Czwartek
31.03.2016
nr 091 (3896 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Yako drzewiey z odszkodowaniami za szkody łowieckie bywało...

Autor: Rolnik  godzina: 08:49
Joopsa, to Cię informuję, że w moim łowisku warchlaki stanowią podstawę wilczego żarcia. db

Autor: Artur1234  godzina: 10:34
Rolniku, o ile prawdą jest, że wśród dzików wilki preferują warchlaki, o tyle raczej bujdą jest, że mogą one stanowić „podstawę wilczego żarcia”. No chyba że jedne i drugie zamkniesz we wspólnej zagrodzie. Prawdą jest, że w zasięgu geograficznym wilka, jeżeli tylko współwystępują z nim na tym samym terenie, głównym pokarmem wilków są dzikie ssaki kopytne, ale z dzikami w mniejszej roli. O ile jestem w stanie uwierzyć, że u Ciebie jeleni jest jak na lekarstwo, o tyle nie wierzę, że nie ma saren. Udział dzików w biomasie skonsumowanej przez wilki waha się na przestrzeni lat w Polsce od kilku do dwudziestu kilku procent. Takie wrażenie odnoszę po przeczytaniu monografii Wilk autorstwa prof. Henryka Okarmy, wydanej w Krakowie w 2015 r.

Autor: Rolnik  godzina: 11:02
Artur, sarnę już wycięły, a warchlaki aż do jesieni są na wyciągnięcie pyska. db

Autor: Artur1234  godzina: 11:19
Rolniku, gdyby prawdą było, że na terenie bytowania Twoich wilków poza warchlakami innych ssaków kopytnych by już nie było, wilki te poszłyby dalej - w poszukiwaniu jelenia szlachetnego, sarny, a być może łosia, jelenia sika czy muflona.

Autor: Rolnik  godzina: 13:36
Artur trochę sobie pokpiwasz z rolnika. Ja wilków nie hoduję. db

Autor: Artur1234  godzina: 13:47
Miało być "Twoich". Poza tym może być :-)?

Autor: Rolnik  godzina: 14:41
Może być. db

Autor: Artur1234  godzina: 15:40
No i pięknie... pozdrawiam Cię

Autor: jooopsa  godzina: 19:13
Autor: Rolnik "a warchlaki aż do jesieni są na wyciągnięcie pyska." Na wyciągnięcie pyska są nieliche ząbki silnej, zwrotnej i szybkiej mamusi tych warchlaczków. Dziki mają krótkie biegi i są przez to o wiele bardziej zwrotne od szczudłonogich jeleniowatych, które dla wilków są bezbronnymi ofiarami. A w starciu dorosłego dzika i wilka większe szanse przeżycia ma dzik. Dlatego wilki atakują dziki w ostateczności. Artur1234 ma rację.