Czwartek
30.03.2006
nr 089 (0242 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: przyjecie do kola  (NOWY TEMAT)

Autor: K.O.  godzina: 18:36
witam!! mam pytanie czy wg nowego statutu kola zarzad moze odmowic przyjecia do kola na czlonka niemacierzystego gdyz jest ustawa WZ ze nie przyjmuja osob jako czlonkow niemacierzystych.. pozdrawiam serdecznie

Autor: ajwa  godzina: 19:29
Zawsze i wszędzie mogą -takie prawo. DB

Autor: Rafał J.  godzina: 22:50
WZ podejmuje uchwały, a nie ustawy. Członek nie może być macierzysty czy "niemacierzysty". Takowe może być tylko KOŁO. Sadzę, że WZ nie może podjąć w majestacie prawa uchwały, która ograniczałaby statutowe prawa członków Zrzeszenia (paragraf 39). Bez względu na to wszystko - ZK zawsze może odmówić przyjęcia do koła, a prawem nie przyjętego jest prawo .... do odwołania się od takiej decyzji.

Autor: Rafał J.  godzina: 23:16
W uzupełnieniu poprzedniej wypowiedzi, chciałbym dodać, że: Walne zgromadzenie nie ma prawa ograniczać kompetencji zarządu koła, a § 64 ust. 7 statutu wyraźnie mówi, iż do takich kompetencji ZK należy „przyjmowanie (...) członków (...)”. W opisanym przez K.O. przypadku WZ podjęło więc uchwałę wadliwą z powodu pogwałcenia przynajmniej dwóch paragrafów statutu. Aż dziw bierze, że ZO tego nie zauważył, ale tak chyba jest w wielu przypadkach pracy etatowych pracowników ZO.