Niedziela
16.10.2016
nr 290 (4095 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: „W PZŁ walka o życie. Tylko czyje"?  (NOWY TEMAT)

Autor: Artur123  godzina: 16:08
„W PZŁ walka o życie. Tylko czyje"? (www.lowiecki.pl/felietony/tekst.php?id=394) Gratuluję Piotrowi Gawlickiemu – takie odnoszę wrażenie – dość trafnej oceny otaczającej nas rzeczywistości. Jednocześnie ośmielę się go zapytać, jaki posiada pomysł na to, co po obecnym komuszym modelu łowiectwa w Polsce? Za czym w istocie rzeczy optuje? Będę wdzięczny za choć kilkanaście, nawet tylko kilka zdań na ten temat. Proszę go, aby w szczególności ustosunkował się do takich problemów jak: 1) status PZŁ 2) status kół łowieckich, 3) istota obwodów łowieckich, 4) ochrona praw własności właścicieli gruntów objętych reżimem obwodów łowieckich, 5) sądownictwo łowieckie, 6) selekcja osobnicza, 7) nadzór nad gospodarką łowiecką, 8) odszkodowania łowieckie, 9) działalność gospodarcza w zakresie łowiectwa, 10) uprawnienia do wykonywania polowania.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 22:46
Tylko w z zarysie i tylko na bazie pytań niżej, które nie wyczerpują całokształtu koniecznych zmian: 1) status PZŁ, stowarzyszenie dobrowolnie zrzeszonych w nim myśliwych polskich i z UE, z prawem do oddolnego powoływania innych tego typu stowarzyszeń 2) status kół łowieckich, do dyskusji w ramach pkt 3, 4 i 8 niżej 3) istota obwodów łowieckich, do dyskusji w kontekście obejmowanego obszaru i ochrony praw własności właścicieli oraz ich prawa do odszkodowań/przychodów z gospodarki łowieckiej 4) ochrona praw własności właścicieli gruntów objętych reżimem obwodów łowieckich, do dyskusji w ramach pkt 3 wyżej 5) sądownictwo łowieckie, może istnieć w stowarzyszeniu, w którym członkostwo jest dobrowolne, ale z karami honorowymi, a nie ograniczającymi prawo do polowania 6) selekcja osobnicza, zlikwidowana, z pozostawieniem selekcji populacyjnej, np. przez określony liczbowo nakaz odstrzału w 1 i 2 roku życia 7) nadzór nad gospodarką łowiecką, do dyskusji, ale z wyłączeniem z nadzoru lasów państwowych 8) odszkodowania łowieckie, do dyskusji w ramach pkt 3 i 4 wyżej, ale rozliczanych na poziomie obwodu na warunkach i zasadach ustalonych wspólnie z właścicielami, np. w ramach istniejącego obligatoryjnie Związku Łowieckiego na danym obwodzie myśliwych z kół (dzierżawców danego obszaru) oraz lokalnych struktur izb rolniczych powołanych na obwodzie 9) działalność gospodarcza w zakresie łowiectwa, bez ograniczeń na zasadach ogólnych jak firmy 10) uprawnienia do wykonywania polowania. egzaminy państwowe bez obowiązku przechodzenia szkolenia, za wyjątkiem praktycznego treningu strzeleckiego

Autor: Artur123  godzina: 23:41
Jeśli chodzi o moje zapatrywanie, oczywiście również „tylko w z zarysie i tylko na bazie pytań, które nie wyczerpują całokształtu koniecznych zmian”: 1) status PZŁ Pozbawiony dwóch monopoli (na dopuszczanie do wykonywania polowania i na szkolenie adeptów sztuki łowieckiej) Polski Związek Łowiecki stowarzyszeniem na zasadach opisanych ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (należałoby mu dać czas - powiedzmy około dwunastu miesięcy - na przekształcenie się w stowarzyszenie). 2) status kół łowieckich Koła łowieckie także muszą otrzymać możliwość spokojnego przekształcenia się w stowarzyszenia, ale nie przewiduję jakiejś szczególnej roli dla nich, a właściwie dla ich członków. Ot grupa osób, która być może dysponuje jakimś majątkiem, a za cel stawia sobie dzierżawienie jakiegoś obwodu łowieckiego. 3) istota obwodów łowieckich Funkcjonowanie obwodów łowieckich prywatnych, wspólnych i własnych państwa. Minimalna wielkość obwodu – do dyskusji, ale całkiem dobrze wyobrażam sobie takie nawet poniżej 100 ha. 4) ochrona praw własności właścicieli gruntów objętych reżimem obwodów łowieckich Ze względu na założenie funkcjonowania obwodów łowieckich prywatnych oraz wspólnych – problem nie powinien zaistnieć. 5) sądownictwo łowieckie Uważam za sprzeczne z Konstytucją w każdym calu. Dopuszczam jedynie funkcjonowanie czegoś na podobieństwo instytucji rzecznika dyscyplinarnego, ale jedynie w tym czy w innym „stowarzyszeniu, w którym członkostwo będzie dobrowolne, i z karami honorowymi, a nie ograniczającymi prawo do polowania”. 6) selekcja osobnicza Do likwidacji. 7) nadzór nad gospodarką łowiecką Nadzór nad gospodarką łowiecką (planowanie w skali rejonów hodowlanych, kontrola realizacji planów) – przez administrację państwową (np. poprzez Lasy Państwowe). 8) odszkodowania łowieckie Kwestia odszkodowań łowieckich do uzgodnienia wyłącznie pomiędzy właścicielem (przedstawicielami współwłaścicieli) obwodu łowieckiego a dzierżawcą (dowolna liczba osób występujących we wspólnym interesie). 9) działalność gospodarcza w zakresie łowiectwa „Bez ograniczeń na zasadach ogólnych jak firmy”. 10) uprawnienia do wykonywania polowania Uprawnienia do szkolenia adeptów sztuki łowieckiej dla wszystkich podmiotów spełniających ustawowe wymogi. Egzaminy na uprawnienia łowieckie – rzeczywiście państwowe i pod nadzorem wojewody.