Maksym  godzina: 10:48
Szczerą prawdę zawarłeś Gajowy 1 w ostatnim zdaniu.Jeśli natomiast chodzi o owe 90 gram to jest to największe nieporozumienie w formule wyceny.Dla przykładu w póżniejszym czasie załącze zdjęcia rogaczy(szczególnie czaszek w podobnym wieku strzelone w moim obwodzie).Zdziwicie się jaka różnica pomiędzy nimi występuje.Ad.Gajowy1 - jest coraz więcej okręgów które na karcie wyceny medalowej zamieszczają zdjęcia tychże trofeów - nie jesteśmy wyjątkiem, a na pewno nie pionierem w tym temacie:-( a szkoda. Oczywiście że nie ma co porównywać trofeów z różnych stron świata czy Europy skoro budową czaszki różnią się te zdobyte w odległościach kilku kilometrów...Dawno też zapomniano że są dwa ekotypy sarny a ciągle wrzuca się je w rankingach do jednego worka.Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych tematem trofeów...:-)

Autor: Gajowy 1  godzina: 13:34
Ad. Maksym A kto nas wyprzedził?DB.G1

Autor: sumada  godzina: 19:30
Pomiar masy czaszki wydawał mi sie zawsze niesprawiedliwy przy parostkach. Szukałem wtedy analogi do pomiarów czaszek drapieżników ale przecież przy sarnie to parostki sa najistotniejsze, Dawno temu był zamieszczony w Łowcu artykuł, w którym naukowcy proponowali dodatkowy pomiar wyporności czaszki. Kości czaszki charakteryzują się mniejszą zmiennościa ciężaru właściwego niż parostki. Stąd po odpowiednim zminusowaniu mamy bardziej obiektywną moc trofeum.