Czwartek
22.11.2012
nr 327 (2671 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Liczenie zajęcy  (NOWY TEMAT)

Autor: Rosen  godzina: 11:39
Nie wszędzie nie ma już czego liczyć (www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/schwaben-und-altbayern/hasensterben100.html)

Autor: Włodas  godzina: 12:06
I u nas zaczyna się poprawiać stan zajęcy w niektórych regionach dzięki wysiłkom kolegów myśliwych. W niektórych(!), bo są miejsca, gdzie mimo wsiedleń zając nie odbudował się wogóle, a są regiony, gdzie zasiedlenia prowadzą do zadawalających wyników. Moim zdaniem tam, gdzie się zasiedla nie powinno się polować, bo czytałem, że zając potrafi migrować nawet na odległość kilkunastu kilometrów. Polowanie zaś w obwodach, gdzie się je wpuszcza jest nieporozumieniem, bo kupujemy po kilka stówek za sztukę, a odkupujemy strzelone po cenie skupu (?) nie przekraczającej stówki i według mnie taka introdukcja nie ma sensu...?? Co koledzy na to ??

Autor: bluemoon  godzina: 18:54
Jestem zdania, że aby były zające trzeba naprawdę wziąć się za redukcję drapieżników, szczególnie lisa. Na moich terenach ewidentnie widać spadek zajęcy związany z ropoczęciem szczepień przeciwko wściekliźnie. Ostatnie udane polowanie na zające u mnie w kole było dokładnie w tym samym roku, w którym rozpoczęto szczepienie lisów. Rok poźniej strzeliliśmy 1/3 tego co rok wcześniej. W następnym roku znowu około 1/3 co rok wcześniej. W ten sposób z pokotu 70 szt, dwa lata później zrobił się 7 szt. Skończyliśmy polować jak pokot zmalał do 3 sztuk. I tak pomimo tego jest całkiem spora grupa, która nadal by polowała. No bo jak to aby polowanie wigilijne było bez zająca? Aha, jeszcze jedno. Na Lubelszczyźnie krajobraz rolniczy praktycznie nie zmienił się od 30 lat. Dalej dominują niewielkie pola poprzecinane miedzami, z zakrzaczeniami itd. Opryski które teraz się stosuje to ponoć nic w porównaniu do tego co było 30 lat temu. Teraz pytanie. Skoro wg wielu to przede wszystkim wielkoobszarowa gospodarka rolna odpowiada za spadek zajęcy to gdzie się one podziały u nas gdzie tak jak wspomniałem dalej mamy niewielkie pola z miedzami?

Autor: Zelkow  godzina: 22:41
w naszym terenie populacja zajączka wzrasta od chwili gdy stała się popularna uprawa rabarbaru ,redukcję lisa mamy na podobnym poziomie od lat z tego wynika ,że na przeszkodzie stoją w równym stopniu drapieżniki z powietrza .choć naukowcy nie stwierdzają w odchodach ptaków resztek zajęcy wysnuli tezę ,że ptaki drapieżne nie odpowiadają za tragedię w stanach zajączka dla mnie jest tak ,że jak już nie ma szaraka w łowisku to skąd ma być w odchodach