Sobota
14.03.2026
nr 073 (7531 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: EKEP 2.0 wyklucza ok. 8 tys. myśliwych

Autor: .Marek Bublej.  godzina: 10:08
Do Redakcji Portalu. Szanowni Koledzy Polski Związek Łowiecki zgodnie z zapisem Prawa Łowieckiego działa głównie na zasadzie określonej w Art. 1 i 2 Art. 1. Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Art. 2. Zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. to że jego struktura powinna być w pierwszej kolejności zabezpieczeniem Art. 32 Konstytucji RP to nikogo nie powinno dziwić. Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Wielokrotnie pisałem o tym i wysyłałem pisma nie tylko w postaci wpisów na portalu WWW:lowiecki.pl ale do wielu innych instytucji w Polsce. Polski Związek Łowiecki powinien być organizacją otwartą o charakterze pro społecznym. Jednak wielokrotnie dowiadujemy sie że jest to organizacja obstrukcyjna i pozbawiona empatii o której tak wiele się w tej organizacji mówi. Każda zmiana na stanowisku Łowczego Krajowego przynosi negatywne skutki. W PZŁ jest wielu myśliwych którzy są traktowani na marginesie swojego bytu i oczekują jakiej kol wiek pozytywnej zmiany. Jak do tej pory nikt nawet nie zainteresował się wieloma aspektami które w naszej organizacji są pozostawione samym sobie niemal w zapomnieniu i marginalizowane. Czy w powoływanych komisjach dotyczących Polskiego związku Łowieckiego powoływane są osoby które mają problem z uzyskaniem członkostwa w jakimkolwiek kole łowieckim, czy powoływani są przedstawiciele z kół łowieckich według rozporządzenia z 18stycznia 2021 zwane dalej „nowo powstałymi”. Czy tak jak to ujęła Redakcja portalu członkowie przebywający poza granicami kraju mają możliwość korzystania z aplikacji PZŁ. NIE. Takich spraw jest wiele, nikt nie interesuje się tymi problemami. Powrócę jednak do kół łowieckich nowo powstałych, te nazwę uknuto na jednym z posiedzeń Naczelnej Rady Łowieckiej. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne dla PZŁ. Mają myśliwych którzy płaca składki roczne ale nie należą do żadnych kół i perspektywa przynależności według obecnie obowiązującego prawa nigdy nie nastąpi. Dlatego postuluję by w komisjach problemowych również w strukturze Naczelnej Rady Łowieckiej znalazły się osoby, które reprezentują te środowiska. To jest warunek by Polski Związek Łowiecki wyszedł z tego z twarzą Anie upaprany do łokci nie powiem czym. Nawet pan Łowczy Krajowy Grzeszczak nic nie robi nawet nie zainteresuje się tymi problemami a może czas najwyższy zająć się tym a nie czekać na nie wiadomo co , bo tak jest wygodniej. Postuluję by wymienione w dużym skrócie sprawy rozpatrzyć i wyciągnąć stosowne wnioski.