Poniedziałek
21.01.2019
nr 021 (4922 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: PROJEKT STATUTU PZŁ  (NOWY TEMAT)

Autor: INKONEK  godzina: 12:13
JAK WIDAĆ POJAWIŁ SIĘ PROJEKT STATUTU PZŁ PANA PIOTRA GAWLICKIEGO PROSZĘ KOLEGÓW O OPINIE CO NA TEN TEMAT MYŚLĄ? OCZYWIŚCIE ZWRACAM SIĘ DO KOLEGÓW KTÓRZY SĄ ZA ZMIANAMI W PZŁ----------KOMUNISTOM,ESBEKOM,ORMOWCOM,ZOMOWCOM I PRZYDUPASOM ZG DZIĘKUJĘ!! http://www.lowiecki.pl/prawo/statut/2018/projekt_statutu_Gawlicki_ver_2_0.pdf (www.lowiecki.pl/co_nowego_dodawanie.php?act=redir&id=1686)

Autor: Lesław  godzina: 12:22
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: INKONEK  godzina: 12:27
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: Manlicher 308w  godzina: 12:38
Pierwszy zwięzły ,rozsądny,demokratyczny projekt statutu PZŁ.

Autor: DZIADEKZESTRZELBĄ  godzina: 12:56
Albo źle czytałem a może nie ma . Chodzi mi o pełnienie funkcji w władzach PZŁ. Czy statut zabrania pełnienia równocześnie stanowiska we władzach koła i instancjach nadrzędnych? tj. władzach Okręgowych i Centralnych.

Autor: Manlicher 308w  godzina: 13:18
Dziadziuś Tak to leci. 29.W skład zarządu koła nie mogą wchodzić członkowie zarządów okręgowych i Zarządu Głównego, członkowie organów dyscyplinarnych PZŁ, członek NRŁ i członkowie prezydium Okręgowego Zjazdu Delegatów w okręgu, w którym koło ma siedzibę lub dzierżawi obwody łowieckie oraz osoby pozostające w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub są podwładnymi w stosunku zależności służbowej lub pracowniczej w stosunku do wskazanych wyżej osób;

Autor: jeager  godzina: 13:22
Tak będzie lepiej otworzyć. P.S. Panie Piotrze a może wskazanym by było przesłać ten projekt MŚ Kowalczykowi do wiadomości(wglądu), bo to on ostatecznie będzie decydował. Będzie mógł porównać z KZD i wolą szeregowego myśliwego.

Autor: edward0318  godzina: 13:59
Witam. W mojej ocenie powinien być jednoznaczny zakaz łączenia funkcji strażnika lub gospodarza z pracą w Komisji Rewizyjnej lub Zarządzie Koła. DB.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 14:07
Kolega DZIADEKZESTRZELBĄ, taki zapis znajduje się w § 44. ust.2: 2. W skład zarządu koła nie mogą wchodzić członkowie zarządów okręgowych i Zarządu Głównego, członkowie organów dyscyplinarnych PZŁ, członek NRŁ i członkowie prezydium Okręgowego Zjazdu Delegatów w okręgu, w którym koło ma siedzibę lub dzierżawi obwody łowieckie oraz osoby pozostające w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub są podwładnymi w stosunku zależności służbowej lub pracowniczej w stosunku do wskazanych wyżej osób.

Autor: Lesław  godzina: 14:11
§ 29. pkt 10. członek koła jest zobowiązany osobiście uczestniczyć w pracach organów koła, do których należy; ? albo czegoś brakuje ... § 25. pkt 5. Liczbie 1/3 liczby członków koła przysługuje odwołanie od uchwały zarządu koła o przyjęciu do koła nowego członka, które zarząd musi otrzymać w terminie 30 dni od dnia wysłania powiadomienia, o którym mowa w ust. 3. - jeśli 1/3 członków koła nie zgadza się z decyzją zarządu o przyjęciu członka do kogo przysługuje odwołanie w przypadku nieuwzględnienia odwołania przez zarząd ?

