Piątek
03.04.2020
nr 094 (5360 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Ratujmy koła!  (NOWY TEMAT)

Autor: JaBi  godzina: 14:29
Wczoraj napisałem post pt. "Szlag mnie trafia", który (pewnie przez pomyłkę admina) gdzieś zniknął. Dlatego pozwolę sobie powtórzyć jego treść: Witam Jak w temacie. Kończy się kadencja zarządów kół, szukam w postach jakiejś wskazówki, jak zapewnić dalsze funkcjonowanie koła a tu g....no. Żeby ktoś zapodał jakiś temat jak ma funkcjonować koło w tym roku, to nie. ZG próbował podać przykład (na razie jedyny) jak można obejść durny punkt statutu (dlaczego nie było w statucie punktu o szczególnym przedłużeniu pracy zarządów) o końcu kadencji po pięciu latach. Ale całe rzesze wyśmiały to jako próbę ratowania PZŁa. Ale nikt nie podał lepszego sposobu. I co teraz w kołach - kto wyda odstrzał, kto wypisze faktury za pozyskane dziki, kto pozbiera pieniądze za dziki, kto zapłaci za szkody. Przecież wszystko się wali! To nie tak, że jeden z drugim dostanie odstrzał i ma wszystko w .d.....IMHO wszystko wygląda jak koszmar - stare zarządy nie mogą dalej pracować, nowych nie da się wybrać. Radźmy coś co zrobić by koła dalej mogły działać. Ja sam nie wiem co robić :((.

Autor: lelek_nowy  godzina: 14:33
Twój post jest tutaj http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=582710&t=582710, ale tytułujesz go tym, że szlag Cię trafia, a nie problemem kół.

Autor: JaBi  godzina: 14:37
Witam Czy tytuł "Szlag mnie trafia" spowodował usunięcie postu? Jeśli kogoś tym obraziłem, to przepraszam.

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 14:41
Mądrzy ludzie przenieśli majątek kół do stowarzyszeń w których są członkami, stowarzyszenia mają w statucie możliwość odbywania zebrań przez środki łączności i funkcjonują; Administrują nieruchomości, płaca czynsze, podatki od nieruchomości itp. Na resztę spraw Piotr Gawlicki podał receptę: pełnomocnictwa do konkretnych czynności. Inne sprawy tak jak we wszystkich podmiotach musza poczekać. Ps. Bez polowania da się żyć!

Autor: Rus  godzina: 14:44
JaBi Przyszły wytyczne z Zarządu Głównego. Według nich obecne zarządy przed końcem kadencji powinny zwołać ZW na listopad 2020 r. lub nawet na kwiecień 2021 r. Jednocześnie mają uchwalić pełnomocnictwa dla poszczególnych członków zarządu do wykonywania zadań w dotychczasowych kompetencjach. Przesłano nawet wzory druków odpowiednich uchwał. Nie rozwiązuje to wszystkich problemów, jak np. zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez Walne przed złożeniem go do 30 czerwca do Urzędu Skarbowego, ale zawsze to coś. DB

Autor: czif  godzina: 15:28
Jabi zdziwiony jesteś? Na FB prawnicy toczą między sobą akademickie dyskusje a jeden mecenas twierdzi nawet, że WZ może się odbyć za pomocą środków audio wideo. Niestety, każdy z nich rżnie mądralę ale recepty w miarę prostej podać nie potrafi. Rób pełnomocnictwa i tyle, to jedyne w tym momencie wyjście

