Wtorek
14.11.2017
nr 318 (4489 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Odszkodowania  (NOWY TEMAT)

Autor: Artur123  godzina: 16:41
Kto i komu? Artur123 (www.lowiecki.pl/newsy/tekst.php?id=216&ns0=1): Niech powstanie prawo, które przywróci do łask obwody łowieckie także prywatne, a nie będzie problemów ze szkodami łowieckimi. Lesław (www.lowiecki.pl/newsy/tekst.php?id=216&ns0=1): Artur123 jesteś tego pewny ? A ja jestem przekonany że, będzie jeszcze większy bajzel niż jest teraz. Jeszcze nie widziałem właściciela ziemskiego chętnie wydającego swoją własną kasę. Będzie robił wszystko żeby nie zapłacić. Mogę ci już teraz palcem pokazać właścicieli który mają zasądzone wyrokami odszkodowania do wypłacenia i mają to głęboko w d... . A jeśli twierdzisz że, obwód wielkości jak twierdził forumowy rolnik wielkości 100 ha jest remedium na wszystko to grubo się mylisz. Nawet jeśli taki właściciel ziemski ma 5 tys ha to nie ma tego obszaru w jednym kawałku, między jego polami są pola innych rolników którzy nie będą zainteresowani aby ich pola były objęte obwodem "ziemianina" i co wtedy ? Kto im zapłaci szkody ? To nie Ukraina czy Rosja gdzie oligarcha ma 40 - 50 tys ha ziemi w jednym kawałku.

Autor: Artur123  godzina: 17:47
Jeszcze nie widziałem właściciela ziemskiego chętnie wydającego swoją własną kasę. Będzie robił wszystko żeby nie zapłacić. Lesław, sprawiasz wrażenie, jakbyś w ogóle nie kumał, w czym rzecz. Oczywiście problem nie jest prosty i istnieje wiele możliwości rozwiązania go, ale jedną z nich jest opcja taka – w dużym uproszczeniu – że trudno przewidywać, aby właściciel ziemski płacił odszkodowanie sam sobie :-) No jeżeli posiada prywatny obwód łowiecki i nikomu go nie wydzierżawia, to problemu wypłaty odszkodowania nie ma. On, ten problem, po prostu nie istnieje. A jeżeli właściciel postanawia komuś jednak wydzierżawić taki obwód, to tuż przed podpisaniem umowy dzierżawy uzgadnia warunki z dzierżawcą i tyle na ten temat. Inaczej mówiąc, k (lowiectwookiemartura.blogspot.com/2016/05/zarys-modelu-owiectwa-w-polsce-po.html)westia odszkodowań łowieckich do uzgodnienia wyłącznie pomiędzy właścicielem (przedstawicielami współwłaścicieli) obwodu ło- wieckiego a dzierżawcą (dowolna liczba osób występujących we wspólnym interesie). Mogę ci już teraz palcem pokazać właścicieli który mają zasądzone wyrokami odszkodowania do wypłacenia i mają to głęboko w d... . Kompletnie nie jarzę, co autor ma tu na myśli. A jeśli twierdzisz że, obwód wielkości [..] 100 ha jest remedium na wszystko to grubo się mylisz. A kto tak powiedział? Jeśli chodzi o mnie, nieprzerwanie tylko stoję na stanowisku, aby w obszarze prawa łowieckiego podwyższyć standard ochrony praw własności i tyle na ten temat. Jedną z dróg prowadzących do tak sprecyzowanego celu jest powołanie do życia obwodów łowieckich także prywatnych (i wspólnych). Inaczej mówiąc chodzi mi o to, aby było pod tym względem tak, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej. Czy to grzech? Nawet jeśli taki właściciel ziemski ma 5 tys ha to nie ma tego obszaru w jednym kawałku, między jego polami są pola innych rolników którzy nie będą zainteresowani aby ich pola były objęte obwodem "ziemianina" i co wtedy ? Kto im zapłaci szkody ? No, wtedy nie byłby to obwód ziemianina, a obwód wspólny. Ze wszystkimi tego konsek- wencjami. Jeśli ktoś nie chciałby, aby jego pola były objęte reżimem obwodu wspólnego, to trudno – niech sobie sam radzi ze szkodami łowieckimi i odszkodowaniami za nie.

Autor: Artur123  godzina: 18:24
Nawet jeśli taki właściciel ziemski ma 5 tys ha to nie ma tego obszaru w jednym kawałku... A co niby z tego ma wynikać? Poza tym - dlaczego z góry zakładać, że w przyszłości obwód łowiecki koniecznie musi być w jednym kawałku? Albo inaczej - dlaczego "właściciel ziemski, mający 5 tys. ha, nie mający ich w jednym kawałku", nie mógłby posiadać kilku obwodów łowieckich? Z jakimi boskimi prawami by to się kłóciło? Nie ukrywam, Lesławie, że liczę na kulturalną i merytoryczną dyskusję.

Autor: Jacek Balcerzak  godzina: 20:19
Panie Arturze . Odpowiem Panu najbardziej merytorycznie jak tylko potrafię . Tu Jest Polska . A Panu brakuje w tym temacie wyobraźni .

Autor: labul  godzina: 22:11
Nawet nie wiecie , kto i ile ma ziemi. termin ,,Latyfundium" znowu istnieje. Zapytajcie,np.Pawlaka. Ziemia na Mazurach i nie tylko.

Autor: Artur123  godzina: 22:52
"Panie Arturze . Odpowiem Panu najbardziej merytorycznie jak tylko potrafię". Ależ Panie Jacku Balcerzak :-), akurat w tej dyskusji (w innych czasem... - t (forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=524294&t=524294)ak :-) od Pana nie oczekuję absolutnie niczego. Skąd więc to "Odpowiem Panu...", skoro tym razem Pana o nic nie pytałem?