Czwartek
27.02.2020
nr 058 (5324 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Komunikat z Nowego Światu 35  (NOWY TEMAT)

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 11:56
Komunikat nt. Zarządzenia nr. 4/2020 Łowczego Krajowego (dziennik.lowiecki.plhttps://www.pzlow.pl/komunikat-nt-zarzadzenia-nr-4-2020-lowczego-krajowego/): "Informujemy, że Zarządzenie nr 4/2020 Łowczego Krajowego z dnia 26 lutego 2020 r. było wersją roboczą. Zostanie skorygowane i dopiero wówczas wprowadzone. W związku z prowadzonymi działaniami, mającymi na celu zwalczanie wirusa ASF na terenie naszego kraju, Polski Związek Łowiecki widzi konieczność wprowadzenia elektronicznego systemu nadzoru". Problem w tym, że treść tego komunikatu... dalej pogrąża łowczego krajowego. On już się chyba całkiem pogubił. Aż przykro na to patrzeć, gdyż podobno to sympatyczny człowiek. Nu ba :-) - problem w tym, że wziął się chyba za materię, której kompletnie zdaje się nie rozumieć.

Autor: Manlicher 308w  godzina: 11:57
BEZ TEGO ANI RUSZ ! TYLKO Z ELEKTRONICZNĄ KSIĄŻKA MOŻNA W PEŁNI MONITOROWAĆ I NADZOROWAĆ NA BIEŻĄCO WALKĘ Z ASF !

Autor: martinez  godzina: 12:15
Nie kupuję takiego tłumaczenia. Zresztą żadnego w tej konkretnej sprawie. Testował ŁK podpis na pieczątce? Ściema. No to czekam na korektę. Boki będę zrywał.

Autor: fox31  godzina: 12:30
a w czym pomaga Ci elektroniczna ewidencja w walce z ASF? podaj dwa przykłady

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 12:37
Elektroniczna książka do walki z ASF? Czy do totalnej inwigilacji myśliwych? Lepsza już jest szara maść....

Autor: Kuba123  godzina: 12:50
Ahahaha tyle w temacie... Ktoś tu za szybko pisze niż myśli...

Autor: jaszczur  godzina: 12:55
Pomagać ma rządzącym, którym się wydaje, że dziki będą padać jak muchy, a PZŁ będzie im rano przekazywał ile tysięcy strzelono w nocy, prosto z książek ewidencji w obwodach, żeby można było w przekazie dnia poinformować naród o sukcesach walki z ASF.

Autor: Manlicher 308w  godzina: 13:08
A może dla wielu ma to ułatwić w polowaniu ? Nie jednokrotnie przebywając dziesiątki kilometrów do książki i s powrotem ! Monitorować na bieżąco pozyskanie i zobaczyć jak naprawdę wygląda udział myśliwych w walce z ASF ! w większość KŁ może poluje 10% myśliwych ! I po trzecie brak możliwość robienia różnego rodzaju machlojek ! Przez nagminne zatajanie planów łowieckich i ich realizacji.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 13:09
Kilka zdań na temat treści przedmiotowego "ZARZĄDZENIA" (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=162342&t=162310&v=t)

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 13:28
"Informujemy, że Zarządzenie nr 4/2020 Łowczego Krajowego z dnia 26 lutego 2020 r. było wersją roboczą”. Nie, nie było wersją roboczą, bo je podpisano, wprowadzono do ewidencji („L.dz. 133/WKSi AW/20”) i wysłano do zarządów okręgowych. Ono wczoraj weszło w życie. Interesuje mnie papier, którym pan P. Lisiak uchylił to „pożal się Boże” „zarządzenie”. „Zostanie skorygowane i dopiero wówczas wprowadzone”. Nie daj Boże znowu „rozporządzeniem Łowczego Krajowego”. Przypominam: Wśród kompetencji łowczego krajowego (w statucie nazywane są one „zadaniami”), z jakimi spotykamy się w § 87 ust. 1 statutu, nie znajdujemy uprawnienia do wydawania przez niego zarządzeń. „W (forum.lowiecki.pl/read.php?f=21&i=139578&t=139578)ydawanie niezbędnych zarządzeń i instrukcji” to kompetencja Zarządu Głównego (patrz: § 86 ust. 2 pkt 6 statutu). Wydając „Zarządzenie Łowczego Krajowego”, w oparciu o uprawnienie przynależne Zarządowi Głównemu, pan Paweł Lisiak wykonał ruch, zdradzający symptomy popełnienia przewinienia łowieckiego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 pkt ustawy Prawo łowieckie. Może już wystarczy tych kompromitujących wpadek?

