Czwartek
02.12.2021
nr 336 (5968 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Siarka twarzą zmian, prowadzących donikąd  (NOWY TEMAT)

Autor: Artur123  godzina: 13:59
Siarka o uchwałach ws. obwodów łowieckich: marszałek Mazowieckiego ma płacić rolnikom za szkody łowieckie (dziennik.lowiecki.plhttps://www.wnp.pl/finanse/siarka-o-uchwalach-ws-obwodow-lowieckich-marszalek-mazowieckiego-ma-placic-rolnikom-za-szkody-lowieckie,511705.html?fbclid=IwAR2CqASDbZORuXRT0Inls09AWTlK4XY1giAYNh5K3s2zq1BjDOn-Jg0bE9s): "Nowelizacja ma również wzmocnić wewnętrzną kontrolę wśród myśliwych, a także umożliwić odebranie dzierżawy w przypadku niewykonywania obowiązków, czyli planów łowieckich. "Nie może być tak, że Łowczy Krajowy bądź Łowczy Okręgowy nie ma wpływu na działalność kół łowieckich. Będą oni mogli kontrolować koła, a Łowczy Okręgowy będzie mógł w przypadku niewypełniania obowiązków przez myśliwych doprowadzić do utraty dzierżawy obwodu łowieckiego. Odbywałoby się to na podstawie wniosku Łowczego Okręgowego" - poinformował Siarka. Wiceszef MKiŚ dodał, że po zmianie przepisów ma dojść również do "rozhermetyzowania" kół łowieckich, które nie chcą przyjmować nowych członków. Jak mówił Siarka, ma być wprowadzone pewne minimum, czyli jeden myśliwy na 200 ha. Zlikwidowany ma zostać również status myśliwego niezrzeszonego - każdy z łowczych będzie musiał należeć do koła. "Obecnie w Polsce mamy ponad 20 tys. niezrzeszonych myśliwych. Będą oni mieli rok, by wstąpić do koła łowieckiego. Jeśli koła samodzielnie nie przyjmą myśliwych, to po roku Łowczy Okręgowy uchwałą zarządu przypisze każdego z myśliwych do kół, gdzie jest ich najmniej" - przekazał Siarka. W nowym prawie ma zostać też wprowadzony obowiązek prowadzenia przez myśliwych elektronicznej książki wyjść, w których znalazłyby się informacje o polowaniu i odstrzelonych zwierzętach. "Odchodzimy od ewidencji papierowej, ponieważ konieczny jest szybki dostęp do takich informacji. Tak na dobrą sprawę powinniśmy mieć dostęp do takich raportów codziennie" - wyjaśnił wiceminister. Zgodnie z projektowanymi przepisami powołana zostanie także Łowiecka Rada Naukowa przy ministrze środowiska, która będzie naukowym, doradczym zapleczem w kwestii projektów i polityk dotyczących łowiectwa".

Autor: Sickboy  godzina: 14:57
I kurde dobrze. Już w zeszłym roku mogli to ustanowić, a nie sztucznie przedłużane umowy dzierżawy. Są koła, którym to nic nie zmieni, ale są i takie, które czekają na to z niecierpliwością (zmiany granic, łączenie obwodów, itp). Nie chcą uchwalić? Niech poniosą tego skutki.

Autor: Pirrastrostr@Lontrels  godzina: 16:49
Ale jak ktoś nie chce wpłacić wpisowego lub pracować to po co ma przechodzić do koła tylko na płacenie składek bo za dwa lata obwody będą puste dziki asf, reszta wilki zatem dziwne.