Poniedziałek
11.12.2006
nr 345 (0498 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Rogacz łowny raz jeszcze

Autor: Rafał J.  godzina: 10:42
A odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania - jak nie było, tak nie ma. Przypomnę więc raz jeszcze w skrócie: Dlaczego za pozyskanie rogacza łownego o masie brutto parostków np. 540 g na wpis w odstrzale (tylko) "sarna rogacz II kl. wieku" otrzymuje ktoś dwa czerwone punkty? Mam uwierzyć, że wśród ok. 40 000 tysięcy odwiedzających nasz portal w miesiącu nie ma nikogo, kto potrafiłby rzeczowo odpowiedzieć na moje wątpliwości? A może sprawa jest oczywista, a ja się tylko czepiam? A może mam rację, ale poza Hulasem nikt tego nie chce przyznać i wszyscy godzą się na karanie nas za łamanie zasad selekcji w sytuacji, gdy ich nie łamiemy? A może pozyskiwanie kozłów to czynność tak banalna, że nie warto jej poświęcać więcej czasu? Ludziska - obudźcie się, bo sezon tuż, tuż - jeszcze tylko kilka miesięcy.

Autor: master537  godzina: 12:14
Ad Rafał J. Śledzę ten wątek od początku i po wyczerpujących wyjaśnieniach kolegów przedmówców nie zamierzałem pisać, bo niczego nowego bym nie wniósł. Jeśli jednak masz nadal wątpliwości i powtarzasz pytanie, postaram się w możliwie prosty sposób je rozwiać. Wpis w odstrzale II kl. nie jest na tyle precyzyjny, aby z czystym sumieniem uważać to za zezwolenie na odstrzał łowny. Jakie są przepisy czy instrukcje mówiące o sposobie wypełniania odstrzału w tej rubryce – nie wiem, ale Twój łow-czy powinien wiedzieć. Osobiście z tak wypisanym odstrzałem łownego bym nie pozyskał, a swoje wątpliwości zgłosiłbym łowczemu przy odbiorze wypisanego odstrzału lub w możliwie najkrótszym czasie. Na pewno nie dopiero po pozyskaniu zwierza. Uważam, że zezwolenie na odstrzał łownego musi być jednoznacznie określone, tak jak to jest Praktykowane w moim kole. Jeśli masz wątpliwości to porównaj inne odstrzały (kolegów z Twego koła), na które w przeszłości czy obecnie wykonano odstrzały łowne. W dużym skrócie selekcja polega na eliminowaniu z populacji osobników nieprzydatnych do hodowli. Za takie uważa się myłkusy i szydlarze. Takie formy poroża występują zarówno w I jak w II kl. wieku. Za odstrzał niezgodny z wpisaną klasą wieku przysługuje punkt niebieski. Ustalono, że za myłkusy i szydlarze jako formy wybitnie nieprzydatne do dalszej hodowli nie przyznaje się niebieskiego. Jest to ukłon w stosunku do selekcjonerów i nie widzę w tym nic dziwnego, przeczącego zasadom selekcji. Reasumując, za myłkusy i szydlarze zawsze otrzymasz punkt zielony jako odstrzał prawidłowy. Łowny to rogacz w wieku 6 lat i starsze w formie szóstaka regularnego lub wyższej o masie parostków powyżej 350* g. Prawidłowo wykonany odstrzał selekcyjny oznacza pozyskanie rogacza zawartego w powyższej definicji. Nie są więc rogaczami łownymi rogacze w II kl. w wieku 4 i 5 lat z opisaną w definicji formą i masą parostków, a także 6-cio letnie i starsze z formą i masą poroża niezgodną z tą definicją. * - dotyczy mojego rejonu. Prościej wytłumaczyć się nie da, a jeśli nadal nie możesz pojąć, to musisz do sołtysa lub innego rabina z gęsią pod pachą. Pozdrawiam. Darz Bór.

Autor: Rafał J.  godzina: 12:42
ad master 537 Zawiodłeś mnie niesamowicie. Po prostu przesadziełeś z tym "jeśli nadal nie możesz pojąć, to musisz do sołtysa lub innego rabina z gęsią pod pachą". Rację miałeś, gdy na początku swego postu stwierdziłeś: "nie zamierzałem pisać, bo niczego nowego bym nie wniósł". Jednak wbrew temu napisałeś i ... No, właśnie. Lepiej byłoby, gdybyś nie pisał, bo albo pisałeś to, co każdy selekcjoner powinien wiedzieć, albo przyznawałeś się do ... braku wiedzy (pisałeś: "Jakie są przepisy czy instrukcje mówiące o sposobie wypełniania odstrzału w tej rubryce – nie wiem, ale Twój łowczy powinien wiedzieć"). Masterku - przeczytaj jeszcze raz uważnie moje wypowiedzi - może załapiesz, o co w nich chodzi. Dziękuję i przepraszam, ale drasnąłeś mnie.