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 14:14
Ten statut to ogrom ciężkiej nikomu nie potrzebnej roboty! Oprawię w sztywną okładkę ze złoceniami jako przykład płonnych nigdy nie spełnionych nadziei.

Autor: NowaEra  godzina: 14:38
Musze się zgodzić ze Stanisławem. Zbyt piękne aby było prawdziwe.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 14:46
Kolega edward0318, słuszna uwaga, chciałem taki zapis wstawić, ale mi umknął. W tej chwili dopisany już jest do § 54 ust. 3 w brzmieniu: 3. Członkowie zarządu i komisji rewizyjnej koła nie mogą być zatrudniani lub powoływani na funkcję strażnika łowieckiego oraz zatrudniani na funkcje podporządkowane jednemu z tych organów. Otrzymałem przed chwilą na email sugestię, żeby w zarządzie koła nie mogli pełnić funkcji pracownicy zarządów okręgowych. To słuszna uwaga, bo w praktyce relacja pracownika z przełożonym jest silniejsza, niż relacja członka zarządu koła z tym kołem, dlatego § 44 ust. 2 uzyskał brzmienie: 2. W skład zarządu koła nie mogą wchodzić członkowie zarządów okręgowych i Zarządu Głównego, członkowie organów dyscyplinarnych PZŁ, członek NRŁ i członkowie prezydium Okręgowego Zjazdu Delegatów w okręgu w którym koło ma siedzibę lub dzierżawi obwody łowieckie i inne osoby zatrudnione w Polskim Związku Łowieckim oraz osoby pozostające w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub są podwładnymi w stosunku zależności służbowej lub pracowniczej w stosunku do wskazanych wyżej osób.

Autor: Bayerischer Gebirgsschweisshund  godzina: 14:46
TEN TEKST JAKOŚ NIE KOMENTUJESZ A SZKODA .... ''OCZYWIŚCIE ZWRACAM SIĘ DO KOLEGÓW KTÓRZY SĄ ZA ZMIANAMI W PZŁ----------KOMUNISTOM,ESBEKOM,ORMOWCOM,ZOMOWCOM I PRZYDUPASOM ZG DZIĘKUJĘ!!''

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 15:02
Kolega Lesław: § 29. pkt 10 oznacza, że członkowie organów koła muszą osobiście uczestniczyć w pracach tych organów koła, a nie np. przez pełnomocników, zastępców, etc. § 25. ust. 5 - zarząd przyjmuje do koła nowego członka. Informuje o tym zainteresowanego oraz członków koła, z których 1/3 ma prawo odwołać się od tej uchwały zarządu do walnego zgromadzenia zgodnie z § 120 ust.2. Równocześnie zgodnie z § 121 ust.2, jeżeli zarząd po otrzymaniu odwołania zmieni zdanie, to poinformuje zainteresowanego, że nie przyjął go do koła, a ten może się odwoływać. Jeżeli zarząd nie zmieni zdania, to odwołanie 1/3 członków koła rozpatrzy walne zgromadzenie.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 15:06
Kolega Stanisław Pawluk, tego projekt nie przygotowałem ani dla NRŁ, ani dla Ministra, ani dla Kolegi, ale dla szeregowych członków PZŁ, żeby mieli świadomość, co im zabierze lub czego im nie da statut NRŁ, czy też ZG PZŁ i Ministra. A co do oprawienia w sztywną okładkę ze złoceniami, będę zobowiązany, za przysłanie mi tak oprawionego egzemplarza.

