Wtorek
31.05.2016
nr 152 (3957 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Uzyczenie broni

Autor: hunter26  godzina: 00:07
Dziekuje. DB

Autor: 28rafal  godzina: 00:21
Dziękuję..

Autor: FMJ  godzina: 08:17
@Michoo Kolego, pomieszałeś lub nie doczytałeś ustawy. Jaką broń możesz posiadać określa decyzja uzyskana w drodze administracyjnej. Jeśli wydano Ci decyzję na posiadanie broni do celów łowieckich, to broni zarejestrowanej do celów sportowych posiadać nie możesz i nikt Ci jej nie może użyczać. W odwrotną stronę tak samo. Co do broni krótkiej to sprawa wygląda troszkę inaczej. Broń krótka zarejestrowana do celów łowieckich nadal taką pozostaje, a zmienione przepisy wyłączają ją jedynie z możliwości rejestrowania do celów łowieckich i wykonywania z nią polowania, nie mniej można ją użyczać osobom które mają „pozwolenie na broń” do celów łowieckich”. Co do użyczania broni kulowej osobie, której wydano decyzję wyłącznie na broń gładko lufową to ciężko się zgodzić z KGP. Ustawa o broni i amunicji określa wyłącznie „cel” posiadania broni, a nie jej rodzaj. Jeśli zatem myśliwy otrzymał wieki temu decyzję na posiadanie broni śrutowej do celów łowieckich, to może aktualnie pożyczyć broń kulową.

Autor: robkus  godzina: 09:29
A odwrotnie? Np. Mam 3 sztucery wpisane do legitymacji posiadacza broni, nic więcej. Chcę pożyczyć broń śrutową od Kolegi. Wygląda na to, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Autor: rales  godzina: 10:39
Gubię się w polskich przepisach.. 1. Czy mając w Legitymacji Posiadacza Broni wpisane przeznaczenie broni 'do polowania' mogę używać tę broń na strzelnicy strzelając sportowo do rzutków czy też tarcz, czy też tylko mogę ją sobie przystrzelać? Bo logicznie rzecz ujmując, to ta broń nie może uczestniczyć w żadnym sportowym współzawodnictwie ani nawet treningu - nie jest to przecież polowanie, lecz sport.. 2. Czy mając w Legitymacji Posiadacza Broni zarejestrowaną wyłacznie broń kombinowaną - czy mogę pożyczyć broń mającą wyłacznie lufę/lufy gładkie, lub wyłacznie lufę/lufy gwintowane?? Darzbór!!

Autor: FMJ  godzina: 10:53
@rales 1. Nie ma znaczenia do jakich celów broń została zarejestrowana przy współzadodnictwie sportowym. Odrębne natomiast przepisy określają jej wymogi w zakresie uczestictwa w konkretnych dyscyplinach. Komisja sędziowska nie ma uprawnień do kontroli pozwolenia na broń. 2. Tak jak wspomniano wcześniej, cel jest istotny, a nie rodzaj.

Autor: FrYcU  godzina: 11:01
FMJ wyczerpał temat.

Autor: ptica  godzina: 16:08
Witam Moje pozwolenie a w zasadzie decyzja administracyjna pochodzi z 1973r. A wtedy myśliwy po zdaniu egzaminu łowieckiego mógł się starać jedynie o broń gładkolufową i take decyzję otrzymywał. Dopiero po minimum 3 latach polowania z taka bronią mógł zaliczyć kurs selekcjonerski a wtedy dopiero miał prawo do uzyskania pozwolenia/ decyzji na broń gwintowaną. Istniało wtedy przekonanie / przepisy ? / które mówiły , że możesz użyczyć broń taką na jaką masz pozwolenie. Broń kombinowana była zaliczana do broni kulowej bo taka była w części. Trochę się to pozmieniało moim zdaniem dwukrotnie . Najpierw wprowadzono możliwość polowania z bronią kulową bez uprawnień selekcjonerskich a później wprowadzono pojecie broni do celów łowieckich. Referaty broni mimo tych zmian długo się opierały i łamały przepisy ustawy i zrządzenia wymagając np. wymienienia rodzaju broni jaką ma się zamiar kupić i na taka dawały zgody. Potem okazywało się , że nic innego poza w/w listą nie można kupić, posiadać a wiec i użyczać i polować. Myślę więc , ze mając starą decyzję gdzie wyraźnie jest określony rodzaj broni / gładkolufowa/ i taką wpisaną w pozwolenie przy użyczeniu gwintu mogą być kłopoty. Pewnie w niektórych przypadkach sporo będzie zależało od tego co nas kontroluje i od naszej determinacji w kopaniu się z koniem. Pozdrawiam Db

