Wtorek
31.03.2020
nr 091 (5357 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Miłosz apeluje

Autor: czif  godzina: 00:23
Jenot, nie lepiej kierować się własnym rozumem, niźli słuchac zaleceń sprzątaczek urzędujących na Nowym Świecie?

Autor: logis  godzina: 05:11
Proponuję aby zwolennicy prywatyzacji opowiedzieli w kilku zdaniach w jaki sposób zorganizować komercyjne polowanie na kozły w obecnej sytuacji. Szczególnie dla myśliwych z zagranicy bo aktualnie euro w cenie.

Autor: 28rafal  godzina: 07:09
logis,,,, "w jaki sposób zorganizować komercyjne polowanie na kozły w obecnej sytuacji." ,,,w sraki,,,Są w życiu ważniejsze sprawy niż wyciąganie łapy po jałmużnę za podprowadzanie. Są sprawy istotniejsze dla narodu niż wykonanie planu. Są jeszcze ludzie dla których bieganie z karabinem nie jest sposobem na całe dorosłe życie.

Autor: martinez  godzina: 08:28
Musicie te kozły Logis sprzedawać na ten sezon? NIc nie miałem i nigdy nie będę miał do dewizówek. Lubiłem je nawet. Ale teraz, w grzyba sobie jeszcze ręce wiązać, i tak nikt nie przyjedzie na początek sezonu, w maju.

Autor: FMJ  godzina: 08:48
A czy kolega Miłosz Kościelniak-Marszał jest pewien, że 61 § 1 Kodeksu wykroczeń można zastosować wprost do funkcji pełnionych w organach koła? Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany. Przy rozpatrywaniu spraw o wykroczenia lub przestępstwa nie stosuje się domniemania lub przypuszczenia rozszerzając zakres artykułu o przedmioty w nim nie zawarte. Zwracam również uwagę na to, że koło ma osobowość prawną i w naszym statucie pozostawiono pewną furtkę w postaci § 49 pkt 2. Podsumowując na dzień dzisiejszy jedyną konsekwencją dla kół łowieckich po upływie kadencji zarządów kół będzie nieważność ewentualnych uchwał podjętych po upływie kadencji, o jeśli nie zostanie wybrany nowy lub ponownie ten sam skład przez WZ.

Autor: Silwerus  godzina: 09:04
Panowie Tu nie potrzeba przywoływać żadnych paragrafów bo to tylko mąci wodę. Na zdrowy chłopski rozum widać jak byk. Łowczy został wybrany na kadencję. Kadencja to nic innego jak czas okreslony od - do. Czyli np. od 30 kwietnia do 30 kwietnia za pięc lat. Jak nie zostanie mu zgodnie z prawem przedłużona to 1 maja nie jest już łowczym prezesem itp. O czym tu kurna dyskutować... I po np. odstrzał równie dobrze można by wtedy zwrócić się do najbliższego bezdomnego. To naprawdę takie trudne do zrozumienia?? Nie mają prawa robić nic i kropka.. Wszystko co zrobią, każda czynność jest zwyczajnie nie ważna.

Autor: Lesław  godzina: 09:11
Normalnie, ale macie problem. Nic tylko bić pianę, pluć jadem i płakać. Tyle kadencji wam to nie przeszkadzało, że wybory nowych władz kół nie odbywały się równo co 5 lat. Tak wam śpieszno dorwać się do koryta ? A co w sytuacji gdy poprzedni wybór władz koła odbył się np w miesiącu lipcu ? Też będziecie jojczyć że w maju kończy się kadencja ?

Autor: Silwerus  godzina: 09:13
Nie... kończy się w lipcu... Mów za siebie.. Może Tobie nie przeszkadzało... Mnie tak.. Bo to się nazywa Prawo...

Autor: Silwerus  godzina: 09:15
---

Autor: Silwerus  godzina: 09:22
A po za tym, przecież wszystkie Zarządy kół pracują za darmo w pocie czoła,kosztem własnego czasu i rodziny. Wiec o jakim Ty korycie mówisz przyjacielu 🤔🤔🤣🤣

Autor: lucznik7x64  godzina: 09:34
Za darmo a władzy nie oddamy !!!!!!!ahahah.

