Czwartek
19.02.2009
nr 050 (1299 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: Uchwała dot.wydawania odstrzałów

Autor: Nemrod1974  godzina: 00:12
Więc może zróbmy inaczej. Mysliwym angazujacym się w pracę koła zaczniemy płacić i to musiałoby byc sporo bo przecież robią to w wolnym czasie nie raz w niedziele, soboty, w nocy czy w święta. Natomiast za odstrzał zwierzyny zaczniemy płacić. Wpłacam 1 tys - mam byka, 300 zł mam koze, 20 zł - lis....Analogicznie mysliwy który zarobi na pracy na rzecz koła będzie miał na wykupienie sobie polowania, ten to co nie zarobi wyłozy z kieszeni. Przenosząc ten przykład na normalny grunt, temu kto "coś" robi coś się nalezy temu co nic nie robi nic się nie należy....I jak to u nas bywa w zasadzie narzekają i szukają dziury w całym Ci co nic nie robią.

Autor: Artur123  godzina: 00:25
Nemrodzie1974! Czytaj uważnej i nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków. Będę zawsze przeciwko uchwałom o zasadach wydawania zezwoleń na polowania indywidualne, w których - przekazuje się kompetencje ustalania tych zasad zarządowi koła lub - dopuszcza się możliwość nie wydania odstrzału z powodów innych, niż ukaranie karą porządkową lub - zastępuje się zasady warunkami i kryteriami (ważenie, mierzenie, liczenie, uzależnianie, etc.) lub - nic tak naprawdę nie ma, a więc jest raj dla łowczego – może wydawać odstrzały według własnego „widzi mi się” lub - jest nadmierna ilość szczegółów nic nie mających wspólnego z zasadami. Zawsze będę za uchwałami, w których krótko, jasno i precyzyjnie określi się zasady, a więc normy postępowania towarzyszące wydawaniu odstrzałów, a m. in.: - kto wydaje odstrzały, kiedy, gdzie, - na jaki okres, - co należy wpisać (oczywiście zgodnie z terminologią Rpł, a nie jakieś tam – dzik 47,5 kg), - w jakich ilościach, - inne krótkie, istotne ustalenia dotyczące np. polowań myśliwych spoza koła, kwestii związanych z dbałością o nie przekroczenie Rpł, etc.

Autor: Artur123  godzina: 00:29
Nemrodzie1974 ! Twoje "I jak to u nas bywa w zasadzie narzekają i szukają dziury w całym Ci co nic nie robią" odbiera mi siły do dalszej dyskusji z Tobą. Oczywiście mimo tego, że jesteś miłym człowiekiem i myśliwym. Idę więc spać. Darz Bór.

Autor: Nemrod1974  godzina: 00:43
Arturze123. ...gdyby te kryteria miały być tak proste i jednoznaczne jak piszesz Statut nie pozostawiał by ustalania zasada wydawania pozwoleń WZ koła tylko sam by je określał. Z drugiej strony WZ to ogół członków koła i jeśli godzą (czyli proponują dyskutują i głosują) sie na takie a nie inne kryteria to chyba jest w tym jakas logika..

Autor: Artur123  godzina: 00:47
Czasem nie ma tej logiki, bo większość wszystko ma (właśnie czasem, a nie zawsze) w d..., przytakuje prezesowi i łowczemu lub po prostu się na tym nie zna, bo nie ma wiedzy i wyobraźni. Taka jest często nasza większośc w kołach łowieckich, ale ona podobno zawsze ma rację.

Autor: Artur123  godzina: 00:55
Nemrodzie 1974! Jak Statut miałby ogólnie ustalić takie zasady, skoro w jednym kole odstrzały wydaje łowczy, w innym sekretarz, w jednym następuje to w domu prezesa, w innym w Kole Gospodyń Wiejskich, w jednym kole chcą odstrzałów na miesiąc, w innych na rok, czasem dzików w Rpł jest 10, a czasem 200, a byków 1 lub 80. Wystarczy?