Autor: Nun  godzina: 15:16
Zazdrość sięga zenitu , choć ktoś ,coś robi i próbuje ,a nie tylko gada i gada nic nie wnosząc pozytywnego dla poprawy PZŁ - JENOCH ZOSTAJE :) P. Piotrze ,niech Pan działa dalej bez blasku kamer i leszy, a niektórym zółć pęknie. Przynajmniej nie szkodzisz nikomu :) DB

Autor: jeager  godzina: 15:25
posokowiec, zżera Cię zazdrość, że ktoś potrafi bronić "bydło składkowe"?

Autor: kedaT  godzina: 15:27
Takie typowo polskie - jak można zaakceptować i życzyć powodzenia jak to nie moje. A przecież moja racja jest najmojsza.

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 15:48
Skoro nie dla mnie a dla szeregowych członków to mam się uważać za NAD czy PODczłonka? Ze złoceniami poczekam na wersję ostateczną bo jak na razie następują zmiany po każdym poście czyli autor nie jest zdecydowany co do swoich pomysłów. Doklejki i erraty w złoconych wydawnictwach to duży nietakt. Nie pojmuję tej pracy "sobie a muzom"! Myśliwi nie będą wiedzieć ani co zyskali ani co stracili bo to może być określane wyłącznie przez porównanie zapisów aktualnie obowiązującego i nowego statutu.

Autor: Bayerischer Gebirgsschweisshund  godzina: 15:50
Panie Jeager  No pewnie że zżera … ja swoje opinie na temat statutu wielokrotnie tu upubliczniałem . Nie są to opinie wygłaszane na okoliczność czegoś co się obecnie tworzy . Wszyscy za wyjątkami wiemy że statut może wybrzmiewać na tyle na ile mu PŁ pozwala . A …. PŁ .... jest dla bydła składkowego a nie dla myśliwego Europejczyka. Nie wypowiadam się o teściach projektów . Więc jak nie masz nic sensownego mi do zarzucenia to może jednak nie czyń wycieczek ad persona.

Autor: broni  godzina: 16:09
To dobrze, ze admin portalu lowieckiego Piotr Gawlicki, chce stworzyc co "pozytywnego" i pozytecznego! Pzdr.DB

Autor: 28rafal  godzina: 17:07
Panie Piotrze,, zawsze marzyłem o tym. § 25. ust. 5 - przyjęcia do koła nowego członka dokonuje WZ (tajne głosowanie)

Autor: Lauris  godzina: 17:18
28 Panie Piotrze,, zawsze marzyłem o tym. § 25. ust. 5 - przyjęcia do koła nowego członka dokonuje WZ (tajne głosowanie) Do tej pory wystarczyło kupić coś dla prezesa np;kuchnię,samochód,blasera,płot kuty i już się było! A według Twego marzenia musiałabym kupić suweniry dla całego koła??? Kurcze trochę drogo nawet dla mnie!!!

Autor: jeager  godzina: 17:25
Tak szczerze. Przyjmowanie do kół łowieckich powinno być zwykłą formalnością. Jesteś myśliwym, składasz wniosek o przyjęcie do ZK a ten powinien mieć tylko jedno wyjście. Przyjąć bez niezbędnej zwłoki.

Autor: 28rafal  godzina: 17:31
jeager,,można to jeszcze bardziej uprościć. Przychodzisz,,,siadasz i jesteś !

Autor: SPOKO  godzina: 17:36
...a ambona ocieplana w którym to rejonie/

Autor: wiadomożeZOMO  godzina: 17:40
28rafał, siadasz, ale na czym? bo nie znam takiego, co z nudów po lesie chodzi i dla obcych będzie ambony budował.

Autor: jeager  godzina: 17:41
28rafał, Masz pięć! Koła łowieckie powinny być otwarte dla wszystkich myśliwych w normalnym kraju. Skąd się wzięła ta hermetyczność? Zdaje egzamin, zostaje myśliwym, składam deklarację o przyjęcie do koła, zostaje przyjęty, robię stosowane opłaty i poluję na wszystko co jest rpł. Zdaję sobie sprawę z tego, ze najpierw trzeba zmienić ustawę Prawo łowieckie. Bez tego, to marzenie ściętej głowy.

