Czwartek
21.10.2021
nr 294 (5926 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Skoordynowana walka z ASF

Autor: borowik  godzina: 11:12
Bo w Polsce łatwiej jest wybić wszystkie dziki niż sprawić żeby "rolnicy myli kapcie jak wchodzą do chlewa" To "mycie kapci" było podstawą walki z ASF w Hiszpani. Całkowita izolacja ferm trzody, w których wprowadzono surowy reżim sanitarny dla polskiego rolnika "nie do pojęcio".

Autor: pięta  godzina: 11:19
Niech jeszcze sprawdzą czy tego ASF -u nie przenoszą ...muchy no bo wtedy wybić by trzeba też wszystkie muchy a szczególnie plujki jako wektory tej choroby. No a w stolicy ponoć wścieklizna jak zapodają portale. Ciekaw jestem co było chore chomiki czy koty w schroniskach?

Autor: Cyzio  godzina: 14:35
Zaraz koty w schroniskach, co one są winne może to kot tzw ,,fodza,, wszystkich ,,fodzów,,

Autor: borowik  godzina: 15:25
Na wściekliznę chorują nietoperze. W zeszłym roku stwierdzono pojedyncze przypadki wścieklizny u nietoperzy w kilku miastach. Ponieważ już od kilku lat nie szczepi się przeciwko wściekliźnie lisów szczepionką doustną to może się ta choroba u nich pojawić.

Autor: sumada  godzina: 17:31
nietoperze chorują na inny szczep wścieklizny, nieco mniej zabójczy przynajmniej dla ludzi. Jakiś człowiek przeżył zakażenie wścieklizną właśnie dlatego ze od nietoperzy. Ciężko było ale zawsze do tej pory kończyło się śmiercią jak nie było szczepienia. Nietoperze zwłaszcza niektóre gatunki mniej są wrażliwe na tą ich wściekliznę i mogą z nią żyć. Ale transmisje są możliwe z różnych gatunków i się zdarzają. Generalnie lisy mają lisią wścieklizną a nietoperze swoją. No ale jak pisałem. Nie jest ważne co z dzikami w tej sprawie. Nikogo to nie zajmuje. Nikt o to walczył nie będzie. Może to niemożliwe zresztą choć w dwóch miejscach się udało tyle, że myśliwi nie byli w tej grze najważniejsi. W Czechach snajperzy się pojawili a w Belgii z tego co wiem leśnicy dostali takie zadanie zawodowe. Dzięki temu dziki tam zdrowe puki co po lokalnej eksterminacji.