Autor: Nemrod1974  godzina: 00:56
Wydaje się ze czasaminie do końca wszyscy rozimieją na czym to myślistwo polega. Na 40 członków mojego koła czynnie uczestniczy w zyciu koła ok 10 osób. To oni leją w baki prywatnych samochodów jeżdząc na polowania realizując RPŁH, to oni szacują szkody, strzalają po nocahc dziki na kukurydzy chodzą w nagance na dewizówkach nakręcając budżet koła z którego póżniej koło sie utrzymuję. Ale jak tylko wybije godz 0,00 20.08 to po odstrzał wpada do mnie 25 myśliwych. I jak teraz choćby w małym calu docenić tego myłsiwego , który cały rok się w tą bądż co bądź praco-, czaso-, i kosztochłoną "zabawę" angażował i jak on się czuję widząc że mam na odstrzale tyle co ten którego widzi pierwszy raz od zeszłego rykowiska....

Autor: strazniklesny  godzina: 08:11
I poszli spać....... DB

Autor: Nemrod1974  godzina: 09:40
Arturze123 "bo większość wszystko ma (właśnie czasem, a nie zawsze) w d..., przytakuje prezesowi i łowczemu lub po prostu się na tym nie zna, bo nie ma wiedzy i wyobraźni. Taka jest często nasza większośc w kołach łowieckich, ale ona podobno zawsze ma rację." Pisanie takich słów na tym forum to trochę ryzykowne ale.. od tego są właśnie takie fora... Czasami jak czytam różne dyskusje na tym forum, to zauważam pewien brak chęci zrozumienia i kompromisu.Byle by racja była po mojeje stronie....Tak jakby wszyscy zeby zjedli na łowiectwie. Wydeje się, że powinno się dochodzić do jakiś wspólnych rozwiązań, by to czym się zajmujemy było choć trochę lepsze.

Autor: strazniklesny  godzina: 09:53
Ad Nemrod Zastanawiam się dlaczego wpisałeś adres oficjalnej strony Twojego koła, jako swoją prywatną? Opłacasz tę stronkę? A tak ładnie piszesz o wielu wzniosłych rzeczach, hmmmm. Jako członek koła, już powinienem mieć o to do Ciebie pretensje. Ale oczywiście TY powiesz, że nic się nie stało. Nieładnie, no ale przecież Ty jesteś łowczym. DB

Autor: Artur123  godzina: 10:29
Nemrodzie1974 ! „...jak czytam różne dyskusje na tym forum, to zauważam pewien brak chęci zrozumienia i to, czym się zajmujemy, było choć trochę lepsze...” My nie musimy tu szukać wspólnych rozwiązań, gdyż tylko prezentujemy swoje poglądy i na tym najczęściej sprawa się kończy. Tak na marginesie znowu: Rzuciłem przed chwilą okiem na tę Waszą stronkę, poczytałem trochę ... Dziwnie to jakoś jest przedstawione. Jest to jedna uchwała czy opowieść biblijna o kilku? Człowiek cale życie się uczy i nigdy tego nie za dużo. Jeśli pozwolisz. „Myśliwy - członek koła - zobowiązany jest do wypracowania na rzecz koła w ciągu roku 100 pkt (wg zasad opracowanych przez Zarząd Koła) lub wpłacić ich równowartość w wysokości 400 zł ( 4 zł za 1 pkt) ...(...)”. Mógłbyś tu trochę przybliżyć sprawę? „Zarząd Koła przy wydawaniu zezwoleń na polowanie indywidualne będzie się kierował aktywnością myśliwego w pracach na rzecz koła” A jednak jest to koło, w którym rządzi łowczy, bo domyślam się, że on wydaje odstrzały, a nie zarząd. Przy takich ustaleniach może robić, co chce. Jest to koło, w którym zapomniano, do kogo należy kompetencja uchwalania zasad wydawania tychże odstrzałów. „Członek koła może zalegać z należnościami finansowymi wobec koła maksymalnie do trzech miesięcy. Po tym czasie Zarząd ma prawo skreślić dłużnika z listy członków koła”. Przede wszystkim jest to tym razem wkraczanie walnego zgromadzenia w kompetencje zarządu.