Autor: 28rafal  godzina: 17:46
wiadomożeZOMO,,,,przychodzisz,,pukasz:-),,wchodzisz( Darz bór),,,,siadasz przy stole na WZ i jeeesteś już pełen praw.:-)

Autor: DZIADEKZESTRZELBĄ  godzina: 17:49
Dziękuję wszystkim. Zmieniłem okulary i widzę / hi hi hi / jest dobry zapis. Oby tylko ten projekt statutu przeszedł uchwałą i został wcielony w życie. Pozdrawiam Darz Bór

Autor: wiadomożeZOMO  godzina: 18:09
28rafał, odp, nie będzie, bo rozmydli ważny temat! A niby dlaczego ktoś ma siadać przy stole na krzywy ryj? Do Twojego domu też tak można wejść? to fajnie masz. Finito! Temat - Projekt Statutu ...

Autor: 28rafal  godzina: 18:14
wiadomożeZOMO ,,,,to jest moja myśl: skup się! "Panie Piotrze,, zawsze marzyłem o tym. § 25. ust. 5 - przyjęcia do koła nowego członka dokonuje WZ (tajne głosowanie)"

Autor: wiadomożeZOMO  godzina: 18:22
wiem, że to Twoja myśl. Tylko dlaczego ma siadać przy stole na krzywy ryj? to moje pytanie. Skup się!

Autor: 28rafal  godzina: 18:49
wiadomożeZOMO ,,podśmiewałem się z jeager-a,,( jeager wybacz i daruj:-) ) "zostaje myśliwym, składam deklarację o przyjęcie do koła, zostaje przyjęty, robię stosowane opłaty i poluję na wszystko co jest rpł." Tylko tyle,,,,

Autor: ogór  godzina: 19:28
Cyt"Tylko dlaczego ma siadać przy stole na krzywy ryj?" Może tak ze 150 pompek powinien zrobić zanim siądzie do stołu ? Komuś tu się we łbie pomieszalo -chciałby wojskowej fali ?-ona juz jest w kołach własnie tacy jak ty zomowiec ją firmują Nie dotyczy jednak -znajomych krolika a tylko plebsu które śmialo chcieć polować Sprawy przyjęc do koła powinny być okreslone jasno i precyzyjnie - juz obowiązujący statut próbował to sprecyzowac -a wyszło jak wyszło

Autor: wiadomożeZOMO  godzina: 19:40
28rafał, wybacz, ale to dlatego, że z reguły jeagera i jackael nie czytam, bo i po co, jak i tak wiadomo co napiszą. Mea culpa!

Autor: Bayerischer Gebirgsschweisshund  godzina: 19:44
Jak już ustaliliście tę łatwość przyjmowania to proszę dla równowagi zaproponować równie proste zasady pozbycia się takiego delikwenta. Proszę Panowie Ogór i Jeager - rozwińcie swoją wenę praworządności i sprawiedliwości dziejowej.

Autor: Zaranek  godzina: 19:46
Miejmy nadzieję że 25.01.2019 dyskusja na temat statutu sie skończy.

Autor: Arton  godzina: 19:55
Przyjęcie do koła jestem za winno decydować WZ członków i to w tajnym głosowaniu.

Autor: broni  godzina: 20:15
W propozycji statutu jest taki zapis, cytuje; --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Wykluczenie członka z koła może nastąpić w przypadku: 1) prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą zawieszenia w prawach członka Zrzeszenia na okres co najmniej 1 roku; -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- koniec cytatu. Dla mnie jest to nakladanie dwoch kar dla jednego przypadku, ukaranie zawieszeniem i na dodatek wykluczeniem z KŁ Kolejna sprawa, to; 3) sumiennie wykonywać zadania, wynikające z uchwał organów koła; Okreslenie "sumiennie" jest mocno niejednoznaczne, wiec moze byc zrodlem zbednych nieporozumien, skreslilbym to "sumiennie" Pzdr.DB

