Wtorek
04.05.2010
nr 124 (1738 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Co to znaczy "pisemne zawiadomienie"  (NOWY TEMAT)

Autor: Olaff22 - Paweł Konopacki (MT) :-)  godzina: 22:18
Koledzy, oto problem: sekretarz koła wysyła zawiadomienie o zwołaniu walnego zgromadzenia. Wysyła w piątek, 30 kwietnia 2010. Walne zgromadzenie ma się odbyć 16 maja 2010(niedziela). Wysyłając informację w piątek, 30 kwietnia zarząd jest świadomy, że kolejne trzy dni, tj. 1 maja (sobota - święto), 2 maja (niedziela - święto) , 3 maja (poniedziałek - święto) są wolne od pracy, czyli poczta nie działa. Zatem najwcześniejszym dniem, w którym informacja o walnym zgromadzeniu może dotrzeć do zainteresowanych - jest dzień 4 maja (wtorek). Krótko mówiąc, z informacją o zwołaniu walnego zgromadzenia członkowie mogą się zapoznać najwcześniej 12 dni przed walnym. Czy w świetle tego co powyżej opisane, można uznać, że walne zgromadzenie nie odpowiada wymogom określonym w statucie? Wszak informacja o zebraniu miała szansę dotrzeć najwcześniej 12 dni przed walnym, czy w terminie krótszym niż przewiduje statut (który mówi o 14 dniach) A może liczy się data pieczęci pocztowej na zawiadomieniu i od tej daty liczy się 14 dni? Dalej, jeśli informacja o teminie walnego zgromadzenia dociera do członków koła najwcześniej 12 dni przed Walnym, to na przekazanie wszelkich wniosków dotyczących porządku obrad pozostają 2 dni, a nie 4. Czy - przy założeniu, ze informacja o walnym zgromadzeniu dotarała do zainteresowanych zbyt późno - należy uznać, że członkowie koła zostali siłą rzeczy ograniczeni w swoich prawach złożenia wniosku dot. porządku obrad poprzez skócenie terminu na jego złożenie o 2 dni? Pytanie 3: jeśli odpowiedź na dwa powyższe pytania jest twierdząca, jak nalezy postępować dalej? Zakładamy, że np. na walnym obceni są wszyscy członkowie koła, ale niektórzy z nich zgłaszają uwagi, co do trybu zwołania walnego? Co powinny zrobić osoby mające uwagi do trybu zwołania walnego, jeśli np. otwierający zebranie przewodniczący zarządu zwyczajnie ignoruje ich uwagi przy milczącym poparciu innych zgromadzonych?

Autor: logis  godzina: 23:12
Za datę od której liczy się 14 dni uważa się datę doręczenia zawiadomienia czyli mówiąc po ludzku kiedy zainteresowany miał możliwość przeczytać dane pismo. Amen Wszystkie uchwały , wybory na walnym itd można podważyć w dowolnym terminie jeśli warunek ten nie został spełniony.

Autor: Olaff22 - Paweł Konopacki (MT) :-)  godzina: 23:29
Ad logis: i mnie się tak wydaje, jak piszesz. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że pismo zostało wysłane zwykłym listem (tak twierdzi sekretarz) - nawet nie poleconym - trudno mówić o jakiejkolwiek dacie doręczenia. W swoim opisie sprawy przyjąłem więc najwcześniejszą możliwą datę, kiedy pismo miałoby szansę dotrzeć do adresata - tzn dzisiaj. W istocie nadal go nie mam.Pewnie dojdzie jutro, może w czwartek. Ale niech tam...Powiedzmy, że dzisiaj już dostałem Spodziewam się porządku obrad, do którego nie tylko ja będę miał uwagi. I co teraz? W zasadzie nie mam szans złożyć stosownego wniosku z zachowaniem odpowiednich wymogów formalnych Jak należy postępować na walnym? Spodziewam się poważnego oporu ze strony zarządu, który chce, aby zebranie odbyło się po terminie wymaganym przez ZO (ZO określił termin, w jakim powinny być zwołane walne zgromadzenia - do 15.05).Wniosek, aby walne zwołać ponownie z zachowaniem wymaganego trybu nie spotka się z przychylnością.