Autor: Nemrod1974  godzina: 11:59
Tak strona internetowa jest założona, prowadzona i opłacana przeze mnie. Z drugiej strony występuje na tym forum jako członek tego koła wiec dlaczego nie.

Autor: Nemrod1974  godzina: 12:15
Arturze123 "My nie musimy tu szukać wspólnych rozwiązań, gdyż tylko prezentujemy swoje poglądy i na tym najczęściej sprawa się kończy." Przykre, bo w tym wypadku wszelkie dysusje na tym forum był by czczą gadaniną, a ja mam zdanie że tak nie jest... 100 pkt to limit który mysłiwy w moim kole musi wykonać. I tak np za budowę ambony z własnego materiału myśliwy uzyskuje 100 pkt, czyli w zasadzie budowa jednej ambony zamyka sprawę pracy w sezonie i nie jest to chyba wygórwane oczekiwanie. Pozostałe prace są również skatalogowane i wycenione, oczywiście ustaliło to WZ i zatwierdziło. Jeśli chodzi o wydawanie odstrzałów, to po za przypadkowymi incydentami, generalnie odstrzały wypisuję przy okzaji posiedzeń ZK w konsultacji i za aprobatą pozostałych członków ZK. Statut podaje: ...§ 43 1. Skreślenie z listy członków następuje w przypadku: 1) dobrowolnego wystąpienia z koła; 2) utraty członkostwa w Zrzeszeniu. 2. Zarząd koła może skreślić członka z listy członków, jeżeli zalega on z zapłatą składek członkowskich lub innych opłat uchwalonych przez walne zgromadzenie. Skreślenie może nastąpić po uprzednim wezwaniu zainteresowanego do wpłacenia zaległych składek członkowskich bądź opłat w określonym terminie. " Jak sam widzisz Statut nie precyzuje "okreslonego terminu" wiec Uchwała dookreśla termin zalegania. Jeśli chodzi o mnie - mam 34 la ta, jestem inzynierem leśnikiem, mysłiwym z 15 letnim stazem z czego od 8 lat pełniłę funkcje w organach koła, wiec wydaje mi się że posiadam wiedzę i doświadczenie i wiem o czym piszę... Pozdrawiam

Autor: strazniklesny  godzina: 12:29
Ad nemrod Jak to jest Twoja prywatna strona, tzn. że koło jest też Twoje prywatne? Nie zrozumiem Twojej logiki.... A co do Twojego stwierdzenia, że wiesz co piszesz, bo Ty wiesz, bo masz doświadczenie, bo masz wiedzę, to już starożytny filozof powiedział kiedyś "wiem, że nic nie wiem" i chyba miał więcej jak 34 lata. Przemyśl to... DB

Autor: Artur123  godzina: 12:40
Nemrodzie1974 ! Z każdej dyskusji czerpię coś dla siebie, uczę się, utwierdzam się w słuszności swoich poglądów lub zauważam swoje błędy w pojmowaniu istotnych elementów życia łowieckiego i staram się więcej ich nie powtarzać. Mówiąc o wkraczaniu WZ w kompetencje ZK miałem na myśli właśnie narzucenie zarządowi 3 – miesięcznego okresu ochronnego w stosunku do dłużnika, co jest moim zdaniem działaniem wyraźnie sprzecznym z postanowieniem Statutu. Chcesz przekonać się, co inni na ten temat sądzą?