Autor: ogór  godzina: 20:17
Dzierżawa obwodu łowieckiego przedłużana co rok w drodze przetargu Łatwośc zakładania nowych kół (3 członków ) i kola się otworzą koledzy staną się koleżeńscy :):):):)

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 20:25
broni, słuszna uwaga, co do § 29 pkt 3). Słowo "sumiennie" zostało wykreślone. Co do dwóch kar, nie podzielam tego poglądu. Jak cię skażą za kłusownictwo, to wywalą z PZŁ. To też dwie kary za to samo?

Autor: Kulwap  godzina: 20:39
Kolejna łatka? Ile ich jeszcze będzie?

Autor: broni  godzina: 21:11
Ad.Piotr Gawlicki Na wstepie dodam, ze ja rozrozniam w przypadku mysliwych dwa rodzaje kłusownictwa. klusownictwo formalne, kiedy np.(przypadek autentyczny) niedoswiadczony mysliwy znajduje chmare lan, strzela do jednej, lanie sie rozbiegaja, ale pozostaja w zasiegu, wiec mysliwy strzela do drugiej i ta tez pada,, przychodzi na miejsce leza dwie, lowczy dopisuje druga lanie. Inny przypadek strzal do biegnacej watachy dzikow, jeden strzal padaja dwa dziki, dopisujemy drugiego dzika. Kłusownictwo rzeczywiste, kiedy mysliwy jedzie w lowisko i tam celowo bagaznikuje, wtedy jest to przestepstwo i nalezy takiego bezwglednie wywalic. Wiec, nalezaloby literalnie wyszczegolnic dla jakich przypadkow mozna zastosowac jedno i drugie i nie specjalnie widze cokolwiek oprocz klusownictwa. Zazwyczaj bronie ZK, ale nie oznacza, ze tam sa same anioly, wiec przepisy o karaniu musza byc wrecz mechanicznie jednoznaczne. Pzdr.DB

Autor: Kulwap  godzina: 21:51
I znowu mowa trawa! Co ma statut do określania co jest a co nie jest kłusownictwem! Od tego są przepisy karne w ustawie. Jeśli myśliwy nie wie ile padnie po strzale to nie strzela. Proste. A nie "nakładka" i jeden do lodówki drugi do skupu.

Autor: Kulwap  godzina: 22:09
Aby nie demonstrować krytyki totalnej powiem jedynie, że statut roi się od błędów merytorycznych, "prostuje" w wielu miejscach ustawę i jest napisany bez wyczucia aktualnej sytuacji. Takie zapisy nie mają racji bytu i bez wątpienia nie znajdą zainteresowania u osób mogących uwzględnić go w pracach nad statutem prowadzonych przez komisję statutową a 25 stycznia 2019 przez NRŁ. Ta śpiesząc się dla dochowania terminu przyjmie cokolwiek. Na poprawki myśliwi będą mieli możliwość w okresie poprzedzającym krajowy zjazd.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 23:21
Jeżeli ....statut roi się od błędów merytorycznych, "prostuje" w wielu miejscach ustawę...., to przykłady tego byłyby bardzo przydatne, dla jego poprawienia. Możliwe, że ...jest napisany bez wyczucia aktualnej sytuacji...., tyle że nie został napisany dla zadowolenia kogokolwiek z decydentów lub grup nacisku szukających rozwiązań im pasujących, ale jest napisany dla szerokich mas członków PZŁ, którym potrzeba uczciwego i demokratycznego statutu, a nie kolejnej post-komuszej wydmuszki korzystnej dla działaczy szukających posad w Związku.

Autor: labul  godzina: 23:47
jeager ,, Jesteś myśliwym, składasz wniosek o przyjęcie do ZK a ten powinien mieć tylko jedno wyjście." Nie masz racji.