Czwartek
25.05.2006
nr 145 (0298 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: jaka kara za złą selekcję?  (NOWY TEMAT)

Autor: pit  godzina: 14:56
Mam pytanie w związku z ostatnim stanowiskiem Komisji PrawnejPZŁ, a mianowicie jaką karę powinien nałożyć zarząd koła na myśliwego za pozyskanie samca na 2 czerwone , a jaka na dwa zółte punkty.Pozyskanie miało miejsce przed 1 stycznia 2006?

Autor: Pomorski Łowca  godzina: 15:13
Moim zdaniem rozstrzelać ! Przed rozstrzelaniem pozbawić trofeum i zdegradować do stopnia szeregowego !!! A tak serio - zależy to od zarządu. DB

Autor: pit  godzina: 15:34
czy podać jeszcze ostatniego papierosa jeśli będzie to w miejscu publicznym? a poważnie to zarząd ma zastosować par.152 statutu pzł, czyli możnaby gościa zawiesic nawet na roczek w prawach, nieprawdaż?

Autor: Pomorski Łowca  godzina: 15:50
Drogi Kolego pit, Czy chodzi o to kolegę ukarać aby mu w pięty poszło czy o to, by zszedł ze złej drogi ? DB

Autor: WIARUS  godzina: 15:54
ZK może a w zasadzie powinien kierować się postulatami Naczelnj Rady Łowieckiej, aby przy wymierzaniu kar porządkowych za naruszenie zasad selekcji osobniczej stosowano poniższe zasady: A. Nieprzestrzeganie kryteriów odstrzału selekcyjnego 1) za uzyskanie 1 pkt czerwonego (X) – upomnienie lub nagana, 2) za wielokrotne uzyskanie 1 pkt czerwonego, w obrebie tego samego gatunku w danym sezonie łowieckim lub w dwóch kolejno po sobie nastepujacych sezonach łowieckich, zawieszenie w prawach odstrzału samców tego gatunku na okres od 1 do 2 lat, 3) za uzyskanie 2 punktów czerwonych (XX) zawieszenie w prawach odstrzału samców danego gatunku na okres od 1 do 2 lat, 4) za uzyskanie wielokrotnosci dwóch punktów czerwonych w jednym roku w obrebie tego samego gatunku zawieszenie w prawach odstrzału samców tego gatunku na okres 2 lat, 5) za nie dostarczenie trofeum do oceny zawieszenie w prawach odstrzału samców zwierzyny płowej na okres 2 lat. B. Niestaranna preparacja trofeów lub dostarczenie trofeum w stanie uniemożliwiajacym dokonanie oceny. 1) za uzyskanie 1 pkt żółtego (Z) upomnienie lub nagana, 2) za uzyskanie 2 pkt żółtych (ZZ) lub wielokrotności punktu żółtego w danym sezonie - zawieszenie w prawach odstrzału samców zwierzyny płowej na okres 1 do 2 lat. C. Nieprzestrzeganie zasad odstrzału strukturalnego 1) za uzyskanie 1 pkt niebieskiego (N) upomnienie lub nagana, 2) za uzyskanie w danym sezonie wielokrotności punktu niebieskiego - zawieszenie w prawach odstrzału samców zwierzyny płowej na okres 1 do 2 lat. Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: WIARUS  godzina: 16:01
W tej sprawie nie ma zastosowania par. 152 !!! Ma w tym przypadku zastosowanie par. 154 i wytyczne NRŁ zawarte w " ZASADY SELEKCJI OSOBNICZEJ I POPULACYJNEJ ZWIERZAT ŁOWNYCH W POLSCE ORAZ ZASADY POSTEPOWANIA PRZY OCENIE PRAWIDŁOWOSCI ODSTRZAŁU " Tekst jednolity z dnia 25 kwietnia 2006 . Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: pit  godzina: 19:21
niestety, Komisja Prawna wyraźnie wskazała na par. 152

Autor: hulas  godzina: 19:22
Wiarus Nie masz racji. Jesli trofeum zostało pozyskane przed 1 stycznia 2006 można zastosować wyłącznie paragraf 152. Podstawą tego jest zasada że prawo nie działa wstecz. Zaprzeczniem tej reguły byłoby aby rozwiązania statutowe zawarte w paragrafie 154, które weszły w życie 1 stycznia 2006, miały zastosowanie do stanów faktycznych (uchybień) przed zaistnieniem ich obowiązywania. Pozdrawiam

Autor: pit  godzina: 19:37
czyli wieszać czy nie wieszać?!!!!

Autor: hulas  godzina: 19:40
Za 2 czerwone karać trzeba za 2 zółte również pytanie tylko jaką karę nałożycie...

Autor: pit  godzina: 19:41
no przecież o to pytam i szukam rady

Autor: hulas  godzina: 20:08
Nie bardzo Ciebie rozumiem, karę musi ustalić wspólnie zarząd. Jeśli jest bardzo liberalny to da naganę, jesli mniej to zawiesi na ustalony przez siebie okres. To jest kwestia ustalenia na posiedzeniu i tyle. Gotowców nie ma, chyba że je sobie opracujecie co jak i za ile.

Autor: WIARUS  godzina: 23:03
pit & hulas Sorry!!! Macie rację a moja pamięć jest krótka!! Zapomniałem o tej interpretacji komisji prawnej. Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: greg  godzina: 23:22
Zalezy na jaka komisje trafisz. Patrz lisy. greg