Niedziela
12.09.2010
nr 255 (1869 )
ISSN 1734-6827

Strzelectwo



Temat: Czoki

Autor: Wieczny Ósmak  godzina: 10:28
Dzięki wielkie ! Muszę dokupić jakieś czoki bo mam tylko 1/4,,,1/2/...3/4. Musze poszukać jakiś skeetowych czoków do Miroku

Autor: Gas  godzina: 17:54
Mathias, czy zawsze używasz takiej kombinacji czoków i jakie wyniki z nich osiągasz. Ja strzelam: Trap 3/4 pierwszy i 1/1 seet, bażant cyl i 1/4 ( właśnie brakuje mi drugiego cylindra) zając 3/4 pierwszy i 1/1 Co ty na to ?

Autor: pios (BT)  godzina: 19:49
Hej. Jacola nie ma - jest na urlopie. Ale pozwolę sobie zabrać głos w tym temacie, choć na pewno Mathias z racji (kolejnego już w tym roku) złotego wawrzynu jest większym autorytetem: Co do kombinacji czoków, to każdy powinien dopasować ją do siebie, choć są pewne zasady: 1. TRAP rzutek się oddala. Pierwszy strzał (w zależności od tempa) z luźniejszego czoka, drugi z ciaśniejszego - cel jest znacznie dalej. Należy przy tym pamiętać, że im mocniejsze skupienie, tym wiązka śrutu jest dłuższa, co w tej konkurencji jest zdecydowanie ważniejsze niż powierzchnia śrutu lecącego, którą zwiększamy "luźniejszymi" czokami. Ja osobiście używam kombinacji 0,5 i 1,0 2. SKEET i BAŻANT Tu są zdecydowanie bliższe strzały i w zasadzie, jeśli ktoś dysponuje to najlepiej używać dwa cylindry lub czoki skeetowe, a jeśli nie, to jak najluźniejsze dostępne. 3. ZAJĄC Tu zdania są podzielone. Ogólne zasada jest taka, że pierwszym strzałem powinna zostać wypuszczona dłuższa wiązka (j.w.) ale bardziej precyzyjna. Tą konkurencję uznaje się za jedną z łatwiejszych. Uchwycenie toru jest stosunkowo proste, więc największym wyzwaniem jest odpowiednie wyprzedzenie. Stąd Dłuższa wiązka śrutu jest wskazana. Na drugi strzał, tzw. "ratunkowy" używamy luźniejszego skupienia. Ja osobiście używam zestawu 1+0,5. Twoja kombinacja jest Ok poza zającem (proponuję spróbować odwrotnie), ale to tylko moje skromne zdanie. Na pewno nie zaszkodzi dodatkowy cylinder. A poza tym najlepiej jak sobie będziesz próbował w różnych kombinacjach i wybierzesz tą, w której będzie Ci najwygodniej. Co do wyników Mathiasa: jak już wyżej pisałem - obecnie strzela na poziomie złotego wawrzynu, ale co do śrutu (bo o tym mówimy), to wyniki uzyskuje na poziomie 290-300 (oczywiście w zależności od dnia). Pozdrawiam i DB