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 15:42
Powtórzę to, co od połowy marca proponowane było na forum, w czym sam brałem aktywny udział. Nie wiem w jakim zakresie propozycje te koła będą chciały zrealizować, ale nie niesie to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, a może pomóc przetrwać kołu bez zarządu. Kadencja zarządów kół kończy się definitywnie w przeddzień daty z roku 2015, w której dokonany został wybór zarządu. Nie ma znaczenia, że zarząd ten zmienił się później, bo zmiany te wynikały z sytuacji opisanej w § 45 ust. 4 i 5 statutu, nie zmieniając kadencji zarządu, która nadal trwała. Może istnieć tylko jedna wątpliwość, jaka jest kadencja zarządu koła, które powstało w latach 2016 - 2019. Moim zdaniem kadencje zarządów tych kół nie kończą się w roku 2020, więc problem ich nie dotyczy. A co powinno zrobić koło, którego zarząd skończy kadencję w najbliższym czasie, a więc w okresie walki z pandemią COVID-19 uniemożliwiającą odbycie walnego zgromadzenia wybierającego nowy zarząd.
  1. Podjąć kilka oddzielnych uchwał o zwołaniu kilku walnych zgromadzeń członków koła w różnych terminach od maja do grudnia br., a nawet później. Zawiadomienia te należy wysłać do członków koła, a odbędzie się to zgromadzenia, na którym zbierze się kworum.
  2. Wystawić upoważnienia dla wszystkich członków koła na całą zwierzynę z planów rocznych na obwodach dzierżawionych przez koło z ilościami gwarantującymi, że nikt nie pozostanie bez prawa do polowania nawet gdyby zarządu nie było do końca roku 2020/21.
  3. W oparciu o § 49 ust.2 statutu udzielić pełnomocnictwa jednej lub większej liczbie osób z koła do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju lub czynności szczególnych, co gwarantowałoby wykonywanie pewnych czynności zarządczych przez pełnomocnika/ków po zakończeniu kadencji zarządu.
O ile z pierwszymi dwoma punktami zarząd nie powinien mieć problemów, to punkt trzeci zrealizowany musi zostać z głową, z wykorzystaniem zapisu art. 101 § 1 kodeksu cywilnego pozwalającego na zrzeczenie się na pewien okres....odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa... Powyższe sformułowanie prawnicze ma za sobą podstawy w teorii prawa i orzecznictwie, dlatego dla właściwego sformułowania takich pełnomocnictw warto zatrudnić dobrego prawnika, wśród których szczególnego znaczenia nabierałoby pełnomocnictwo pozwalające na: - dostęp do rachunku bankowego koła w celu realizacji niezbędnych płatności koła. - dokonywanie sprzedaży tusz pozyskanych przez członków koła - wykonywania czynności związanych z szacowanie szkód łowieckich. Możliwe, że znajdą się na forum osoby, które podpowiedzą dokładne zapisy takich pełnomocnictw, a szczególnie poprawność tego pierwszego z listy wyżej powinna być uzgodniona z bankiem, żeby istniała gwarancja, że po zakończeniu kadencji przez zarząd koła, pełnomocnik będzie miał dalej dostęp do konta. Gdyby bank koła tworzył trudności, a byłyby sygnały, że są banki, które odpowiednie pełnomocnictwo akceptują, to należy przenieść rachunek koła do jednego z takich banków. A co do propozycji PZŁ (dziennik.lowiecki.plhttps://www.pzlow.pl/wytyczne-dla-kol-lowieckich-na-czas-epidemii-covid-19/) jak powyższe rozwiązać, to sugeruję być bardzo ostrożnym, co już komentowałem (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=163665&t=163604&v=t) na forum i to nie tylko wadliwie przedstawionych propozycji merytorycznych, ale również formalnych, bo propozycje te nie pochodzą ani z uchwały jakiegokolwiek organu PZŁ lub nawet tylko pisma, na którym byłby widoczny podpis osoby uprawnionej, która brałaby odpowiedzialność formalno-prawną za te wytyczne. A zapis "Z myśliwskim pozdrowieniem Łowczy Krajowy Paweł Lisiak", ani nazwisko adwokata Roberta Kozarzewskiego tam napisane nie spełnia nie tylko tego wymogu, ale nie pozwala ustalić, do jakich części informacji zostały one przywołane - do całości, do opinii prawnej czy też do uzasadnienia. Dodatkowo wzory uchwał zaproponowanych przez PZŁ nie spełniają kryteriów ani tych statutowych, ani tych z kodeksu cywilnego i nadają się tylko do kosza. A tym, którzy uważają je za właściwe sugeruję zweryfikować je jeszcze przed końcem kadencji, np. jak proponowałem wyżej w banku, żeby nie obudzić się po końcu kadencji z ręką w nocniku i z myślami, czy czasem ludzie dzisiaj udający, że zgodnie z prawem kierują Związkiem nie grali pod czyjeś dyktando, np. ministra rolnictwa, w celu położenia kół z całym PZŁ na łopatki.

