Czwartek
10.12.2015
nr 344 (3784 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Ile lat?  (NOWY TEMAT)

Autor: kuba22  godzina: 16:48
Witam Kolegów , w załączniku zdjęcie żuchwy kozła pozyskanego w połowie czerwca , pytanie moje dotyczy czy ma on 3 czy 4 lata?

Autor: MARS  godzina: 17:01
2 lata

Autor: Bear  godzina: 17:07
3 lata

Autor: pięta  godzina: 17:24
Jeśli miałoby być dokładnie to tylko wybarwianie zębiny . Rozumiem ,że pytanie jakie zadał kolega związane jest z wyceną ? Jeśli tak to radzę nie pytać na łowieckim tylko u któregoś z członków komisji wyceny jeśli kolega zna kogoś takiego bo jak widać z załączonych podpowiedzi opinie fachowców są tu rozbieżne. Pozdrawiam DB

Autor: Mark - 2  godzina: 17:36
pieta Przepraszam iż zapytam - a co to jest "wybarwianie zębiny", pierwszy raz o takim czymś słyszę, przy określaniu wieku jeleniowatych. Słyszałem o metodach Eidmana, Mitchella - ale o takowej jeszcze nigdy. DB.

Autor: pięta  godzina: 17:59
Widzisz kolego Mark-2 nie odpowiem Ci jak się ta metoda "naukowo" nazywa Eichmana , Ribentropa etc. W każdym bądż razie takie wybarwianie zębiny można /oczywiście odpłatnie / wykonać sobie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Katedrze łowiectwa w Krakowie . Przy pomocy tej metody można "udowodnić "fachowcom" z wielu komisji wyceny trofeów jak bardzo się mylą przydzielając kolegom owe czerwone punkty w sporach czy to jest jeszcze pierwsza klasa wieku czy juz druga . To bardzo dokładna metoda i tu nic nie ma na "wydaje mi się ,że przy-ząbek jest ruszony albo jeszcze nie . Szczegółów dowiesz się dzwoniąc do Katery Pozdrawiam DB PS nie gniewaj się miły kolego ale na świecie jest jeszcze tyle rzeczy o których nie słyszeliśmy ,że warto się dowiadywać to ułatwia życia a jaka jest satysfakcja kiedy takiemu "specjaliście " pokażesz wynik czarno na białym ileż to latek liczy sobie sporny egzemplarz który Ci zakwestionowali przy wycenie. . Nic tak nie buduje satysfakcji jak wytrzeszcz oczu waw!

Autor: Mark - 2  godzina: 18:19
pieta Na czy polegają, wymienione metody to wiem. Lecz żadna z nich nie bazuje na "wybarwianiu zębiny", a o czym cały czas piszesz. Myślałem więc iż "odkryłeś" jakąś "rewolucyjną" metodę, określania wieku jeleniowatych - opartą na wybarwianiu. A nie jak dotychczas na przecinaniu zęba (najlepiej siekacza pierwszej pary) i liczeniu warstw wtórnej zębiny metoda Eidmanna. Lub metoda Mitchella, która polega na liczeniu warstw cementu odkładanego od 2 roku życia pomiędzy korzeniami pierwszego zęba trzonowego (M1). Nakładane warstwy cementu „wypychają” ścierane zęby do góry powodując w ten sposób ich wyrównanie. I to by było na tyle w tym temacie - dzięki za dyskusję DB.

Autor: trucizna  godzina: 21:22
4 lata