Autor: FMJ  godzina: 13:28
@Manlicher 308w Faktem jest, że jeden system informatyczny w PZŁ znacząco ułatwiłby sprawozdawczość i aktualne raportowanie odstrzałów zwierzyny, jednak najwyraźniej ŁK porównuje PZŁ do jakiejś niewielkiej firmy, w której pracownicy są do jego dyspozycji w godzinach roboczych i za swoją prace pobierają wynagrodzenia. Niestety jest zupełnie odwrotnie i z ponad 130 tysięcznej rzeszy ludzi tylko promil jest na etacie, a reszta musi się mierzyć z ASF w swoim prywatnym czasie. Abstrahując od różnic organizacyjnych wdrożenie takiego systemu nawet w średnim przedsiębiorstwie w ciągu miesiąca wydaje się nierealne, ponieważ wymaga odpowiedniej komunikacji, szkoleń oraz testów, stabilizacji, a co dopiero w kołach łowieckich, które oprócz tego muszą nie tylko zorganizować WZ w kołach do tej zmiany, ale również alternatywny proces ewidencji dla starczych myśliwych (których w PZŁ nie brakuje) i wszystko to w godzinach wolnych od pracy. Fajnie, że ŁK wyznaczy zadanie Zarządom okręgowym, tylko na podstawie którego przepisu zarządy okręgowe mają wyegzekwować wdrożenie systemu na kołach łowieckich? Ponadto jak będzie wyglądało wprowadzenie nowego systemu w OHZ LP, ponieważ łowiectwo, to nie tylko dzierżawcy obwodów łowieckich?

Autor: jeager  godzina: 13:36
Na pewno książka EKEPI nie rozwiąże problemu w walce z ASF. Książka elektroniczna TAK, ale nigdy "PZŁ EKEPI" bo będzie wykorzystana do inwigilacji kół łowieckich. Łowczy Krajowy w zarządzeniu powinien przywołać do porządku koordynatorów książek elektronicznych kół łowieckich, bo do tej pory jest samowolka. Robią co tylko chcą. Między innymi: - blokują wpis do książki elektronicznej myśliwemu za brak subordynacji a tym samym pozbawia się prawa do polowania bez postępowania porządkowego przewidzianego w Statucie PZŁ. - zamiast nazwiska i imienia figuruje "nemrod". Myśliwi nie wiedzą kto poluje w łowisku,. - nie można wypisać się do książki na 24 godziny przed rozpoczęciem polowania, bo jest zablokowany zegar i nie można go przesuwać. W ustawie Prawo łowieckie jest wyraźnie napisane co powinna zawierać książka papierowa i elektroniczna, między innymi imię i nazwisko myśliwego i dopuszcza możliwość wypisania się na polowanie indywidualne 24 godziny przed jego rozpoczęciem. Sygnalizowane uwagi do łowczego okręgowego pozostają bez zainteresowania i zaprowadzenia porządku w tym zakresie.

Autor: jaszczur  godzina: 13:41
A który przepis statutu nakazuje zmianę książki papierowdj na elektroniczną głosować na walnym zgromadzeniu?

Autor: Broxen  godzina: 13:53
§ 36 pkt 23 § 98 pkt 23 i 28

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 13:55
Poprawiam: „Zostanie skorygowane i dopiero wówczas wprowadzone”. Nie daj Boże znowu „Zarządzeniem Łowczego Krajowego”.

Autor: WIARUS  godzina: 15:06
Chciałbym, żebyśmy zmieniali się na lepsze. Wiem, że jesteśmy w stanie realnie to zrobić, bo mamy potencjał. Zmianę widzę w otwarciu na myśliwych, jak i społeczeństwo. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.pzlow.pl/spotkanie-robocze-z-kierownikami-ohz-pzl/)

Autor: Broxen  godzina: 15:20
Jaki to musi poziom wiedzy i umiejętności tego L i reszty towarzystwa które potrzebuje czasu aż do 31 grudnia 2020 roku by złożyć swoją stronę internetową. Przecież najpewniej za dwa miesiące nawet najstarsze skałty nie będą wiedzieć kto to był i co obiecywał jakiś pan L.

Autor: jaszczur  godzina: 16:01
Broxen, nie rzucaj paragrafami bez związku z pytaniem. § 36 pkt 23 mówi o uchwalaniu i rozpatrywanie innych spraw przewidzianych w Statucie oraz zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia. O książce ewidencji statut nie wspomina i żaden organ Zrzeszenia nie zlecał kołom decydowania, jakiej książki mają używać. § 98 dotyczy kompetencji zarządu okręgowego, a ja pytałem o kompetencje WZ koła do decydowania, czy w kole jest książka papierowa, czy elektroniczna. Takiej kompetencji WZ nie posiada.