Autor: Basior 1  godzina: 15:51
Artur123 Poznęcaj się trochę nad uchwałą tego typu, i już proszę cię ostatni raz zaprezentuj swoją!!! 3.Walne Zgromadzenie działając w oparciu o &53 pkt 10 postanowiło ustalić zasady wydawania zezwoleń na wykonywanie polowania indywidualnego i przyjąć: -zezwolenia są drukami ścisłego zarachowania i są wydawane przez łowczego lub prezesa Koła a w wypadku ich nieobecności przez innego upoważnionego członka Zarządu; -zezwolenie wydaje się na okres 2 miesięcy z możliwością jego przedłużenia o 1 miesiąc; -zezwolenie zdaje się do osoby wydającej je po wykorzystaniu lub utracie przez nie terminu ważności ale nie później niż w terminie 7 dni od dnia utraty ważności; -zezwolenie wydaje się w zasadzie bezpośrednio dla zainteresowanego, a w szczególnych sytuacjach koledze z Koła; -zezwolenie wypełnione zgodnie z zasadami może zdać delegowana osoba przez zainteresowanego. Nie może ona pod rygorem odpowiedzialności dokonywać jakichkolwiek wpisów w zezwoleniu w celu jego uzupełnienia bez wiedzy zainteresowanego; -w przypadku zagubienia lub zniszczenia dokumentu myśliwy powinien bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie Zarząd Koła lub wydającego w formie pisemnej podając okoliczności utraty; -zezwolenia na ogólnych zasadach wydaje się dla przyjaciół i kolegów zaproszonych przez myśliwych. W tej sytuacji zezwolenie pobiera myśliwy zapraszający i w całej rozciągłości odpowiada za polowanie zgodnie z obowiązującymi w Kole zasadami. Zezwolenie wydawane jest maksymalnie na okres dwóch tygodni na zwierzynę , którą w zezwoleniu posiada zapraszający. Na ogólnych zasadach wydaje się zezwolenia dla osób współpracujących z Kołem i zamieszkujących na jego terenie (straż leśna, leśniczowie , rolnicy). -zezwolenia nie wydaje się w przypadku: nie uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez Zarząd a w szczególności przystrzelania broni i szkolenia z zasad wykonywania polowania i bhp; nie rozliczeniu starego zezwolenia; nie uczestniczeniu w pracach na rzecz i w życiu Koła; wykonania planu pozyskania zwierzyny; zalegania z opłatami i innymi zobowiązaniami na rzecz Koła. W wypadku wydawania zezwoleń na odstrzał samców zwierzyny płowej zwłaszcza gdy ilość zwierzyny do pozyskania jest mniejsza od ilości selekcjonerów decyzję o wydaniu podejmuje Zarząd na wniosek łowczego z uwzględnieniem zaangażowania kolegów w pracy na rzecz koła. Decyzja ta podejmowana jest i ewidencjonowana w protokółach posiedzenia Zarządu Koła; D.B

Autor: Artur123  godzina: 16:10
Nie będę się znęcał nad uchwałą tego typu. Uczę się na takich przykładach, jak przedmiotowa uchwała nie powinna wyglądać. Niektórymi jednak głupstwami niniejsza przewyższa te, które dotychczas poznałem.

Autor: Nemrod1974  godzina: 16:10
Ad Strażniklesny. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę czego dotyczy ten wątek... nie mojej osoby, nie mojej strony internetowej czy nie mojego prywatnego koła łowieckiego jak to nazywasz... Po jakimś czasie znowu zacząłem zaglądać na to forum, ponieważ swojego czasu byłem bardzo rozczarowany tym co czytałem. Widzę jednak, że był to błąd, ponieważ nic w zasadzie się nie zmieniło. Kolega w tym wątku zapytał o opinię na pewien teamat i po kilkunastu postach na właściwy tamat, zaczyna się "przepychanka" nie mająca już nic wspólnego z tematem. Wracając do tego so wczesniej napisałem, nie tweirdzę, że wiem wszystko, przedstawiłem sie podałem swoje imie i nazwisko, nazwę koła , podałem strone internetową mojego koła tylko po to by ktoś kto ze mną dyskutuje wiedział, że nie rozmawia z laikiem, ekologiem czy nastolatkiem. W profilu napisałem stronę koła jako prywatną ponieważ innej tam nie ma, zresztą czy istnieją takie strony??Np www.strazniklesny.pl??... Ze wzgledu na to że nic do wątku wnieść juz nie mogę i nic nowego w zasadzie się nie dowiem, zmykam stad. Do baczenia w innych wątkach.

Autor: Artur123  godzina: 16:37
Do zobaczenia !