Autor: Broxen  godzina: 15:58
Kołom nic nie grozi. Problem jest w czym innym. Pora oficjalnie zapytać pana ministra Ziobro czy minister Woś wie dlaczego nadzorowana przez tegoż ministra organizacja od sporego czasu jest nazywana oficjalnie przez niektórych jako esbecko-mafijna struktura ? Czas leci, w krótkim czasie w tej nadzorowanej strukturze z tą szpetną konotacją zmieniono kilkakrotnie zarządzającego i nadzorującego ministra a naczelna rada tej struktury praktycznie nie istnieje z powodu nieprzestrzegania statutu i prawa. Kto i kiedy zdecyduje by nie było tak, że jakieś pojedyncze osoby niebędące organem tej struktury, uważają i rozpowszechniają informację tak jakby były organami tej struktury ? Te 130- tyś. „niby porządnych” członków musi się w końcu dowiedzieć co jest prawdą a co fałszem.

Autor: FMJ  godzina: 16:31
@Piotr Gawlicki Wypadałoby do tych propozycji dodać ich autorów albowiem odnoszę wrażenie, że nie wszystkie są Twoje. Ot chociażby ta... (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=163507&t=163457&v=t)

Autor: czif  godzina: 17:01
Z tym nie sposób się zgodzić. Nie wiem skąd wyinterpretowano tę normę ale naprewno nie z przepisów Statutu: § 38. Zwyczajne walne zgromadzenie jest zwoływane przez zarząd koła raz w roku celem w szczególności rozpatrzenia spraw, o których mowa w § 36 pkt 6, 7 i 8. Przepis literalnie stanowi o zwołaniu WZ w jednym terminie i raz w roku a traktowanie go rozszerzająco to naruszenie zasady działania w granicach i na podstawie prawa. Dopiero w momencie gdyby WZ z jakichś powodów nie odbyło się, procedurę zwołania należy powtórzyć. § 40 1. Zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia następuje przez pisemne zawiadomienie, wysłane za potwierdzeniem odbioru do każdego członka koła na 21 dni przed terminem walnego zgromadzenia, w którym określa się datę, godzinę i miejsce odbycia walnego zgromadzenia. To kolejny przepis stanowiący, że ZAWIADOMIENIE o zwołaniu WZ wysyłane jest każdorazowo na 21 dni przed terminem WZ. Nie ma tu mowy o zwołaniu kilku zebrań jednocześnie.Gdyby uchwałodawca chciał zaznaczyć, że można byłoby powiadomić o WIELU zebraniach to w przepisie by to ujął. Uważam to za naciągane interpretacje, wcale nie mądrzejsze od tych z Nowego Światu

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 17:06
Kolego FMJ, mogę zrozumieć, że nie muszę być osobą z Twojej bajki, ale warto byłoby uważniej przeczytać mój post, który rozpoczynam zdaniem: ...."Powtórzę to, co od połowy marca proponowane było na forum"..... Nie pisałem, że proponowane przeze mnie, choć część z nich, szczególnie dotyczących pkt 3, który jest najważniejszym dla możliwości funkcjonowania koła po zakończeniu kadencji jego zarządu, prezentowałem na forum wcześniej.

Autor: Broxen  godzina: 17:36
Powtórzę : nad czym lament ! Nic nie stało na przeszkodzie by np. 1 kwietnia wypisać i wydać upoważnienia do polowania np. na 4 m-ce i nie musi to robić członek zarządu. Rozsądek nakazuje by wykonywać co konieczne i możliwe w określonych okolicznościach i racjonalnej perspektywie. Gdy kończą kadencję np. 16.04. więc 15-go wszystkim można wysłać za potwierdzeniem odbioru to o czym nowa w § 40 statutu wskazując, że WZ będzie np. 6 czerwca o godz 8,30. Dziś i np. 16 czy 24 kwietnia br, będzie można podstawnie przewidywać, że w czerwcu nie będzie żadnych ograniczeń dla odbycia zgromadzenia. Sądy powszechne odwołane wokandy z marca zaplanowały na maj . Oczywiście można nic nie robić i czekać na ….koniec świata. Defetystów i zwyczajnych nieudaczników wszędzie pełno. A po co komu ta „masa niezdolnych” oczekujących na każdym kroku by za nich wszystko ?