Autor: Redakcja portalu  godzina: 16:26
Kolego jeager, nie mieszaj dwóch różnych książek ewidencji istniejących na rynku. Książka PZŁ nosi nazwę EKEP, a przywołana w jednym miejscu postu książka eKEPI nie ma żadnego związku z PZŁ i jest promowana przez redakcję "Łowiecki". Nie wiemy o funkcjach jakich książek Kolega pisze negatywnie, ale wiemy, że zalecana przez nas książka eKEPI (www.lowiecki.pl/eKEPI/): - nie pozwala zarządowi na blokowanie wpisu do książki elektronicznej myśliwemu za brak subordynacji; - nie pozwala na wpisywanie fikcyjnych imion/nazwisk myśliwych polujących w obwodzie; - pozwala na wpis do książki z wyprzedzeniem 24 godz. oraz ma szereg udogodnień i możliwości, których nie dają inna książki, np. uniemożliwia blokowanie rejonów/rewirów przez jednego lub dwóch dogadanych ze sobą myśliwych, uniemożliwia wpisywanie strzelonej zwierzyny po zakończeniu polowania, np. dokonanie wpisu zwierzyny po ujawnieniu, że tusza jest w piwnicy myśliwego oraz uniemożliwia jakiekolwiek zmiany we wpisie myśliwego, np. dopisanie lub skreślenie strzelonej zwierzyny przez zarząd po zakończeniu polowania.

Autor: Broxen  godzina: 16:38
Jak ŁO pośle do kola pismo „że trzeba elektroniczną” to bez szemrania wprowadzicie bo przeczyta wam art. 29 PŁ oraz wyjaśni cieciom co to znaczy : „zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia”.

Autor: Artur123  godzina: 17:03
Jak ŁO pośle do kola pismo „że trzeba elektroniczną” to bez szemrania wprowadzicie bo przeczyta wam art. 29 PŁ oraz wyjaśni cieciom co to znaczy : „zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia”. Broxen, możesz zacytować ten "art. 29 PŁ"?

Autor: Broxen  godzina: 17:06
To ogólnodostępna ustawa , więc sobie przeczytaj .

Autor: Broxen  godzina: 17:08
Panie Redaktorze !? A kto w pezetele i jak kontroluje wpisy w elektronicznej ewidencji ? Kto i jak w pezetele kontroluje ile i komu wypisywanych jest upoważnień ? Kto i jak w pezetele kontroluje tą „niezliczoną armią” administrującą tą ewidencją ?

Autor: Artur123  godzina: 17:13
To ogólnodostępna ustawa , więc sobie przeczytaj . Broxen, to ja zacytuję przedmiotowy "art. 29 PŁ", a Ty będziesz tak miły i wskażesz fragment, który miałeś na myśli (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=162361&t=162333&v=t): "Art. 29. 1. Obwody łowieckie wydzierżawiają, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej: 1) obwody łowieckie leśne - dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe; 2) obwody łowieckie polne - starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej; 3) obwody łowieckie znajdujące się na terenie więcej niż jednego powiatu – starosta powiatu, na terenie którego znajduje się największa część obwodu łowieckiego. 1a. Obwód łowiecki obejmujący obszar gruntów pozostających w zarządzie organów wojskowych lub przydzielonych tym organom do wykorzystania może być wydzierżawiony kołom łowieckim za zgodą tych organów. 2. Obwody łowieckie wydzierżawia się na czas nie krótszy niż 10 lat. 3. W przypadku podziału obwodu łowieckiego dotychczasowemu dzierżawcy lub zarządcy przysługuje prawo wyboru dzierżawy lub zarządzania jednym z obwodów łowieckich powstałych z podziału. 4. W przypadku podziału obwodu łowieckiego lub zmiany jego granic następuje rozliczenie z jego dotychczasowym dzierżawcą lub zarządcą z tytułu nadpłaconego czynszu dzierżawnego oraz nakładów na zagospodarowanie, poniesionych w ostatnich 2 latach przed dokonaniem tego podziału lub zmian. Kwotę ustaloną w rozliczeniu wypłaca ustępującemu dzierżawcy lub zarządcy dzierżawca lub zarządca nowo utworzonego obwodu łowieckiego. 5. Zasada określona w ust. 4 obowiązuje także w przypadku wyłączenia obwodu łowieckiego z wydzierżawienia w trakcie trwania umowy dzierżawy. 6. W przypadku określonym w art. 28 ust. 1a i przekazaniu przez Polski Związek Łowiecki dzierżawionego obwodu łowieckiego kołu łowieckiemu, następuje rozliczenie między stronami obejmujące zwrot nadpłaconego czynszu dzierżawnego, nakładów poniesionych na zagospodarowanie obwodu za okres dzierżawy obwodu łowieckiego przez Polski Związek Łowiecki, nie dłuższy jednak niż 2 ostatnie lata".

