Poniedziałek
20.02.2006
nr 051 (0204 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: wpisowe do koła

Autor: Rafał J.  godzina: 00:26
ad Jurek123 To znowu ja – Rafał J. Tym razem nieśmiało zwracam Ci uwagę, że Awi pisze w czasie teraźniejszym, więc pobieranie różnych kwot dodatkowych jest jak najbardziej dozwolone. Sytuacja musi się zmienić dopiero z dniem 1 lipca 2006 r . ad Ala Wydaje mi się, że Ty z kolei czasem teraźniejszym operujesz tylko przypadkowo. Uważam jednak, że gdyby go przerobić na czas przyszły, to ... też nie masz racji. Idę o zakład, że każdy dobrze rozgarnięty kandydat do koła, oprócz wpisowego, nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy pomyśleć i wykorzystać prawo.

Autor: huszcza  godzina: 10:06
Witam Kolegów od niedawna jestem zalogowany na forum a czytelnikiem od niemal początku. Czytając niektóre pytania zastanawiam się w jakich kołach polujecie bo w moim Kole jest 49 członków z czego ponad połowa prawie nie uczestniczy w życiu koła (z róznych powodów). Na przestrzeni trzech ostatnich lat przyjęto do Koła 7 nowych członków, z czego tylko jeden był związany w jakiś tam sposób z dotychczasowymi członkami. Nie potrafię zrozumieć sposobu myślenia ludzi którzy zamykają drogę nowym ludzim do łowiectwa po przez wysokie wpisowe i inne połaty. Struktura wiekowa związku przez takie postępowanie jest bardzo niekorzystna i poprostu trzeba otwierać się na ludzi młodych którzy wprowadzą do łowiectwa nowy sposób myślenia. W ten sposób ci którzy traktują łowiectwo tak jak należy mogą wychować nowe pokolenie prawdziwych myśliwych a nie miesiaży.

Autor: jurek123  godzina: 10:26
Pozwolę sobie zauważyć że jeśli stara uchwała w kole jest niezgodna z zapisami nowego statutu to jest z dniem 1 stycznia 2006 nieważna .Czas jaki dano do dnia 30 czerwca nie oznacza że nowy statut nie obowiązuje.

Autor: Rafał J.  godzina: 11:39
„Pozwolę sobie zauważyć, że jeśli stara uchwała w kole jest niezgodna z zapisami nowego statutu to, jest z dniem 1 stycznia 2006 ....” WAŻNA – do 30 czerwca 2006. Mówimy oczywiście o wpisowym. Jureczku. O tym było już tyle razy. Powtórzę więc, że § 2 ust. 7 Uchwały XXI KZDPZŁ z dnia 2 lipca 2005 r. mówi: „W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały walne zgromadzenia kół łowieckich są zobowiązane podjąć uchwały, o których mowa w § 53 pkt 8 i 10 Statutu”. Punkt 8 dotyczy, Jureczku, m .in. wpisowego do koła, a punkt 10 - „zasad wydawania zezwoleń na polowania indywidualne i zasad zagospodarowania pozyskanej zwierzyny”.

Autor: ajwa  godzina: 16:37
Ad RafałJ Paragraf 2 p4 "Uchwały" się kłania. DB.

Autor: Rafał J.  godzina: 17:21
ad Ajwa Mam malutki problem - nie wiem, co chcesz mi przekazać. Wskazany przez Ciebie przepis mówi o zachowaniu ważności tych uchwał (nawet ich pewnych zakresów), które nie są sprzeczne z postanowieniami Statutu, ale wątek ten nie jest przedmiotem naszej tu dyskusji. ad Jurek123 Coś nie widzę riposty z Twojej strony.

Autor: Miłosz  godzina: 17:36
Koledzy, nowy Statut PZŁ bardzo lapidarnie odnosi się do przepisów przejściowych. Tak naprawdę, jeśli uchwała WZ koła przewiduje wyższe wpisowe, aniżeli obecnie przewidziane przez S.PZŁ to mamy klasyczny pat. To, że jest 6 miesięcy do dostosowania uchwał przez WZ nie zmienia faktu, że S.PZŁ przewiduje z całą mocą ograniczoną wysokość wpisowego i to już od 1.01.2006. Jeśli więc ZK przyjmie od kogoś wpisowe wg. dotychczasowej wysokości, to naruszy S.PZŁ. Jeśli zaś ograniczy wysokość wpisowego zgodnie z obowiązującym S.PZŁ to z kolei złamie uchwałę WZ, narażając się na zarzuty komisji rewizyjnej. Niezależnie od tego pojawi się jeszcze jeden problem - czy przyjęcie do koła z pobraniem samowolnie pomniejszonego wpisowego wywołuje skutki prawne, tzn. czy pretendent staje się członkiem koła? A jeśli ZK pobierze wpisowe w dotychczasowej wysokości, to czy uchwała taka nie powinna zostać uchylona w trybie nadzoru jako niezgodna ze S.PZŁ? DB

Autor: ajwa  godzina: 18:30
Ad RafałJ Par2.4. Uchwały władz i organów Zrzeszenia oraz władz i organów kół łowieckich zachowują swą ważność w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z postanowieniami Statutu. To znaczy że wszystkie uchwały w całym folwarku pod nazwą PZŁ które nie są sprzeczne z nowym statutem sa ważne a reszta kosz.(makulatura) DB

