Środa
13.09.2017
nr 256 (4427 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Eksterminacja dzików

Autor: Szort  godzina: 00:05
Może jakieś dopłaty dla myśliwych na te nokto i termo by wymyślili. Ja sobie nie wyobrażam tego wykonać powód pierwsze myśliwy poluje z pasji nie jest to praca za którą ktoś mu płaci i ma się na to czas codziennie i wielu ludzi w naszym kraju myśli że jeśli jesteś myśliwym tz że to jest twoja praca spotkałem się z wieloma osobami które tak myślą i myślały niektórym jak wytłumaczyłem jak to jest i itd. to odpowiadały to po ..... ci to jak jeszcze za wszystko musisz płacić bo wole wydać te trochę kasy na zdrową żywność i sam ją upolować a przy okazji dbać o przyrodę robiąc to z pasją od żuczka po żubra. Dodatkowo przykładowo na jednym z obwodów mojego koła wielkie połacie kukurydz obwód 7tys hektarów lasu trochę ponad tysiąc, a kukurydz na polach wedle ARMIRU ponad 2tys dziki nie wyglądaj stamtąd całymi dniami ostatnio przesiedziałem te parę nocek i poranków i nic nawet dzika nie widziałem i te 0,1na km2 to jest 1 dzik na tysiąc h to już chyba jest załamanie ekosystemów. Koła latami dążyły a niektóre dążą do osiągnięcia stanów docelowych wedle WŁPCH a tu teraz wsio ma być wybite w dwa miechy!! Niech dają wojsko obrony terytorialnej i innych też w nagankę za darmochę i tych wszystkich innych krzykacz może jakby zobaczyli jak trudno jest upolować takiego dzika to może by trochę na oczy przejrzeli.

Autor: marcino  godzina: 01:01
a gdzie są ekolodzy ? może nasz forumowy x mateusz nam powie?

Autor: marcino  godzina: 01:17
Teraz koledzy powiedzcie jak na tle przeprowadzanej "eksterminacji" czują się koledzy, którzy "wisieli" za lochę - a znam przypadki rocznych zawieszeń. Jeszcze niedawno strach przed prokuratorem powodował, że na dziki wiosną polowali nieliczni. Jeszcze chwila a była by za to kara śmierci. wpadamy ze skrajności w skrajność. Gość, który strzelał 100 lub więcej dzików w sezonie oczywiście nie pomylił się ani razu - bo jakby się przyznał, to tak jakby się ukamienował. Pamiętam jak jeszcze całkiem niedawno w niektórych kołach obowiązywały uchwały na mocy, których za strzelenie lochy myśliwy był karany 1000 PLN - oczywiście w okresie gdy polowało się na wszystkie dziki, np. na polowaniu zbiorowym. Teraz może się odkuć - bo mu za lochę zapłacą. W przyszłym roku eksterminacja jelenia. Pewnie powodem będzie Wyniszczająca Choroba Jeleniowatych. A to, że Państwo przejmuje odpowiedzialność za szkody ....cóż zupełny przypadek.

Autor: atsap  godzina: 04:33
Dobrze Art-se. Te dziki nie wyjechały za ocean. Podobna ilość wyjść u bliższych i dalszych sąsiadów i kasa w kołach. Na Podlasiu w niektórych obwodach dzików już brak. ASF załatwił "problem". Jacyś durnie zza biurek czepiać się będą do kół za nie wykonanie polanów. Gdzieś na Mazurach ustawiona przez weterynarię chłodnia na dziki w jednym z punktów skupu stoi pusta, bo firma skupująca postawiła warunek, by weterynaria zobligowała okoliczne koła, by wszystkie tusze płowej były dostarczane do nich. /co z podpisanymi umowami z wieloletnimi odbiorcami?/ ;-)))) Trwa pat, bo myśliwi nie wiedzą, czy przyjmą im dzika, a kopać dołka na 2 m nie chcą, bo i jak ? Gdy tymczasem większość kół ma warunki do ustawienia takiej chłodni, ale kiedy ci zza biurek to zauważą?

Autor: 28rafal  godzina: 08:39
Wy sobie płaczcie i redukujcie. W Matołowie dobra zmiana idzie pod prąd. Oszczędzają i odbudowują. Dlaczego trzeba odbudowywać pogłowie zwierzyny płowej? Plan Działalności WKŁ 2017-18 W zakresie wydawania zezwoleń na wykonywanie polowania indywidualnego, - w okresie od 1.04 do 31.08. odstrzał dzików dokonywać tylko na uprawach rolnych. Zakaz odstrzału obejmuje rewiry: x,y,k,i - w celu ODBUDOWY ? pogłowia zwierzyny płowej i utworzenia ostoi w okresie powstawania szkód łowieckich a także zwiększonej penetracji lasu przez grzybiarzy wyłącza się rewiry x,y. z polowań indywidualnych od 1.04 do 15.01.2018. Na łąkach dzierżawionych przez rolników w przypadku powstawania szkód zezwala się polować za zgodą ZK(łowczego) -Decyzję o wydaniu zezwolenia na polowanie indywidualne na poszczególne gatunki zwierzyny wydaje ZK. Zezwolenie na wydanie odstrzału w imieniu ZK wydaje Łowczy Koła. :-) :-) -Rodzaj i gatunek zwierzyny przyznanej myśliwemu do odstrzału uzależnić od jego aktywności w działaniu na rzecz Koła oraz zaangażowania w pracach w łowisku. :-) (kto uzależnia? Łowczy? To on wydaje zezwolenie ZK na wydanie odstrzału) - Do następnego WZ zobowiązuje się ZK do opracowania zasad przydzielania odstrzałów na samce zwierzyny płowej. ( jakie teraz są zasady? :-) - przyjmuje się zasadę oszczędzania loch w całym sezonie łowieckim.

Autor: arniii11  godzina: 13:05
Po takiej rzezi dzików,a w szczególności prośnych loch stany dzika muszą się radykalnie zmniejszyć.Trzeba tez na to spojrzeć również w aspekcie polowań komercyjnych,które są podstawą wpływów finansowych kół.Tzw dewizowcy przyjeżdżają do nas głównie na zbiorówki na dziki,a przy takich stanach populacji pojada tam gdzie dzki są. Węgrzy,Bułgarzy,Rumuni już zacierają ręce. Bez dewizowców koła beda padać jak ulęgałki

Autor: Zygmunt23  godzina: 14:40
Kol. arniii11, to Ty myślisz ,że ASF to tylko nasz problem? To się grubo mylisz... Pozdrawiam. DB

Autor: Kal.30-06  godzina: 14:47
Dopiero teraz okaże się kto jest typowym mięsiarzem i lochobójcą , a kto myśliwym etycznym , przestrzegającym niepisanego kodeksu honorowego , który nakazuje oszczędzać lochy prowadzące.

Autor: Kal.30-06  godzina: 14:53
Anarchia , arogancja władzy , nieznajomość podstawowych aktów prawnych , standard w 90%kół . Szczególnie tam gdzie zarząd to niewykształcone buce chore na władzę