Środa
20.12.2017
nr 354 (4525 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Sprzątanie resztek po patroszeniu?!

Autor: rales  godzina: 12:27
ad sumada: 1. Postać inwazyjna tylko po otorbieniu się w mięśniach poprzecznie prążkowanych - gatunki otorbiające się, lub bez otorbienia ale po osadzeniu - gatunki pozostałe. 2. Postacie nieinwazyjne jak napisał MARS krążą w organiźmie, przez wiele tygodni, głównie z krwią, ale w innych płynach ustrojowych też były stwierdzane - głównie chłonka. 3. Do tej pory nie udowodniono inwazyjności larw przed ich osadzeniem się w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Ale kto wie.. 4. Układ trawienny krukowatych i niektórych drapieżnych (sępy, kondory, ścierwniki itd) i chyba też mew niszczy larwy włośni. Darzbór!!

Autor: sumada  godzina: 16:29
Dzięki Rales A to mamy zwrot akcji To pytanie dalej aktualne czy zakopywanie patrochów to czynność zabezpieczająca przed włośniem. Ewentualnie które elementy patrochów mogą zakażać i trzeba zakopać. Czy zjadając jelita lis przenosi włośnicę czy nie?

Autor: zwiorinx  godzina: 17:49
właśnie: interesuje mnie co w tym temacie ma do powiedzenia krajowa weterynaria; spotkałem się raz z zakopywaniem patrochów przez gościa-myśliwego z Niemiec; znam wytyczne pezeteła jedynego słusznego; a co na to Główny Inspektorat Weterynarii; może ktoś z Was się spotkał i zapoznał się z aktualnie obowiązującym stanem prawnym w Polsce? wiem, że są specjalne normy dotyczące rzeźni (znajomy mi tłumaczył); może są specjalne normy dotyczące zwierząt upolowanych; może nie wolno zakopywać a należy przekazać do przemysłowej utylizacji dla przykładu; może należy obowiązkowo odkażać miejsca odnalezienia zwierza i całą ścieżkę tropową z krwi i innych rzeczy, i tak dalej; uwierzę we wszystko, bo przecież żyjemy w państwie socjalistyczno-etatystycznym.

Autor: sumada  godzina: 19:27
Hiszpanie wywozili padłe zwierzaki również domowe w jakieś miejsca gdzie żywiły się nimi sępy. Potem prawo Unijne i koniec z tym Biedne sępy z głodu po Europie zaczęły latać w poszukiwaniu żeru. Jak jest teraz z sępami to nie wiem.