Autor: Sybir  godzina: 20:13
Ad Bocian, Ja tak że zapłaciłem "frycowe" i ja jestem Fryc.Każdy z nas ma możliwość wyboru koła i akceptacji jego waruków dla nowych . Różnice w stawkach są zrozumiałe choć by z uwagi na stopień zagospodarowania łowiska czy majątku koła . Komu nie pasuje takie rozwiązanie może być członkiem nie stowarzyszonym i polować komercyjnie w obwodach wydzielonych lub OHZ . Innym aspektem tego problemu jest fakt że wiele kół jest hermetycznie zamknięta i nie zasila swych szeregów młodymi pasjonatami łowiectwa co chcą nie tylko polować ale coś robić dla poprawy naszego wizerunku w społeczeństwie. Kto chce w tym kraju polować to ma tego możliwość bo jak już doczekamy tych licencji to mało kogo będzie na nie stać . Chyba nie o takim modelu myślimy? Na wzorce zachodnie czy amerykańskie jesteśmy jeszcze za biedni aby je przenosić bezkrytycznie do naszych realiów .

Autor: jurek123  godzina: 20:16
Ad RafałJ Nie mam zamiaru ripostować .Z tym problemem spotkaliśmy się w naszym kole w miesiącu styczniu przyjmując myśliwego do koła,który to myśliwy wybrał nasze koło jako macierzyste. Sprawę rozwiązaliśmy po konsultacji ,jak nie będę się rozpisywał.Możesz się tylko domyślać.

Autor: Rafał J.  godzina: 20:40
Jurek123 Jako "dostarczyciel" wątków do dyskusji i sporów - jesteś niesamowity. Powiedz mi, Jureczku, czym u Ciebie różnią się zobowiązania wobec koła (np. wpisowe)w zależności od tego czy ktoś wstępuje do niego jako do macierzystego, czy "niemacierzystego"? A może Wy pobieracie dodatkowy haracz od swego od dawna należącego do koła członka w momencie, kiedy Wasze koło wybiera jako macierzyste? PS Podyskutujmy. Przecież to dla dobra naszego i innych.

Autor: Sybir  godzina: 20:52
Ad Rafał , Jurek123 A może zamiast ripostowania podyskutujemy nad tym o czym pisze huszcza? Pozdrawiam DB

Autor: Bocian  godzina: 21:05
Ad Sybir, Pamiętaj wpisowe czy dotacja mają się nijak do majątku koła. Ty nie kupujesz udziałów w kole. Wpłacasz dotację powiedzmy 5 tyś i odchodzisz po roku bo się właśnie przeprowadziłeś lub z innego powodu....Myślisz że dostaniesz choć 1 zł z powrotem? Myślę że nie taki diabeł straszny z tymi licencjami. W tej chwili płacę 450 zł składki rocznie do KŁ i 220 zł na PZŁ, razem 670 zł + 8 dniówek gospodarczych po 100 zł ( gdybym nie wykonał) tj. razem 1470zł rocznie + dopłaty nadzwyczanje ok. 200 zł to już 1670 czyli ok. 440 EUR. Porównaj to proszę z cenami licencji na zachodzie? DB

Autor: jurek123  godzina: 21:09
Ad Rafał J . Przecież informowałem wczesniej że nasz statut który obowiązywał do 31 XII odbiegał w wielu miejscach od ramowego .Był przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb.Po to się pisze statut by nie był spisem jakichś dyrdymałów krórych nikt póżniej nie przestrzega.Dlatego uwazam że nowy napisany pod jedną matryce nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.Ponieważ jest to już historia więc pozostał do oceny historykom .

Autor: Avi  godzina: 21:15
Podoba mi sie wypowiedź huszcza. Nie wysokość wpłaty wpisowego do koła ale chęci do pracy w gospodarce łowieckiej to wartość członka.No bo cóż mi po koledze który zapłaci frycowe, jak nie będzie brał udziału w pracach. Kasa to nie wszystko. Wpisowe -darowizna zaporowa blokuje dostęp do łowisk nowym członką. A tak przekornie to chyba (tak wydaje mi się) wpisowe wstępując do PZŁ zapłaciłem.

Autor: Sybir  godzina: 21:16
Ad Bocian, Zakup licencji na polowanie to jedno , a pozyskanie drugie . Spróbujmy sobie wyobrazić ile w tych nowych realiach będziemy musieli zapłacić np.za byka czy kozła . Nie chce wdawać się w licytację argumetów , ale porównajmy z cenami na zachodzie. Pozdrawiam DB

Autor: Rafał J.  godzina: 21:37
Uważasz, Jurek123, że "nowy (statut) napisany pod jedną matryce nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem". Pozwól, że podzielę się z Tobą pewną myślą: Otóż sądzę, że dla Was z całą pewnością ..... jest baaaardzo szczęśliwym rozwiązaniem.

Autor: jurek123  godzina: 21:57
No tośmy sobie pogadali.

Autor: Bocian  godzina: 22:16
Ad Sybir, Za "użytek własny" płacimy tak czy innaczej. A trofea, no cóż u siebie w KŁ nie płacimy tak jak i nasi goście zaproszeni. Ale jak ogólnie wiemy nie jest to najlepszy system i niestety nieraz prowadzi to do patologii... Gdybym zechciał polować w OHZ czy też innym KŁ komercyjnie..to już trzeba bulić, ot prawo rynku. DB

Autor: WIARUS  godzina: 22:43
Sybir & Bocian Jak już jesteście tacy europejscy ( I wcale Wam tego nie zazdroszczę ! ) to dla pogłębienia wiedzy o tym o czym tak lekko mówicie proponuję przestudiowanie załączonego cennika. Pozdrawiam. Darz Bór!!!