Autor: Basior 1  godzina: 16:41
Artur 123 A może ta!!! 1. Upoważnienia do polowania indywidualnego, zwane dalej odstrzałami, wydawane są bez ograniczeń i na równych prawach wszystkim członkom koła, nie posiadającym zaległości finansowych i rzeczowych w zakresie obowiązkowych świadczeń na rzecz koła, z zastrzeżeniem ust.4 2. Zarząd koła może wyróżniać członków koła udzieleniem odstrzałów, których nie starcza dla wszystkich zainteresowanych, jeżeli legitymują się oni większą ilością godzin prac gospodarczych lub też innymi, ponad przeciętnymi zasługami na rzecz koła oraz tych, którzy polując w roku poprzednim nie pozyskali tej zwierzyny. 3. Pozostałe zasady wydawania odstrzałów na poszczególne rodzaje zwierzyny określa zarząd koła, określając je w protokóle posiedzenia zarządu, a informacja o tych zasadach jest dostępna dla każdego członka koła. 4. Zarząd upoważniony jest do ograniczenia wydawania odstrzałów na rogacze tym osobom, które w roku poprzednim, poczynając od roku 2008, strzeliły rogacza, a nie strzeliły żadnej kozy. § 2 1. Odstrzały wystawiane są przez osoby upoważnione przez zarząd koła i są podpisywane przez osobę lub osoby umocowane do składania oświadczeń w imieniu koła, zgodnie ze Statutem PZŁ. 2. Przedłużenia odstrzału dokonuje się według zasad określanych przez zarząd koła. § 3 1. Myśliwy, który pozyskał zwierzynę grubą zgodnie z zasadami wykonywania polowania i etyką łowiecką, ma prawo pierwszeństwa do zakupu jej tuszy, po cenie uzyskiwanej w danym czasie przez koło od punktu skupu skupującego tusze od koła. 2. Tusze zwierzyny grubej sprzedawane myśliwym są ważone w punkcie skupu skupującym tusze od koła lub u łowczego albo podłowczego. 3. Podstawą obciążenia myśliwego za sprzedawaną mu tuszę jest protokół określający wagę tuszy, wystawiony przez łowczego lub podłowczego. 4. Tusze, która nie jest kupowana przez myśliwego, musi zostać dostarczona do punktu skupu wskazanego przez zarząd koła przez myśliwego, który ją pozyskał, wraz z podrobami wymaganymi przez punkt skupu. § 4 1. Tusze zwierzyny drobnej pozyskanej zgodnie z zasadami wykonywania polowania i etyką łowiecką należą się myśliwemu, który daną zwierzynę pozyskał. 2. Zarząd koła może zwierzynę drobną pozyskaną z naruszeniem zasadami wykonywania polowania lub etyki łowieckiej zagospodarować wg własnej decyzji. 3. Uznania pozyskania tuszy zwierzyny grubej i drobnej z naruszeniem zasad wykonywania polowania lub etyki łowieckiej dokonuje zarząd wobec zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym i prowadzący polowanie na polowaniu zbiorowym. § 5 1. Trofeum zwierzyny pozyskanej zgodnie z zasadami wykonywania polowania i etyką łowiecką należy się myśliwemu, który daną zwierzynę pozyskał. 2. Trofeum zwierzyny pozyskanej z naruszeniem zasadami wykonywania polowania lub etyki łowieckiej zostaje zagospodarowane zgodnie z decyzją podjętą przez zarząd. 3. Trofeum samców zwierzyny płowej wycenione przez komisję oceny, które spowoduje zawieszenie myśliwego w prawie do wykonywania polowania zostaje zagospodarowane zgodnie z decyzją podjętą przez zarząd koła. 4. Kryteria podejmowania decyzji zarządu przywołanych w ust. 2 i 3 muszą być ogłoszone przez zarząd w komunikacie do członków koła przed okresem polowań na daną zwierzynę. skomentujesz????