Autor: logis  godzina: 09:54
28rafał Zadałem proste pytanie bo zwolennicy prywatyzacji obwodów starali się przekonać wszystkich jak będzie pięknie i wspaniale. Z jak to ująłeś ładnie "jałmużny" za rogacze były pieniądze na odszkodowania dla rolników , dzierżawę itp . Jak kabany pójdą w zasiewy kukurydzy to się zaczną wypłaty odszkodowań . Stąd moje pytanie .

Autor: trucizna  godzina: 10:08
Brawo 28rfał Żebrak jeden z drugim myśli jak zorganizować polowanie na kozły bo przez własną głupotę kasa pokazała dno . A q rwa płać odpowiednią składkę miesięczną i nie będziesz musiał być parobkiem w kole i żebrać o euro Faktycznie to euro tak jebło w górę, że go nie widać

Autor: 28rafal  godzina: 10:12
logis,,,szanse na dewizówki,,znikome .Teraz nie warto zawracać sobie głowy takimi pierdołami. Pamiętaj wszyscy!! zachorujemy.Jedni przejdą to bezobjawowo, inni, jak ciężką grypę,,pozostali umrą. Wypłaty odszkodowań?,,,,,"módl się", żeby funkcjonowały: banki,,stacje benzynowe,sklepy,policja. Nie wypłacicie rolnikowi i co Wam zrobią? O ile ten rolnik dożyje jesieni?

Autor: Broxen  godzina: 10:17
brawo rafał ! brawo trucizna !

Autor: 28rafal  godzina: 10:35
trucizna,,,,ten system to dno... Obowiązkowe finansowanie szkód w 90% oparty na "obcym,,,niepewnym" kapitale.

Autor: narzynacz  godzina: 10:48
Szkody ......A po co płacić za szkody jak można strzelać dzika? Zwiększyć pozyskanie i po problemie . Problemem są ci co chcą mieć 300 szt dzika w obwodzie finansować to dewizowkami i w między czasie gadać jaki mają zapier......

Autor: 28rafal  godzina: 10:56
narzynacz,,,można zwiększyć,,ale po co? Dewizówka to czas żniw dla "ciężko pracujących zarządów".

Autor: narzynacz  godzina: 11:19
Zależy gdzie. Każde koło to inny świat . z

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 11:27
I jak ten prezes KŁ "Szarak" w Bartoszycach te domy bezrobotnych powykańcza bez dewizówek? Na karmie też nie skubnie bo nie wolno dokarmiać, po obwodzie nie ma po co jeździć więc na kilometrówkach nie ukręci, spotkań organizować nie można więc faktury na 200 kg mięsa nie ma czym umotywować... Jak żyć? Jak żyć - koronawirusie?

Autor: lucznik7x64  godzina: 11:33
No i nie dostaną suwenirów od biur polowań dewizowych (noktowizje,termowizje) a mieli takie piękne plany, a tu bieda.

Autor: czif  godzina: 11:37
Tam gdzie nahodowali dzików z jeleniami i gdzie pozyskanie oscylowało w granicach 1000 szt a koła płaciły milionowe odszkodowania mogą już zwijać żagle. Teraz zapłacą za rządy fryzjerów i nieudaczników

Autor: Artur123  godzina: 11:49
FMJ, jesteś kolejną tu osobą, która wskazuje na § 49 ust. 2 statutu, jednak żadna z tych osób nie zdobyła się do tej pory na próbę wymienienia konkretnych (ale jednocześnie istotnych) czynności w kole, jakie taka osoba, wyposażona w pełnomocnictwo, mogłaby wykonywać po zakończeniu kadencji zarządu. Odważysz się być pierwszym?

Autor: narzynacz  godzina: 12:00
Powoli . Nie rozpędzajcie się . Scenariusz jeszcze nie napisany .

