Wtorek
13.07.2010
nr 194 (1808 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: KOLEJNE ROCZNICE!

Autor: Artur123  godzina: 00:22
A czy ja sugeruję, iż jest "datą" złą? Mówiąc szczerze - "wsio mi rybka". Z tego, co pisałem, wynika tylko, że jest jedną z wielu możliwych do umówienia się co do n-tej rocznicy powstania organizacji (lub jej zalążków) ogólnopolskiej, zrzeszających myśliwych. Co do nazwy - najważniejszy jest rok 1936. Co do stowarzyszenia ogólnopolskiego – może i rok 1923, a może 1929, ale w oparciu o jakie prawo powstał i działał w początkowym swoim okresie CZPSŁ? Przecież dopiero 3 grudnia 1927 r. opublikowano Rozporządzenie prezydenta o prawie łowieckim, które było pierwszym aktem prawnym dostosowanym do polskich warunków, nowoczesnym podobno i uchwalonym (w odróżnieniu od czasów współczesnych) zgodnie z oczekiwaniami szerokiej rzeszy myśliwych. Nawiasem mówiąc, w rozporządzeniu tym prawie całkowicie pominięta była rola i zaangażowanie ... Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich. W którym roku powstała centralna władza łowiecka, zwana do dziś dnia – Naczelną Radą Łowiecką? Ona jest charakterystyczna dla Polskiego Związku Łowieckiego. Może więc rok 1936? A jeżeli już nie, to może ... 2005 rok lub naprawdę aż 1862. Tyle. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam. PS Za H. Kwiatkowską

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 07:34
zoil Gdybyśmy mówili o ruchu organizacji łowieckich to proszę bardzo. Ale mówi o rocznicach Polskiego Związku Łowieckiego!!!!!!!!!!! Osobiście za kolejna rocznicę radziłbym w aktualnym stanie uważać datę powstania "najlepszego modelu łowiectwa" czyli datę objęcia władzy przez aktualnego łowczego krajowego i prezesa NRŁ. Nazwę wzorem PSL "Piast" także bym zmienił na: PZŁ "SB" I atak byłoby właściwie i sprawiedliwie!

Autor: Kordelas  godzina: 09:48
Ad Stanisław "O takim pozwoleniu mógł na długie lata zapomnieć ktoś kto miał w żyłach choćby promil błękitnej krwi. " Nie do końca tak jest jak piszesz. W moim pierwszym kole łowieckim, założycielem koła (1946) był były właściciel ziemski. Koło powstało w większości na jego przedwojennych włościach - ok. 1000ha ziemi + 1800ha lasu. Koło istnieje do dzisiaj , szlachcic zmarł o ilę się nie mylę bezpotomnie.

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 09:51
Czyli po zawłaszczeniu ziemi, zawłaszczyli koło które zakładał aby nie tracić kontaktu ze swoim majątkiem. Też rozwiązanie chociaż wspiera moją wiedzę od inej strony.