Czwartek
22.12.2005
nr 144 (0144 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Strażnik łowiecki: płatna funkcja czy społeczna

Autor: Rafał J.  godzina: 00:04
Poczytajcie tu (www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=117&_CheckSum=-1253117053)

Autor: Prorok  godzina: 00:42
Noczek jagby Ci to wytłumaczyć ,albo jesteś myśliwym krótko ,albo ''strażnik' ma kumpla w ,kole,hihi pomyśl ???.A właściwie to ten 'kolega 'podejmujac się funkcji strażnika ,albo pełni ja za 'friko' albo koło mu płaci ,ale po uzgodnieniu walnego z... A tak po za tym pracy w 4RP na lekarstwo dorobić czasem trzeba.Kasa nie 'śmierdzi'.

Autor: Noczek  godzina: 01:06
Pewnie nie śmierdzi ale to jest kasa Koła i dwóch strażników (bo dwa obwody) to jest na każdego co roku ponad 2tys złotych, za nic nie robienia??. Czy nie powinni dostawać zadań do zrobienia?

Autor: Prorok  godzina: 01:46
Zmus ich do pracy hihi pojada z Tobą jak z kobyłą .A co na to inni koledzy ,zawsze mam wrażenie ,że my dalej jesteśmy w 'komunie',że nasza praca na rzecz koła Twojego i nie tylko ,czyli naszych kół obraca się w niwecz ,jak pojąć pracę 'kolegi 'strażnika',który płaci składki do koła ,a z drugiej strony pobiera 'haracz' za prace w łowisku nie mam pojęcia.DB.

Autor: Wiesław Nitka  godzina: 09:26
ad Prorok Proroku twoje słowa są prorocze. Ale nie jest winą strażnika że dostaje za nic pieniądze ale wadą systemu że na to pozwala. Nie jestem przeciwny temu żeby ktoś pobierał pieniądze za rzeczywiście dobrze wykonaną pracę ale jak to bywa w naszym związku "kasa leci po kluczu partyjnym" czyli takim co dobrze w d.... wchodzą i na głosowaniach są "pewni".

Autor: WIARUS  godzina: 10:06
Zakres czynności Strażnika Łowieckiego Strażnik łowiecki, zgodnie z art. 36, pkt. 3 Ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo Łowieckie wchodzi w skład Straży Łowieckiej. Do obowiązków strażnika należy: 1. Ochrona zwierzyny i mienia dzierżawcy przed zniszczeniem i dewastacją oraz zwalczanie i zapobieganie kłusownictwu. 2. Ujawnianie przestępstw i wykroczeń popełnionych w obwodach łowieckich. 3. Dbanie o porządek w nadzorowanym obwodzie, ujawnianie faktów niszczenia drzewostanu, zwierzyny oraz ujawnianie faktów zanieczyszczania lasów. 4. Informowanie Zarządu Koła o potrzebie ustawiania nowych urządzeń łowieckich lub o ich złym stanie. 5. Zwalczanie szkodników łowieckich oraz sygnalizowanie Zarządowi o zjawiskach ujemnie wpływających na stan zwierzyny. 6. Dokumentowanie wykonanych czynności w prowadzonym przez siebie „Dzienniczku strażnika”. 7. Składanie miesięcznych sprawozdań Zarządowi Koła z realizacji wykonanych czynności. 8. Wykonywanie innych poleceń i uchwał Zarządu Koła. 9. Przy wykonywaniu zadań określonych w pkt. 1 – 5, należy współpracować z organami Policji. Strażnik Łowiecki wykonując swoje zadania zgodnie z art. 39, pkt. 2, ppkt. 1, 2, 5, 6, 8, 11, ustawy Prawo Łowieckie ma prawo do: 1. Legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstw i wykroczeń w celu ustalenia tożsamości. 2. Ujęcia sprawcy przestępstwa lub wykroczenia na gorącym uczynku lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa i doprowadzenie do jednostek policji. 3. Odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia. 4. Noszenia ręcznego miotacza gazowego. 5. Strażnik łowiecki wykonując swoje obowiązki ma prawo do stosowania przymusu bezpośredniego (art. 39, pkt. 3 ustawy Prawo łowieckie) w postaci: a) siły fizycznej, b) chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazowego. Przy wykonywaniu czynności o których mowa wyżej, Strażnik ma obowiązek nosić odznakę Strażnika oraz na żądanie okazywać legitymację służbową. zapoznałem się: .................................. data i podpis strażnika Prezes Koła Łowieckiego ............................................. Data i podpis Obowiązki i zakres działania strażnika powołanego lub zatrudnionego w KŁ mogą się różnić.Zależeć to może od specyfiki KŁ i warunków w jakich będzie wykonywał swe zadania.To co powyżej to jeden z możliwych wariantów. Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: Jan Minosora  godzina: 11:08
Zakres obowiązków i uprawnienia dla strażników łowieckich wynikają jak już zostało napisane z ustawy prawo łowieckie i dobrze bo skoro maja uprawnienia władcze to musi to wynikac z ustawy. Dziwnym jest natomiast to ,że w kilka lat temu zmuszonno Koła do zatrudniania działajacych wtedy w każdym kole strazników i zawierania z nimi umów o pracę ze wszystkimi tego konsekwencjami (podatki, Zus itp) taki stan utrzymano obecnie. W moim kole strażnik zrezygnowal z pobierania pensji i wykonuje swoje zadania społecznie wiem, ze to nie jest zgodne z prawem (Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.) ale przy małym budzcie koła sa to dość powazne wydatki, nikt na razie w to nie wnika i dobrze.