Autor: Michoo  godzina: 18:44
@FMJ Była o tym dyskusja 2 lata temu na forum obok: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?f=75&t=120458 (bron.iweb.pl/viewtopic.php?f=75&t=120458) > Jaką broń możesz posiadać określa decyzja uzyskana w drodze administracyjnej. Jeśli wydano Ci decyzję na posiadanie broni do celów łowieckich, to broni zarejestrowanej do celów sportowych posiadać nie możesz i nikt Ci jej nie może użyczać. Jeżeli będziesz się tego trzymał to jesteś kryty, ale wg. mnie narzucasz sobie w ten sposób dodatkowe ograniczenia niewynikające z aktualnie obowiązującego prawa. Aktualna ustawa o broni i amunicji oraz powiązane akty prawne mają daleko do przejrzystości, wymagają ujednoznacznienia ale obowiązują i prezentują się jak poniżej. Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć: 1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową; Więc ustawa wyszczególnia coś takiego jak broń sportowa i broń myśliwska jako szczególny przypadek broni palnej. Tylko później ten termin się nie pojawia, nie ma również jego definicji ustawowej. Komplikuje to sprawę, bo taki ekspres w kalibrze .22 Hornet jest niewątpliwie bronią myśliwską (w powszechnym rozumieniu tego określenia) a jednocześnie nie jest bronią dopuszczoną do wykonywania polowania. 4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej: 3) do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów; 4) do celów sportowych – broni palnej: a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm, b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm, c) gładkolufowej, d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego); Nie ma tu stwierdzenia "do celów sportowych broni sportowej to jest ..." albo "do celów łowieckich broni myśliwskiej, broń myśliwska zostanie określona na gruncie rozporządzenia", jest określone jakie warunki ma spełniać broń a nie jakiego być typu. Pozwolenia są zresztą wydawane np. na "na broń palną myśliwską do celów kolekcjonerskich" co dość wyraźnie rozróżnia cel w którym wydano pozwolenie i typ broni. Zobacz http://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/4841,Pozwolenie-na-bron-wedlug-nowych-zasad.html (isp.policja.pl/isp/aktualnosci/4841,Pozwolenie-na-bron-wedlug-nowych-zasad.html): Z kolei załącznik nr 2 uwzględnia obecnie fakt, iż ustawa o broni i amunicji umożliwia posiadanie tego samego rodzaju broni do różnych celów. Dalej w UoBiA czytamy o użyczaniu: Art. 28. Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych. Nie ma znowu nic o "broni myśliwskiej" a jedynie o odpowiadającej celom łowieckim. Jaka broń odpowiada celom łowieckim wiemy z rozporządzenia (...) w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania (...): dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich Ale znowu brak definicji czym jest broń myśliwska. Dowiadujemy się jedynie, że Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi posiadać kaliber minimum... czyli może istnieć broń myśliwska nie dopuszczona do polowania. Teraz pozostaje pytanie czy np. "karabin centralnego zapłonu Mossberg Patriot kal. 308W" może równocześnie być "karabinem sportowym" i "sztucerem myśliwskim". Ja nie wiem, wydaje mi się, że tak, ale nie znam przepisów które by definiowały to w żadną ze stron, nie znam również orzecznictwa. Z opisów zachowania różnych KWP na iwebie wynika, że każda interpretuje niektóre przepisy po swojemu, często sprzecznie i niezgodnie z orzeczeniami NSA. > Ustawa o broni i amunicji określa wyłącznie „cel” posiadania broni, a nie jej rodzaj. Jeśli zatem myśliwy otrzymał wieki temu decyzję na posiadanie broni śrutowej do celów łowieckich, to może aktualnie pożyczyć broń kulową. W nowym jest tylko "cel" ale taki myśliwy ma stare pozwolenie, które nie pozwalało mu na posiadanie broni o lufach gwintowanych. Ustawa zdefiniowała, że stare pozwolenia zachowują ważność a nie, że podlegają zamianie na nowe, więc wg. mnie jest to co najmniej dyskusyjne. Jak już wielokrotnie podkreślałem - prawnikiem nie jestem, ale ja bym nie ryzykował bez znajomości jakiegoś orzecznictwa albo jeszcze lepiej oficjalnej interpretacji w tej kwestii.