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 17:42
czif, czy ja pisałem o zwoływaniu zwyczajnych walnych zgromadzeń? Są jeszcze nadzwyczajne walne zgromadzenia i zarząd ma tu wolna rękę. Ja bym wszystkie zwoływał jako nadzwyczajne walne zgromadzenia w związku z wyborem nowego zarządu, ewentualnie jedno z nich mogłoby być nazwane zwyczajnym. A jeżeli potrzebujesz do tego statutowej podstawy prawnej, to ją przytaczam: § 39. 1. Nadzwyczajne walne zgromadzenie może być zwołane przez zarząd koła: 1) z własnej inicjatywy - w każdym czasie;

Autor: JaBi  godzina: 18:22
Witam Dziękuję kolegom za podpowiedzi i to nareszcie takie, jakich oczekiwałem - podanie propozycji rozwiązania problemu. Stoję na stanowisku, że należy powołać pełnomocnika by ten prowadził działalność koła do czasu WZ, na którym wybierzemy nowy zarząd. Pytanie tylko mam - czy pełnomocnik może zlecić jakieś czynności (np. wypisywanie faktur, wypisywanie odstrzałów) komuś innemu, nawet przy założeniu, że pełnomocnik sam te dokumenty będzie podpisywał?? DB P.S. Dzięki Piotr za obszerne posty

Autor: JaBi  godzina: 18:25
Ad Broxen - nie rozumiem co masz na myśli pisząc "kołom nic nie grozi". Według mojego rozeznania koło, które nie ma osób decyzyjnych przestaje funkcjonować. A Ty jak widzisz pracę koła bez zarządu? DB

Autor: Broxen  godzina: 18:32
Broxsen nie jest wróżka i ….nie jest strachliwy. Do 16 kwietnia kacykuje, a 15 wyśle zawiadomienie o terminie walnego. Odstrzały wydane. Rzekłbym : „ nie ma strachu w naszym fachu”

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 18:33
JaBi, prosże pamiętać, że pełnomocnictwo może być udzielone do ....dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju lub czynności szczególnych.... Każda z czynności, na którą pozwalać będzie pełnomocnictwo musi mieścić się w definicji jak wyżej. Pełnomocnik może więc wykonywać czynności prawne lub szczególne, ale nie będzie się w tym mieściło udzielanie dalszych pełnomocnictw kolejnym osobom. A co może być czynnością prawna lub szczególną przedyskutujcie z prawnikami i pamiętajcie, że to Wy bierzecie za to odpowiedzialność wobec majątku koła i jego członków.

Autor: czif  godzina: 18:43
Kol. Piotrze jak sama nazwa wskazuje, nadzwyczajne walne jest odstępstwem od reguły ale też musi zwołać zarząd, więc jak zarządu już nie bedzie to kto go zwoła?

Autor: czif  godzina: 18:45
Jabi Pelnomocnikowi wyszczególniasz czynności których bedzie dokonywał na rzecz koła

Autor: Broxen  godzina: 18:54
Gdyby zarząd koła zachowywał się jak "ciamcia ramcia" to nadzwyczajne zwoła okręgowy.

Autor: Tosiek  godzina: 19:25
Mam pytanie. Czy udzielone pełnomocnictwo przez obecny Zarząd może dotyczyć zwołania Walnego Zgromadzenia Koła w terminie po epidemii?

Autor: Broxen  godzina: 19:31
Tosiek ! Statut przewiduje organ do zwołania NWZ gdy zarząd koła „ciamcia ramcia” !

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 19:52
chif, cały temat jest o działaniach podejmowanych PRZED zakończeniem kadencji zarządu. broxen, jeżeli ustawą nie zostaną wydłużone kadencje zarządów kół, to prawdopodobnym staje się, że pozbawienie kół zarządów może być intrygą ministerialną. A wtedy ZG i ZO będą wykonywały polecenia góry, które mogą polegać na zakazaniu ZO zwoływania walnych zgromadzeń w kołach. Lepiej zrobić to samemu, "ostrożny zawsze ubezpieczony".

Autor: Broxen  godzina: 19:58
„ostrożny zawsze ubezpieczony” to prawidłowa sugestia Obowiązku wynikającego z § 38 statutu nie da się zastępować działaniami opisanymi w § 49 statutu lub innymi sztuczkami. Niezwołanie zwyczajnego WZ to szkodnictwo i sabotaż kacyków, działanie na szkodę koła, delikt dyscyplinarny ! Za miesiąc albo wcześniej wywala tego „mądrego” z nowego świata a nowy mądry powie : „a statutu nie czytali” ?

Autor: czif  godzina: 20:05
Broxen, to że zarząd jest cimaciaramcia nie upoważnia ZO do zwołania WZ. I tak zwołuje zarząd

Autor: czif  godzina: 20:06
Autor: Broxen Użytkownik otrzymał żółta kartkę Data: 03-04-20 19:31 Wersja do wydruku Tosiek ! Statut przewiduje organ do zwołania NWZ gdy zarząd koła „ciamcia ramcia” ! Niby jaki jest to organ??

