Poniedziałek
17.07.2017
nr 198 (4369 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Ceny dzików sanitarnych

Autor: szpaczek  godzina: 09:50
Artur1234 mnie nie pytaj o te kwestie bo ja nie występuje w tym wątku jako biegły w odstrzałach sanitarnych dzików. Sam mam wiele wątpliwości co do realizacji tych odstrzałów i jak widać, nie bardzo jest komu merytorycznie to wytłumaczyć.Jak znasz życie to wiesz, że właśnie te tłumaczenia przekuwa się w rzeczywistość i nikt nie wnika w akty prawne tylko robi tak jak Prezes lub Łowczy powie - takie życie niestety.

Autor: anginka  godzina: 10:37
W naszym Kole dziki tzw ,,sanitarne'' to biznes. Nie dość, że weterynaria płaci za każdego dzika Kołu (nie wiem dokładnie ile podobno koło 280zł/szt) to jeszcze myśliwy płaci za każdy kg tegoż dzika. W sąsiednich/ościennych kołach gdzie również wykonuje się odstrzał sanitarny myśliwy w jednym z Kół nie płaci nic,w drugim symboliczną 1 zł a w kolejnym Kole 30 zł za każdą odstrzeloną sztukę. Z tymi cenami wydaje mi się że jest tak jak z otrzymaniem zaświadczenia np dot Bierzmowania : w jednej parafii dostaniesz za free w drugiej 20 zł a w trzeciej 100zł a zróżnicowane kwoty zależą od ,,potrzeb'' parafii :)

Autor: Artur1234  godzina: 12:31
W naszym Kole dziki tzw ,,sanitarne'' to biznes. Nie dość, że weterynaria płaci za każdego dzika Kołu (nie wiem dokładnie ile podobno koło 280zł/szt) to jeszcze myśliwy płaci za każdy kg tegoż dzika. Anginka, wychodzi na to, że skoro Wasze koło nie płaci myśliwym za każdego odstrzelonego "sanitarnego" dzika, to w składzie jego Zarządu zasiadają sami oszuści. A może jest jeszcze gorzej, jak to na pierwszy rzut oka wygląda i te pieniądze... Hm...

Autor: GABRYŚ  godzina: 14:36
Już są nowe kontrakty na dziki sanitarne na Podlasiu . Działa to tak jak dobrowolna przynależność do pzła koła na polecenie [zo pzł i weterynarii ] podpisują umowę na odstrzał dzików sanitarnych na terenie dzierżawionych przez nie obwodach ,w zamian za odstrzał dzików otrzymują gratyfikacje 482 zł za lochę powyżej30kg 398 zł za dziki pozostałe czyli wszystko inne niż locha powyzej3okg I tak dla myśliwego należy się zgodnie z rozporządzeniami UN i ministra rolnictwa 70% tej kwoty 337 ,40 zł za lochę powyżej 30 kg 278,60 zł za dziki pozostałe Te pieniądze powinien otrzymać myśliwy od koła za wykonanie odstrzału sanitarnego zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju , kto tak nie robi łamie prawo . I inną kwestia jest że walne koła może podjąć uchwałę o dobrowolnej wpłacie tych pieniędzy do budżetu koła ale jest to dobrowolne . A kwestia sprzedaży tusz z odstrzału sanitarnego powinien zająć się prokurator bo on jest władny temu jak realizuje się rozporządzenia ministra rolnictwa i weterynarii

Autor: Artur1234  godzina: 14:52
No, GABRYSIU, rozumiem, że akurat mi nie masz nic interesującego do powiedzenia? Że co? Że nie wiesz czego oczekuję? Rozszerzenia m.in. tej oto Twojej myśli: "...można oświetlać samochodem i z niego strzelać można używać latarki i innych urządzeń do pozyskania dzików...". Skąd to wywlokłeś? PS Na podstawie czego mam wnioskować, kiedy mówisz prawdę, a kiedy konfabulujesz?

Autor: GABRYŚ  godzina: 15:12
Regulamin polowań określa dokładnie coto jest polowanie i w jaki sposób je wykonujemy . Odstrzał sanitarny niejest polowaniem !

Autor: Artur1234  godzina: 19:13
Odstrzał sanitarny niejest polowaniem ! Ten znowu swoje :-) Kto to powiedział lub napisał oprócz Ciebie i hubertusa55, GABRYŚ, i na jakiej podstawie? Gwoli ścisłości, nie mówię, że nie, ale chcę wiedzieć z jakiego powodu tak jest.

Autor: MARS  godzina: 19:30
"Kto to powiedział lub napisał oprócz Ciebie i hubertusa55,?" Dariusz Mamiński z biura prasowego MRiRW (braclowiecka.pl/n/1/aktualnosci/5139/odstrzal-sanitarny-zarzadzony-40-tys-dzikow-na-uzytek-wlasny)

Autor: Artur1234  godzina: 19:49
No faktycznie - gość półtora roku temu powiedział właśnie tak: ...odstrzał sanitarny został określony w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (...) i w związku z tym nie jest jedną z form polowania, prowadzonego na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (...).

Autor: Artur1234  godzina: 20:02
Tyle że ja mu nie wierzę :-) Tak samo, jak GABRYSiowi i huberusowi55 :-) Podejrzewam, że gość nie zna dobrze zapisów ustawy Prawo łowieckie, więc plótł dla samego plecenia :-) Pewnie mu ktoś podsunął taki nie do końca sprawdzony wniosek :-), no i gość przyjął jako swój.

Autor: Artur1234  godzina: 20:08
Spójrzmy na obszeeerne :-) zapisy rozporządzenia (isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000229) Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików. Poszukajmy w nim zapisu, który potwierdzi tezę wypowiedzianą przez pana specjalistę z Biura Prasowego.

Autor: Artur1234  godzina: 20:22
No cóż… Za wiele to tu nie widać :-) „§ 1. 1. Nakazuje się odstrzał sanitarny dzików do osiągnięcia gęstości populacji dzika na poziomie co najwyżej 0,5 osobnika/km2 na obszarach określonych w załączniku do rozporządzenia, z wyłączeniem parków narodowych i rezerwatów przyrody. 2. Na obszarach, o których mowa w ust. 1, właściwy powiatowy lekarz weterynarii zapewnia wykonanie odstrzału sanitarnego dzików przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego na podstawie umowy. § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: K. Jurgiel” A na pewno nic nie ma tu na temat tezy wygłoszonej przez pana specjalistę, czy rewelacji GABRYSia w stylu: "...można oświetlać samochodem i z niego strzelać można używać latarki i innych urządzeń do pozyskania dzików...". Ta kwestia wymaga jeszcze wyjaśnienia. Mam nadzieję, że przez samego GABRYSia, a może Ty, MARSie, mu pomożesz?