Autor: Broxen  godzina: 17:23
….a więc wydzierżawiają NIE na wniosek koła, nie ma w ustawie zapisu że muszą podpisać wniosek i wydzierżawić a rok 2021 nieubłganie się zbliża.

Autor: Artur123  godzina: 17:27
Broxen, nie kombinuj. Napisałeś tak: Jak ŁO pośle do kola pismo „że trzeba elektroniczną” to bez szemrania wprowadzicie bo przeczyta wam art. 29 PŁ oraz wyjaśni cieciom co to znaczy : „zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia”. Więc ja się pytam, co miałeś na myśli, zamieszczając zapis: zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia, w kontekście art. 29 PŁ"? Gdy się pomyliłeś, to po prostu przyznaj i po sprawie.

Autor: jaszczur  godzina: 17:42
Broxen, nawet gdyby koło ochoczo wykonywało WSZYSTKIE zarządzenia ŁK lub ZO, to ciągle nie podajesz podstawy, żeby WZ koła uchwalało przyjęcie danego zarządzenia do realizacji, np. zarządzenia o wprowadzeniu książki elektronicznej PZŁ.

Autor: Broxen  godzina: 17:42
Jesteś NIKT. Nie masz obwodu więc masz „komfort” wobec niewykonywania „zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia”. Ci co mają obwody i będą oczekiwali pozytywnego wniosku pezeteła DLA WYDZIERŻAWIENIA przekonają się co to znaczy: „niewykonywanie zleconych przez właściwe organy Zrzeszenia”

Autor: fox31  godzina: 17:55
zlecić to mi mogą .......
a co później?
- zatrudnić jako księgową Panią Zosię z Nowego Światu 35?
- do 10 każdego miesiąca przelewać kaską na utrzymanie EKEP-u?
bądźmy rozumni do końca, nie dawajmy się zaszczuć......

Autor: Kibic  godzina: 18:03
Takiego mail'a rozesłał Nowy Świat dzisiaj rano.

Autor: jeager  godzina: 18:28
Przepraszam za zamieszenie i dziękuję za sprostowanie. Takie bezprawne możliwości daje książka "e-polowanie".

Autor: Artur123  godzina: 23:00
Odwołanie zarządzenia (forum.lowiecki.pl/download.php/15,162372,1884/odwolanie_zarzadzenia_LK.jpg): „...informujemy iż załącznik (forum.lowiecki.pl/download.php/21,139591,1653/zarzadzenie_Pawel_Lisiak_nr_4_2020.jpg) dołączony do wiadomości był wersją roboczą i został przesłany omyłkowo. Obowiązujące Zarządzenie nr 4/2020 zostanie wysłane w najbliższym czasie. Pozdrawiam - Artur Niebrzydowski Kierownik Wydział Kontroli, Szkoleń i Audytu Wewnętrznego”. Hm... "Wersja robocza" na druku firmowym, zaewidencjonowana („L.dz. 133/WKSi AW/20”), z przybitą pieczątką łowczego krajowego, z jego podpisem... To jak w takim razie mamy jutro lub pojutrze odróżnić obowiązujące zarządzenie od "wersji roboczej" :-)?

Autor: Artur123  godzina: 23:18
A tak już całkiem na poważnie... Łowczy krajowy - Paweł Lisiak, podpisał swoje zarządzenie nr 4/2020 i ujrzało ono światło dzienne, więc „weszło w życie z dniem podjęcia". Zostało ono (to zarządzenie) przesłane do zarządów okręgowych i tylko on (czyli Paweł Lisiak), na obecną chwilę, może je uchylić. Nie jakiś tam Artur Niebrzydowski czy inny zaledwie podwładny łowczego krajowego. Stało się, to się stało, ale wypada być poważnym, a nie zachowywać się niczym nieodpowiedzialne dziecko. No, dobra :-) Przestańmy już pastwić się nad niesamowitą wpadką P. Lisiaka i jego ludzi :-). Oni również zasługują na kolejną szansę, ale czy zdołają ją wykorzystać? Czas okaże...