Autor: Broxen  godzina: 20:14
Masz rację- nie musi być „ciamcia ramcia”. Niemniej niezwołanie zwyczajnego WZ to szkodnictwo i sabotaż kacyków, działanie na szkodę koła, delikt dyscyplinarny ! daje też uprawnienia innym wymienionym w statucie do zwołania NWZ.

Autor: czif  godzina: 20:18
Jeszcze raz Broxen, kto ma zwołać to walne jak zarządu nie będzie?

Autor: Broxen  godzina: 20:31
.... "niezwołanie zwyczajnego WZ to szkodnictwo i sabotaż kacyków, działanie na szkodę koła, delikt dyscyplinarny ! daje też uprawnienia innym wymienionym w statucie do zwołania NWZ".

Autor: czif  godzina: 20:42
Broxen, nie daje, nadal musi być ZK żeby zwołać Walne

Autor: czif  godzina: 20:48
Piotr, a ja o niczym innym nie napisałem. Wysłanie zawiadomień przez ZK przed upływem kadencji o zwołaniu WZ na wiele terminów, jest oględnie mówiąc naciągane i niezgodne ze Statutem

Autor: JaBi  godzina: 20:59
Witam zwołanie WZ to jest najmniejszy problem - zarząd (jeszcze przed końcem kadencji) wyznacza termin WZ np. na 20 kwietnia 2021 roku. Miesiąc przed tym terminem pełnomocnik wyśle zawiadomienia o terminie i programie WZ i po sprawie. Do tego czasu w kole decydentem jest prawnie umocowany ( statut par. 49 p.2 ) pełnomocnik. Tylko jak zinterpretować "czynności prawne lub szczególne" by dobrze napisać zakres czynności pełnomocnika. DB

Autor: Jerrys  godzina: 21:09
A gdyby tak w pełnomocnictwie podpisanym przez dotychczasowy Zarząd Koła, który jest władny do zwołania Walnego, upoważnil obecnego Prezesa Koła z imienia i nazwiska do ustalenia terminu i miejsca Walnego Zgromadzenia Członków Kola wraz z określeniem porządku obrad - w terminie 30 dni od zniesienia stanu epidemii? Bo skąd pewność że w listopadzie nie zacznie się druga epidemia i nie będzie trwała do maja?

Autor: Broxen  godzina: 21:10
jeszcze raz : ....Obowiązku zarządu koła wynikającego z § 38 statutu nie da się zastępować działaniami opisanymi w § 49 statutu lub innymi sztuczkami.

Autor: czif  godzina: 21:13
broxen, masz zupełną rację, zbyt by to było proste. Są to czynności, których nie można zlecić pełnomocnikowi i należą do wyłącznej kompetencji ZK

Autor: Broxen  godzina: 21:26
Jeszcze inaczej: ani zarząd, ani pełnomocnik nie jest w stanie zmienić zapisu § 38 statutu to czynność tylko dla wskazanego zapisem organu, podobnie - zarząd nie może np. ustanowić pełnomocnika żeby jako upoważniony np. „rozliczył” myśliwego w postępowaniu porządkowym

Autor: Jerrys  godzina: 21:31
A gdzie jest zapisane, że Zarząd Koła nie może scedować swojego obowiązku, uprawnienia, realizowanego zadania na pełnomocnika? Obowiązek zwołania Walnego, jest jak wiele innych obowiązków, uprawnień, zadań realizowanych przez Zarząd. Czy przed statutem nie mają pierwszeństwa przepisy powszechnie obowiązujące?

Autor: Ciupaga  godzina: 21:38
Znaleźliście już tych pełnomocników ? Bo ja szukałem i chętnych nie ma ......... i chyba nie będzie.

Autor: Broxen  godzina: 21:39
Nie chciałbym obrazić, ale : gdzie jest napisane że zarząd koła nie może upoważnić żonę prezesa do przyjmowania na członka w koła ?

Autor: Jerrys  godzina: 22:50
No to pojechales.

Autor: Jerrys  godzina: 22:56
Jeżeli to możliwe to chciałbym znać opinie Piotra Gawlińskiego i Artura Jesionowicza na temat możliwości zwołania Walnego przez pełnomocnika, który posiada pelnomocnictwo Zarządu do realizacji czynności jaką jest zwołanie Walnego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia zakończenia stanu epidemii, wraz z określeniem miejsca, terminu i porządku obrad Walnego.