Sobota
30.01.2016
nr 030 (3835 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: dzik - czy to prawda?  (NOWY TEMAT)

Autor: raskolnik  godzina: 01:36
Czy to prawda o gatunku świniowatych, który osiąga masę do 350 kg?. Czy jest prawdą iż zasięg jego terytorium może dochodzić do 300 km?. Chyba coś nie tak z tymi danymi, ale w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=pxRkSxGMfTw w 9 minucie 15" Krystyna mnie zaskoczyła na temat dzików. Co sądzicie o danych przedstawionych w tym filmie?.

Autor: MENTO  godzina: 09:05
Jeśli te 300 km nie jest wynikiem czyjejś wyobraźni a poparte jakimiś wiarogodnymi badaniami, to teraz należało by zadać pytanie jaki sens ma masowa redukcja dzików na naszej wschodniej granicy? A jeżeli chodzi o masę jaką osiągają dziki to z pewnością mogę stwierdzić że to nie prawda,wystarczy zajrzeć do tego linku. (kresy24.pl/75298/na-uralu-zabili-gigantycznego-dzika-potwora-wazyl-foto/) DB

Autor: kujawiak pomorski  godzina: 09:31
Pewnie przy zbiegu sprzyjających okolicznosci takie 350kg moze byc osiągalne... Przy obecnych arealach wysokobialkowej kukurydzy, nabytym sprycie i ostrożności takiego kabana... Pare sezonow na kukurydzy i kto wie...

Autor: jooopsa  godzina: 15:34
podobno 256 kg... (mojelowy.pl/blog/rekordowy-dzik) No dobra, to był tylko Prima Aprilis... Ale wtedy dałem się nabrać :-)

Autor: raskolnik  godzina: 16:45
Jeśli w tym filmie kłamią, to w wielu innych wywiadach, felietonach, dzieje się podobnie. Szkoda, bo agencja filmowa korzystała z konsultanta naukowego, za pośrednictwem którego przekaz jest mało wiarygodny. I jak teraz po takich błędach przystąpić do egzaminu na uprawnienia do wykonywania polowania?. Człowiek chce poszerzać swoją wiedzę, a po takim filmie na egz. ustnym gdyby tak odpowiedział, to by go chyba wyśmiali i pa, pa.

Autor: Marcin Możdżonek  godzina: 20:22
Spędziłem trochę czasu w Turcji i widziałem jakie tam mają dziki. Odyńce po 250 kg i nawet wzwyż nie są rzadkością. Turcy to w 98% muzłumanie i świniny nie jedzą to i rosną takie duże okazy. Odstrzał takiego osobnika kosztował coś około 2 tys. €. Bardzo drogo.

Autor: macek  godzina: 20:48
Właściwie to bardzo ciekawy temat, jakie odległości pokonują dziki, jak wyglądają tereny działania pojedynczych osobników, czy często je zmieniaj. Widzieliście jakieś rzetelne badania? teraz telemetria jest tak powszechna, ale ciekawe czy ktoś się dzikami faktycznie zajmował?

Autor: kujawiak pomorski  godzina: 21:01
Macek, parę lat temu może to miałoby sens. Ale jak masz pole 100ha kukurydzy, w ktorej jest jeszcze oczko z woda itp to chyba kilka tygodni z niej gwizdu nie wystawi;) Nasze rolnictwo i wielkoobszarowosc upraw swoje zrobily i pewnie zmieniły "nawyki" zwierzyny...

Autor: macek  godzina: 22:10
racja, ale jakieś wrodzone zachowania i skłonności jednak są, bardzo to ciekawe jest jak to wygląda. zresztą nie wszędzie w Polsce mamy takie wielkie uprawy, czasem dziczki jednak zaglądają do lasu;)

Autor: jooopsa  godzina: 23:39
Autor: Marcin Możdżonek "Spędziłem trochę czasu w Turcji i widziałem jakie tam mają dziki. Odyńce po 250 kg i nawet wzwyż nie są rzadkością. Turcy to w 98% muzłumanie i świniny nie jedzą to i rosną takie duże okazy" Ale może też dlatego że tureccy myśliwi to kurduple i dużych dzików już nie strzelają - bo nie dadzą rady nawet go przewrócić do wypatroszenia. Za to w Polsce myśliwi bywają rośli, hehehe ;-) (dziennik.lowiecki.plhttps://www.youtube.com/watch?v=GEPZdiEaLmc)