Środa
21.07.2010
nr 202 (1816 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemoweTemat: W jakim kierunku mogłyby pójść zmiany w PZŁ i w łowiectwie w ogóle?

Autor: jeager  godzina: 09:34
ad.Artur123 Pozdowionka

Autor: jeager  godzina: 09:34
ad.Artur123 W całości popieram Twoje propozycje. Po co utrzymywać te " koryta"? Reorganizować PZŁ w oparciu o podział administracyjny kraju. Założenia Twoje są godne uwagi. PS. Zdecydowanie jestem przeciwnikiem "krwawej rewolucji". Zburzenia tego co już jest i tworzenia łowiectwa w oparciu o prywatną własność gruntów. A tak szczerze, to Koledzy z zachodniej europy w prywatnych rozmowach zazdroszczą nam modelu łowieckiego. Mówią, że u nas może polować każdy. Biedny i bogady, ale niestety nie narównych prawach bo nie ma jednoznacznych zapisów prawnych i to trzeba zmienić. Tam polują niestety tylko bogaci rolnicy i biznesmeni, bo koszty łowiectwa są ogromne. Nam taka rewolucja jest niepotrzebna, bo szkoda tej niemałej rzeszy mysliwych, która musiałaby zrezygnować z łowiectwa i dlatego ta koncepcja obecnie nie ma poparcia. Póki co, lasy są jeszcze państwowe i taka chciejstwość nam nie grozi. Pozdrawiam. Darzbór!

Autor: sanczopanda  godzina: 09:50
jeager, dla uczciwości powiedz jeszcze co składa się na taniość polskiego modelu.

Autor: ANDY  godzina: 11:23
sanczopanda, będąc członkiem koła łowieckiego w strukturach PZŁ , póki co : 1. możliwość praktycznie polowania przez cały rok, nie przez np.2-3 tygodnie w roku , 2.w zasobnym w zwierzynę łowisku rozkłady można mieć naprawdę imponujące ( wystarczy popatrzeć na stronę główną forum - wyniki), 3. a wszystko za ok. 100-150 euro rocznie( opłat) , 4. porównaj sobie cenniki zwierzyny np. w OHZ czy w nadleśnictwach i podłóż pod 'rozkłady' z -wyników.....bo to przybliża realia, 5. możliwość polowania w wielu kołach na zasadzie wykupu odstrzału , o zaproszeniach nie wspomnę , I ciekawe co ma do tego - uczciwość ....ale skoro chcesz . I tak uczciwie powiedz - kto chciałby mieć - inaczej w swej masie.....więc jak tu się dziwić ,że nikt nie chce tego zmieniać ... Od razu uprzedzam , ja nie gloryfikuję ani nie 'basuję' modelowi .I nie wnikam w 'pryncypia', bo to póki co nic nie ma do rzeczy. Pozdrawiam

Autor: sanczopanda  godzina: 13:39
ANDY, oczywistym jest, że zmiany nie wyjdą od myśliwych.

Autor: ANDY  godzina: 14:41
sanczopanda, Odnosiłem się do pytania o 'taniość' modelu. Co do zmian napisałem : ....inaczej w swej masie.....więc jak tu się dziwić ,że n i k t nie chce tego zmieniać. Trzymajmy się słów precyzyjnie ..

Autor: sanczopanda  godzina: 15:10
Skąd się bierze taniość modelu? Z obejścia właściciela nieruchomości, kantowania na odszkodowaniach i jeszcze kilku czynników.

Autor: ANDY  godzina: 15:31
Ja bym to określił - pobożnymi życzeniami pewnej grupy ( dość , hm....specyficznej)raczej , zwłaszcza te 'kilka' czynników... A... o jaką 'nieruchomość ' chodzi.....bo na obejsciu to na pewno nie polujemy:)

Autor: sanczopanda  godzina: 15:39
ANDY, powiedz mi dlaczego wg Ciebie, właściciel nieruchomości nie powinien mieć wpływu na to kto przebywa na jego nieruchomości?

Autor: Lesław  godzina: 17:05
sanczopanda powiedz mi, wg Ciebie oczywiście - czy właściciel gruntu ( bo przecież polujemy na czyimś gruncie a nie w czyjejś nieruchomości ) nie powinien mieć prawa do całkowitego dysponowania swoim gruntem, a w szczególności tym co się w nim znajduje ?

Autor: sanczopanda  godzina: 17:23
Lesław, na początek ustal co to jest nieruchomość, a co to jest grunt. Po 2. prawo własności nie ma charakteru absolutnego, ale należy dążyć do tego, żeby jak najmniej je ograniczało - tylko to co jest niezbędne. Wejście buca z piórkiem bez mojej zgody nie jest niezbędne do zrealizowania jakiegokolwiek celu, oprócz tego bucowego. Można by to przecież zrobić przyzwoicie i elegancko za moją zgodą i obojętnie czy mowa o modelu licencyjnym, czy naszym przedwojennym.

Autor: Kazimierz Szumski  godzina: 17:34
KC: Art. 46. § 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Pozdrawiam