Autor: jurek123  godzina: 17:57
Kol Rafale Strasznie grymasisz ,choc podejrzewam że odpowiedż na pytanie znasz sam. Zacznijmy od końca czyli upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego.W punkcie 4Gatunekoraz opiszwierzyny [zgodnie z terminologia rocznego planu łowieckiego]. Gatunek wiadomo sarna -rogacz klasa II to jest dokładnie zgodne z terminologią przyjętą w rocznym planie łowieckim w dziale IV. zwierzyna gruba. W pozycji kozły razem mamy poniżej I kl. wieku oraz IIkl. wieku. Wszystko się zgadza jak dotąd .Tylko że łowczy otrzymuje w zasadach gospodarowania populacją sarny zalecenie że udział kozłów łownych nie powinien przekraczać 20% ogólnej ilości strzelonych kozłów. Nakłada to niejako obowiązek informowania przez łowczego o mozliwości strzelenia kozła łownego. Nigdzie nie ma zapisu że łowczy musi tą zgode wydać na piśmie,nikogo też nie upoważnia interpretowanie że jeśli tego nie miał wpisanego w upoważnienie to mu wolno strzelić kozła łownego. W tym chyba problem jak kto te rzeczy pojmuje W danej sytuacji łowczy powie że pozwolenia nie wyrażał ,a myśliwy powie że myślał że pozwolenie takowe posiada bo nie było wpisu w upoważnieniu że zabrania się. Lepiej wcześniej sprawy dograć niz po niewczasie dochodzić swoich wątpliwych racji. Pozdrawiam.

Autor: MARS  godzina: 18:19
Odstrzał łownych to maks 20% ale może byc mniej. Czy to błąd jeśli 20% odstrzalów będzie miało wpisane tylko "kl II" a w innych będzie podana kl I selekt lub klasa II selekt? Wtedy na pewno tych 20 % sie nie przekroczy, za to mysliwy mający wpisanego jednego rogacza (bo na przykład WZ ustaliło że wpisujemy jednego) może strzelic zarówno łownego jak i selekta. Jak strzeli łownego to dobrze, jak selekta to też ok.

Autor: master537  godzina: 19:46
Ad Rafał J. Nie spodziewałem się, że jesteś taki wrażliwy i ten niewielki, żartobliwy akcent na zakończenie może kogokolwiek drasnąć. Forum łowieckie nie jest rubryką w gazecie prowadzoną pod kątem porad prawnych. Każdy z nas prezentuje swoje zdanie i niekoniecznie musi je zaraz podpierać tytułami, paragrafami i odpowiednimi podpunktami aktów prawnych. Odpowiedziałem na trzy zagadnienia-pytania podane przez Ciebie w początkowym wpisie tematu : 1) Które przepisy prawa łowieckiego nakazują wpisu do „odstrzału” rogacza z jednoznacznym określeniem - czy chodzi o odstrzał łowny czy o inny? 2) Co to jest „prawidłowo wykonany odstrzał łowny”? Czyżby istniał nieprawidłowo wykonany odstrzał łowny? 3) Obowiązujące zasady selekcji podają, że: „Za selekcyjne uznaje się wszystkie myłkusy i szydlarze oraz nie przyznaje się za ich odstrzał punktów niebieskich”. Jak w świetle tego rozumieć dziś należy określenie: odstrzał selekcyjny? Do mojej wypowiedzi zainspirowało mnie twoje rozpaczliwe wołanie : "...11-12-06 10:42 A odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania - jak nie było, tak nie ma..." Na które z tych pytań nie udzieliłem odpowiedzi ? Jakim prawem chcesz bym pisał odpowiedź satysfakcjonującą Ciebie za dokonanie odstrzału łownego przy niejednoznacznym wpisie w zezwoleniu ? Zamierzasz wydrukować wszystkie wypowiedzi uznające Twoje postępowanie za prawidłowe i zanieść je łowczemu jako dowód, że miałeś rację ? Nikt nie zdołał Cię zadowolić odpowiedzią, więc zaloguj się na siedem różnych nicków i sam napisz co po Twojej myśli powinniśmy tu zamieścić. Piszesz o wiedzy jaką każdy selekcjoner powinien posiadać, a nurtuje Cię prosty do zrozumienia problem. Nie wiem ilu z tych 40000 czytających Łowiecki jest selekcjonerami, ale Ty jesteś chyba tym jedynym, który nie może przyjąć do wiadomości prawdy niezgodnej z Twoim interesem. Za sołtysa i rabina, (których to należało zrozumieć - jako doświadczony, mądry człowiek z autorytetem w miejscowej społeczności, który potrafi sprawiedliwie rzecz rozsądzić) Ciebie nie znającego się na żadnych żartach przepraszam. Pozdrawiam. Darz Bór.