Poniedziałek
19.08.2019
nr 231 (5132 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Obwody przydział dla kół.

Autor: lucznik7x64  godzina: 10:44
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem było by, dla każdego koła jeden obwód. Powstało by więcej kół a co za tym idzie więcej myśliwych.

Autor: Jacek Balcerzak  godzina: 10:54
Panie lucznik7x64  Zawsze Pana podziwiałem za bystrość w ocenach sytuacji w tym związku . Proszę teraz jeszcze tylko wyjaśnić pogląd że większa ilość kół pociąga za sobą zwiększenie ilości myśliwych uprawiających to hobby . Bez wątpienie przybędzie prezesów , łowczych , sekretarzy, skarbników ... komisarzy w KR kół .... ale myśliwych ?

Autor: Lesław  godzina: 11:29
lucznik7x64 koło ma 3 obwody i 90 członków. Po wprowadzeniu tego pomysłu powstaną 3 koła po 30 członków każde. Szansa że postawną 3 koła po 90 członków jest równe 0. Jak zwiększona ilość kół przełoży się na większą liczbę myśliwych ? Tak jak pisze J. Balcerzak. W pierwszym przypadku był jeden zarząd. 1 prezes, 1 skarbnik ... A po "reformie" 3 prezesów, 3 skarbników ..... Ale jest jeden plus, jest większe prawdopodobieństwo żeby dowartościować się funkcją w zarządzie koła.

Autor: Kal.30-06  godzina: 12:38
Istnieje wiec sznsa ze w przynajmniej w 2 kołach do zarządu trafią normalni ludzie, a w jednym zostanie patologia złodziesko kłusownicza .

Autor: Lesław  godzina: 14:39
Kal.30-06 oczywiście. Tak długo będą normalni jak ci nie podpadną. A jak nie to zawsze można powiedzieć, że stali się "...patologia złodziejsko kłusownicza ..."

Autor: Opechancanough  godzina: 14:48
Rownie waznym jak dzierzawa obwodu, jego ustalenie granic, jest podniesie tenuty dzierzawnej o 100%. Podobnie nalezy stosowac plodozmiam dzierzawcow.Nigdzie nie jest napisane, ze jest to prawo dozywotnie.Rolnicy, a szczegolnie ci, co mieli szkody, soltysi, powinni miec prawo decyzji, kto poluje na ich polach. Starostwa powinny zaczac to brac pod uwage, to podniesie kulture dzierzawy i wplynie na kola, by szanowali wlascicieli ziemi, na ktorej poluja. Kola lowieckie nie powinny dzierzawic obwody dluzej lacznie, niz 30 lat. Dluzsze dzierzawy powoduja, ze czuja sie wlascicielami i nie wykonuja zadan kolchozu dot.prawidlowej gospodarki lowieckiej i oszczedzaja zwierzyne na przyszlosc. Stad bogate obwody, pelne dzikow z ASF i jelenii w mlodnikach.Las ma okreslona pojemnosc i zasobnosc, trzeba skonczyc z hodowla ponad mozliwosci obwodu w zwierzynie lownej, wprowadzic nowe wskazniki. Polowanie ma byc hobby a nie rzeznia. Trzeba przywrocic bezpieczne stany, a nie bawic sie w dewizowki. Prawidlowa gospodarka polega na utrzymaniu stanow bezpiecznych gospodarczo i przyrodniczo, a nie polega na tuczu przemyslowym.

Autor: Opechancanough  godzina: 15:10
Za kazda sztuke ponad wskaznik dla danego obwodu kola powinny placic kare. Kara bylaby naliczana w oparciu o inwentaryzacje sporzadzona w przed ostatnim roku dzierzawy. Kazdy z czlonkow kola musialby podpisac tez weksel in blanco na poczet ewentualnego pokrycia kary. To spowoduje, ze dzierzawcy beda dbac o stany zwierzyny realizujac prawidlowa gospodarke lowiecka. Czyli jak chce Skarb Panstwa. Inwentaryzacje przeprowadzi starostwo na koszt mysliwych, bez udzialu w jej liczeniu czlonkow kola, a oplaconych z innego wojewodztwa pracownikow lasow panstwowych we wspolpracy z jednostka regionalna, panstwowej strazy lowieckiej i osob przybranych, ze stosowna wiedza lowiecka, obcych dla kola - dzierzawcy. Inwentaryzacja bedzie tez wsparta dronami z termowizja.

Autor: Opechancanough  godzina: 16:09
Nie jest tez zly pomysl Pana Artura, dot. Mysliwego zawodowego. Kazde kolo lowieckie powinno miec takiego mysliwego, ale nie obligatoryjnie - wedlug potrzeb,podlegajacego pod lowczego i scisle z nim wspolpracujacego, odwolywanego i powolywanego przez WZCK. Taka osoba powinna miec uprawnienia selekcjonera i staz lowiecki, co najmniej 10 letni. Z uposazeniem miesiecznym i premia od strzelonej zwierzyny wg gatunkow lownych. Osoba musialaby tez zdac egzamin przed komisja wojewody z lowiectwa i prawa lowieckiego oraz zaliczyc egzamin strzelecki i badania lekarskie. Jego zadaniem bylaby redukcja zwierzyny lownej i drapieznikow. Jego telefon bylby znany policji i strazy lowieckiej i innym, w przypadku wypadkow lowieckich , koniecznosci dostrzelenia, czy pilnowania pol o najwiekszych szkodach lowieckich wedlug zlecenia lowczego. Jego uposazenie byloby minimalne ale premie za gatunki zachecajace do polowania ( procent okreslony od wartosci), kazda zwierzyna powinna byc okazana lowczemu, sporzadzony protokol i zdana na skup ( jezeli jest to mozliwe, a nie ma innych zalecen lowczego kola ).Wykonywalby to ten mysliwy, co wiekszosc w kolach lowieckich nie robi.