Autor: Basior 1  godzina: 16:54
Artur jak wrócisz to przestudiuj jeszcze to!!!! § 5 W zakresie wykonywania polowań indywidualnych i zbiorowych ustala się następujące zasady: 1.Upoważnia się Łowczego do wydawania upoważnień do wykonywania polowania indywidualnego zwanego dalej „upoważnieniem'' na równych prawach wszystkim członkom Koła. 2.Przydzielając „upoważnienie" pod uwagę brane jest: a.posiadanie przez myśliwego uregulowanych na bieżąco składek na rzecz Koła zgodnie z zapisami § 41 pkt 5 Statutu PZŁ b. udział myśliwego w pracach na rzecz Koła i wypełnianie spoczywających na nim obowiązków zgodnie z § 41 pkt 3 Statutu PZŁ c. właściwe wypełnianie Uchwał Walnego Zgromadzenia i Zarządu oraz zapisów Statutu i Regulaminu Polowań. d.zaliczenie corocznego –sprawdzianu-przystrzelania broni myśliwskiej oraz udziału w szkoleniu z zakresu Ustawy o broni i amunicji. 3.W przypadku czasowej nieobecności łowczego „upoważnienie" wydaje wyznaczony członek zarządu.. 4.Myśliwy ma obowiązek po dokonaniu odstrzału, a przed rozpoczęciem transportu tuszy zwierzyny, dokonać adnotacji w „upoważnieniu" wpisując datę, godzinę i płeć pozyskanej zwierzyny. 5.Myśliwy ma obowiązek rozliczenia dokumentu skupu u Łowczego lub Członka Zarządu w terminie 48 godzin 6.Odstrzały mogą być wydane członkom innych kół łowieckich zapraszanych przez członków Koła na polowanie indywidualne za zgodą Zarządu Koła. 7.Zarząd Koła może sprzedawać odstrzały na polowania indywidualne członkom PZŁ nie będącym zrzeszonymi w żadnym kole łowieckim, a zapraszanych przez członków Koła, wg następujących zasad: a. ceną odstrzału jest składka miesięczna w kole za pierwszy dzień i pół tej składki za każdy następny dzień ważności odstrzału za jedną sztukę zwierzyny grubej b. odstrzał na zwierzynę grubą wydaje się gościom na minimum 3 dni c. odstrzały na lisy można wydawać nieodpłatnie 8.Zarząd może sprzedawać odstrzały wg cen komercyjnych dla myśliwych zagranicznych i krajowych dla zabezpieczenia dochodów koła zapisanych w budżecie Koła. 9.Za gości w terenie obwodu podczas polowania indywidualnego odpowiada osoba zapraszająca, a przy sprzedaży komercyjnej osoba wyznaczona przez Zarząd Koła .Gość nie może samodzielnie polować w łowisku. 10.Przedłużenia odstrzału dokonuje się według zasad określanych przez Zarząd Koła. 11.Odstrzelenie każdej sztuki zwierzyny grubej na polowaniu indywidualnym należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie Łowczemu ,niezależnie od wpisu do książki ewidencji myśliwych w łowisku. 12.Wykonane lub nieważne odstrzały należy zwrócić Łowczemu w ciągu 7 dni od daty dokonania odstrzału lub upływu ważności odstrzału. 13.Harmonogram polowań zbiorowych otrzyma każdy członek Koła na 14 dni przed rozpoczęciem sezonu. 14.Zobowiązuje się członków koła do uzyskania zgody prowadzącego polowanie zbiorowe na zaproszenie gościa - myśliwego, na co najmniej 2 dni przed polowaniem. 15.Myśliwy nie będący członkiem, wykonujący polowanie, zatrzymuje dla siebie trofeum i zwierzynę drobną. W przypadku pobrania tuszy na użytek własny, opłaca 100% wartości tuszy wg obwiązujących cen w skupie. 16.Dla myśliwych nie stowarzyszonych polowania organizuje Zarząd według zasad i cennika polowań dewizowych. 17.W czasie polowania komercyjnego wprowadza się zakaz polowania indywidualnego w danym rejonie. 19.W dniu polowania zbiorowego obowiązuje zakaz polowania indywidualnego na każdym z obwodów do zakończenia polowania zbiorowego. Myśliwy uczestniczący w polowaniu zbiorowym może po jego zakończeniu udać się na polowanie indywidualne do dowolnego obwodu.