Autor: FMJ  godzina: 12:05
@Artur123 Odpowiadam: - Prowadzenie ewidencji polowań oraz statystyk w zakresie zagospodarowania obwodów i pozyskania zwierzyny; - prowadzenie rachunkowości koła i dokumentacji finansowo- księgowej, a także bieżące rozliczanie w zakresie zobowiązań oraz umów - dokonywanie czynności z zakresu prawa pracy - organizowanie polowań Problem jednak w tym, iż literalnie zadania te można w świetle § 49 ust. 2 statutu scedować wyłącznie na jedną osobę, nie mniej chyba nikt nie będzie bić piany o tą kwestię w aktualnej sytuacji.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 12:34
Czynności na liście przedstawionej wyżej nie spełniają statutowego warunku "czynności prawnych określonego rodzaju lub czynności szczególnych". Trzeba byłoby się bardziej wysilić żeby czynności do których udziela się pełnomocnictwa były czynnościami prawnymi ściśle określonego rodzaju, np. podpisywanie zleceń płatności bankowych do kwoty ..... zł. Prowadzenie ewidencji polowań nie jest czynnością prawną określonego rodzaju lub czynnością szczególną. Trochę wysiłku intelektualnego w takie pełnomocnictwo trzeba włożyć. Poza tym wskazany przepis statutu jest szczególnym wyjątkiem dla ustępu pierwszego tego paragrafu i nie determinuje, że pełnomocnictwa na jego podstawie można udzielić tylko jednej osobie. Zapis o innym członku zarządu lub innej osobie wskazuje na odmienność tej formy reprezentacji koła w stosunku do zapisu ustępu pierwszego wymagającego dwóch osób dla oświadczenia woli w imieniu zarządu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udzielić pełnomocnictw większej ilości osób, każdej dla konkretnej czynności prawnej określonego rodzaju lub czynności szczególnej. Ten przepis stawia nacisk na to, żeby pełnomocnictwo dotyczyło jednej czynności, a nie wielu, choć nie wyklucza, żeby pełnomocnictwa dla różnych czynności nie udzielić tej samej osobie lub kilku osobom. Przykładowo, jeżeli zarząd ustala, że adwokat X jest pełnomocnikiem w sprawach przed sądem o odszkodowania rolników, nie wyklucza to możliwości udzielenia innemu adwokatowi Y pełnomocnictwa do tej samej czynności. W sądzie na rozprawie pojawiać się mogą oboje razem, albo każdy oddzielnie i będzie to zgodne z udzielonymi im pełnomocnictwami.

Autor: Artur123  godzina: 13:03
Piotr Gawlicki określił pierwszą taką czynność: - podpisywanie zleceń płatności bankowych do kwoty ..... zł. Jakie jeszcze inne czynności widziałby w pakiecie, jakim można by niejako "obdarować" kogoś na czas (przede wszystkim) po zakończeniu kadencji ZK? PS Oczywiście w przypadku, kiedy koło dokonuje przelewów poprzez bankowość internetową, udzielenie pełnomocnictwa do takiej czynności, jak wyżej, nie miałoby racji bytu, bowiem - de facto - już dawno zostało udzielone podobne pełnomocnictwo, tyle że w zakresie zlecania takich przelewów poprzez internet?

Autor: 28rafal  godzina: 13:32
Kto i w jaki sposób zleca takie pełnomocnictwa?

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 14:00
Artur123, należy wziąć pod uwagę, że z dniem końca kadencji bank może zamknąć dostęp do konta dla osób z zarządu zgłoszonych jako upoważnione do dostępu bezpośredniego lub on-line do rachunku, ale otrzymując z koła wcześniej dokument z pełnomocnictwem o określonym czasie trwania (patrz kc), tej osobie pozwoli na dokonywanie operacji na rachunku.

Autor: BaRu  godzina: 15:37
Koledzy prawnicy, zaproponujcie praktyczny sposób postępowania, np. coś na wzór prokury.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 15:41
Piotrze Gawlicki, a dlaczego bank miałby "zamknąć dostęp do konta dla osób z zarządu zgłoszonych jako upoważnione do dostępu bezpośredniego lub on-line do rachunku", skoro bank pojęcia nie ma na temat zapisów ustawy i statutu, a dotyczących końca kadencji zarządów kół?

