Czwartek
20.12.2007
nr 354 (0872 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: pozwolenie na broń a użyczenie

Autor: Krzych  godzina: 17:00
Kolego Piotrze. Mam wrażenie, że czytamy ten sam dokument, to jest pismo KGP, a jednak każdy rozumie go inaczej. Według mnie z pisma jasno wynika, że nie można użyczać broni kulowej osobie nieprzeszkolonej w obsłudze tej broni, a nie osobie, która nie posiada tej broni i jednocześnie uzyskała pozwolenie na broń według starej ustawy. Według mnie jeśli osoba nieposiadająca broni kulowj ukończyła kurs selekcjonerów lub kurs "z broni kulowej" (był taki okres w historii PZŁ), to osobie takiej można użyczyć broni kulowej mimo, że takiej broni nie posiada. Pozdrawiam Krzych

Autor: WIARUS  godzina: 18:38
Piotr Gawlicki Art. 28. Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych. Ustawa o BiA osób posiadajacych pozwolenia na broń wydane w celach łowieckich nie dzieli na kategorie: posiadajacych pozwolenia na broń gładkolufową , gwintowaną czy posiadajacych pozwolenie na oba rodzaje broni!!! Mówi tylko o " osobach posiadających pozwolenie na broń do celów łowieckich " To po pierwsze. Po drugie. Stanowisko KG Policji z dnia 3/11/2006, przygotowane dla redakcji "Łowiecki" w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego KG i podpisane przez kom. Marcina Szyndlera to nie jest norma prawna!!! To jest tylko stanowisko w odpowiedzi na zadane pytanie , wypracowane w oparciu o ustalenia poprzedniej ustawy o BiA , która różnicowała uprawnienia osób posiadających pozwolenia na broń do celow łowieckich na tych co mieli tylko gładkolufową i na tych którzy mieli pozwolenie na posiadanie także broni gwintowanej , jako rezultatu uzyskania uprawnień selekcjonerskich na podstawie prawa łowieckiego. I jest to tylko "stanowisko" .Tak jak komentarz do określonego artykułu napisany przez kilku autorów niezależnie od siebie będzie się różnił tak i " stanowisk " w tej sprawie można napisać kilka , tym bardziej że od lat na kursach w celu uzyskania podstawowych uprawnień do wykonywania polowania organizowanych przez ZO, program szkolenia obejmuje broń gwintowaną. Tymczasem obowiązująca ustawa o BiA nie zawiera ani dla MSWiA ani dla KGP delegacji do opracowywania stanowisk czy interpretacji w sprawie art 28. A ten jest jednoznaczny w treści!!! Jestem przekonany że to " stanowisko .." nie oparłoby się przed NSA!!! Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: WIARUS  godzina: 19:55
Lex posterior derogat legi priori - zasada interpretacyjna , którą dla posługujących się tylko językiem angielskim podaję w brzmieniu polskim - ustawa późniejsza uchyla stosowalność niezgodnej z nią ustawy wcześniejszej. Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: Falco  godzina: 22:10
Koledzy jeszcze jedno pytanie: czy myśliwy mający tylko uprawnienia na broń gładkolufową bez egzaminów na kulową może zbyć broń gładkolufową i kupic w to miejsce gwintowaną?