Autor: Mark - 2  godzina: 11:18
Ad: Noczek. A co na to Walne Zgromadzenie koła, po co się w takim razie zbieracie i nad czym tak "intensywnie radzicie", że takie numery są na porządku dziennym - toż to zwykły skok na było nie było waszą kasę. D.B.

Autor: Zbigniew13  godzina: 11:26
U mnie w kole jest jeden strażnik zatrudniony na ćwierć etatu i dwaj powołanie (pracujący społecznie). Etatowy ma na stanie traktor i maszyny rolnicze oraz magazyny. Ponadto obrabia przy pomocy przydzielonych mu kolegów 16 ha pół i łąk oraz odpowiada za dowóz karmy do paśników. Ponadto około 10 razy w roku na polowaniach zbiorowych ciągnie traktorem przyczę z myśliwymi. W razie zbyt ostrych mrozów gdy nie ma nikogo w domku odpowiada za palenie lub spószczenie wody z kranów itp. Kieruje też pracą pozostałych strażników w zakresie ochrony obwodu przed kłusownikami. Z tym że wzasadzie problem kłusownictwa nie istnieje. Wnyk 1( słownie jeden znaleziono podobno kiedyś około 20 lat temu i dotąd traktowane jest to jako sensacja w kole ). Zarabia około 350zł miesięcznie. DB

Autor: jery102  godzina: 14:40
Ja jestem strażnikiem i prace na rzecz koła wykonuje w czynie społecznym . Kiedyś koło miało strażnika na etacie ale to już stare dzieje . Robię to bo lubie i na ile czas mi pozwala.

Autor: Deer35  godzina: 17:13
Chciało by się powiedzieć ,,co kraj to obyczaj"Jak już się chwalimy to w moim kole strażnik dostaje 60 litów paliwa co miesiąc i nic nie robi no może co nie co tylko nie wiadomo co.Ostatno poradziłem by ZK wysłał strażnika do pewnego właściciela psów i żeby mu przekazał że ja bardzo nie lubię psów biegających po lesie a moja żona jeszcze bardziej.Nie wiem czy ZK tak postąpił.Wesołych Świąt

Autor: Noczek  godzina: 22:23
Dzięki Wiarus nawet nie wiesz jak ja tego potrzebowałem. Dokładnie jak na piśmie niczego nie będzie to czasami o słowach mówionych łatwo sie zapomina. Dzięki.

Autor: Noczek  godzina: 22:29
Ad. Zbigniew13 u mnie strażnik ma stałą pensję a za wykonane czynności jak np. pracuje ciągnikiem na poletku wystawia dodatkowy rachunek. Śmieszne ale Koło mu wtedy płaci. "Wesołych Świąt" Darz Bór

Autor: Mark - 2  godzina: 23:07
Ad: Noczek. A pewno jeszcze ciągnik koła, ale numer, bardzo bogate koło macie, tylko pozazdrościć. D.B.