Autor: czif  godzina: 15:42
No napewno nie prokura. Pozostaje pełnomocnictwo, pytanie jaki zakres musiało by obejmować, żeby koło mogło realizować swoją działalność

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 15:55
...skoro bank pojęcia nie ma na temat zapisów ustawy i statutu, a dotyczących końca kadencji zarządów kół, a ponadto - a może przede wszystkim - wprowadzenie do umowy pomiędzy bankiem a kołem jakichkolwiek zmian, wymaga aneksu do umowy, czyli woli obydwu stron.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 16:09
W celu założenia rachunku bankowego koła lub zmiany osób uprawnionych do dysponowania rachunkiem bank wymaga przedstawienia uchwały walnego zgromadzenia o powołaniu danych osób jako zarządu koła. Nie wymyśla sobie tego z sufitu, tylko żąda na podstawie ustawy 'Prawo łowieckie' i statutu PZŁ. Dokumenty te przechowuje w aktach danego konta bankowego. Znając podstawę prawną powołania, obowiązkiem banku jest wiedzieć, kiedy osoby te przestaną być zarządem, bo gdyby zaczęły dysponować kontem po zakończeniu kadencji, to za ewentualna szkodę i odpowiedzialność za dopuszczenie do niej spada nie tylko na osoby, które nie będąc zarządem dysponowały rachunkiem, ale również na bank, którego obowiązkiem jest kontrolowanie, czy osoby uprawnione są również uprawnione w momencie dokonywania transakcji, a nie tylko w momencie założenia konta. Dobrym przykładem na działanie banku w podobnej sytuacji jest próba dostępu do konta osoby z uprawnionej do dostępu przez osobę fizyczną, która zmarła. Taka osoba uprawniona do konta się nie dostanie, chyba że ma specjalne pełnomocnictwo na wypadek śmierci ograniczone limitem na koncie lub przyjdzie z wyrokiem sądu o nabyciu spadku.

Autor: Silwerus  godzina: 16:15
Uczestnicy tego forum kombinują jak konie pod górę , co zrobić by koła mogły funkcjonować, - pełnomocnictwa - szczególne nie szczególne, odstrzały na pięć lat z góry.. tylko po co? Przecież ZG?? już podjął decyzję wydał - sic rekomendację !! - Zarządy mają działać dalej i git!! .. No bo kto im - (nam) - co zrobi? Nie mam pańskiego płaszcza i co mi Pan zrobi? 😫😫

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 16:22
Powiesz Kolego to samo w banku, gdzie Twoje koło ma konto, jak się dowiecie, że konto zostało zablokowane? A może nie obawiacie się tego wierząc, że bank nie panuje nad takimi "drobiazgami". Może macie rację, ale czy jest to racja w 100%, czy tylko w 90%? A jak na 90%, to warto się zabezpieczać, czy nie warto?

Autor: czif  godzina: 16:24
Silwerus im nic i nikt nie zrobI, pozostają członkowie zarządu po upływie kadencji

Autor: narzynacz  godzina: 16:30
Jaki problem ...... wypłacić kasę i do skarpety :)

Autor: 28rafal  godzina: 16:42
"2. Zarząd koła może udzielić jednemu z członków zarządu koła lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju lub czynności szczególnych, związanych z kierowaniem bieżącą działalnością koła" Czy udzielone pełnomocnictwa "żyją" dłużej od zarządu?

Autor: Silwerus  godzina: 16:47
Panie Piotrze Gawlicki mój wpis jest dość jasny. To nie my na tym forum mamy się tym zajmować i wymyślać proch. Tylko nasi wodzowie.... I nie zdziwię się, jak właśnie Zarządy kół będą dalej działać podpierając się rekomendacją ZG. A że to nie ma nic wspólnego z obowiązującym prawem? A od kiedy organa modela przejmują się takimi drobiazgami?

Autor: Kibic  godzina: 16:57
Jak koło i jego członkowie nie mają konceptu na własne postępowanie, własnego zdania i własnej wiedzy nt. prawnych aspektów swojej działalności, a polegają tylko na głupawych komunikatach z okręgu lub ze strony ZG PZŁ, to nie będzie mi takiego koła szkoda, jak się obudzi z ręką w nocniku, bez nieruchomości, pieniędzy i obwodów na których kilkadziesiąt lat polowało.

Autor: Silwerus  godzina: 17:15
Może właśnie o to chodzi?

Autor: czif  godzina: 20:57
Kibic nie gań tych kół, powstały w komunie a wierchuszka zapewniała im trwanie i dzisiaj obudzą si ę w prawnym bałaganie z ręką w nocniku