Niedziela
24.05.2015
nr 144 (3584 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Broń krótka dla myśliwych nie przeszła

Autor: borowik  godzina: 10:38
Kolego 28rafal Ta reakcja chemiczna, którą opisałeś kilka postów wyżej raczej nie będzie zachodzić nazbyt efektywnie. Chlorek ołowiu jest białym kłaczkowatym osadem nierozpuszczalnym w wodzie. Nie powstanie w wyniku tej reakcji zwiazek aktywny o ile wogóle powstanie. Kwas solny jest odczynnikiem służącym do wykrywania (w analizie chemicznej) między innymi związków ołowiu w roztworach. Żeby wystrzelić 640 ton ołowiu rocznie to każdy polski myśliwy musialby w ciągu roku zużyć około 20 paczek amunicji śrutowej kal 12 z 32 gramami śrutu. To jest mało prawdopodobna liczba. Chyba największym dostawcą ołowiu do środowiska jest rolnictwo. Środki ochrony roślin, o ile się nie mylę, zawierają zwiazki ołowiu.

Autor: borowik  godzina: 10:55
Rąbnąłem się w obliczeniach. Nie 20, a około 7 paczek na statystycznego myśliwego da 640 ton. Dalej nie wiem czy to realna liczba.

Autor: borowik  godzina: 10:59
A i jeszcze pytanie. Czy istnieja dane obrazujące skalę śmiertelności ptaków wskutek zatrucia ołowiem. Jaki procent upadków w stosunku do ogólnej liczby padnięć następuje wskutek zatrucia ołowiem?

Autor: 28rafal  godzina: 11:14
borowik ,,kiedyś w dyskusji na temat ołowiu któryś z dyskutantów przekonywał,że w żołądkach pod wpływem HCL, ołów przechodzi w formę zjonizowaną. Rolnictwo wpakowało w ziemię setki ton rtęci. Kiedyś zawiozłem na zajęcia marchew z pola. Po zbadaniu okazało się, że zawiera bardzo dużo rtęci,,,,a ołów był minimalny, zgodny z normami. Wykluczyło to skażenie przemysłowe wskazując na kumulację rtęci ze środków ochrony roślin.

Autor: 28rafal  godzina: 11:21
borowik ,,może wyjść tyle. 50% tego ołowiu wystrzeliwane jest na strzelnicach.

Autor: borowik  godzina: 14:48
Niestety chlorek ołowiu jest nierozpuszczalny w wodzie. Coś się dyskutantowi pomyliło albo sciemniał.