Czwartek
08.03.2018
nr 067 (4603 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Płotnawschodniejgranicy -zapora przed dzikami  (NOWY TEMAT)

Autor: witek  godzina: 13:24
taki jest pomysł KLIK (dziennik.lowiecki.plhttps://olsztyn.onet.pl/2354-mln-na-budowe-zapory-przed-dzikami-pieniadze-z-rezerwy-na-usuwanie-skutkow-klesk/wsz1zvd) nie liczyłem na chiński mur ale jakieś trwałe rozwiązanie -- natomiast pomysł jest taki : "Według projektu uchwały, będzie to rodzaj ogrodzenia leśnego – analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie (np. autostrady). Ogrodzenie będzie składało się m.in. z siatki ocynkowanej o wysokości 2 metrów, pali drewnianych, bram i furt. Jego długość wyniesie 1173 km. Według RMF FM, ogólna suma przeznaczona na ten cel to prawie 60 milionów" siatka tzw. leśna + pale drewniane- moja ocena tego pomysłu jest taka :-(((

Autor: azil II  godzina: 13:33
Mur na 4 metry i długi 1258 km (dziennik.lowiecki.plhttps://www.youtube.com/watch?v=DUcQateF83A)

Autor: kartonik  godzina: 13:40
Idiotyzm jakich mało. ASF już jest u nas i żaden płot na wschodniej granicy go nie zatrzyma.

Autor: Piotr Waślicki  godzina: 14:13
Idiotyzm to nie tylko to, że ASF jest już u nas, ale to wyrzucone w błoto pieniądze, bo dziki poradzą sobie z siatką natychmiast o ile będzie chodziło o dostęp do pokarmu lub ostoi. Piotr Waślicki

Autor: Mark - 2  godzina: 14:28
A co z rzekami, bagnami, drogami, itp. dzik se poradzi nawet zarażony, wszak pływać umie - a płot. Wychodzi na to, iż to kolejna "inicjatywa", typu "ciemny lud to kupi", tylko niestety tych pieniędzy żal. Bo mogłyby posłużyć innym praktycznym celom, np. rozwoju bio asekuracji, szkoleniom, zwiększeniem ilości chłodni, punktów badań, utylizacji padłych sztuk i patrochów, zwiększeniem kontroli sanitarnych, badaniami nad szczepionką, itp.

Autor: kartonik  godzina: 14:31
Piotrze Waślicki, właśnie o tym samym piszę. Jeżeli my zredukujemy dzika do tego mitycznego 1 szt. na km/2. to dziki do nas przyjdą z zagranicy i nic ich nie powstrzyma. Płot od wschodu nic nie da, bo dziki bez problemu go sforsują. Dziki przyjdą też z południa i z zachodu. Pozostało tylko postawić płot wkoło na wszystkich granicach... i boję się, że to akurat PiSowi może się spodobać.

Autor: wiadomożeZOMO  godzina: 14:33
Kartonik, ASF jest już u nas, a więc jest nasz, to i chronić go musimy, jak Częstochowy przed Szwedem, ;-) jak ojczulka Toruńskiego przed Urzędem Skarbowym. ;-) Tu nie chodzi o to, by nie "wchodził, a o to, by nie wrócił skąd przyszedł. ;-))) Nasz ci on, nasz a juści. Ps. Przy takiej inwestycji samych nagród dla kilku ministrów można kilkadziesiąt milionów wypłacić. A przy okazji może komuś uda się nagrać śmiech dzików?

Autor: MARS  godzina: 14:49
@Piotr Waślicki Dziki dzikami, ale tam gdzieniegdzie chyba żyją też jakieś żubry. Czy taki żubr w ogóle poczuje że właśnie położył kilka palików?

Autor: WIARUS  godzina: 15:22
110 nowych przypadków ASF u dzików (biznes.interia.pl/news/110-nowych-przypadkow-asf-u-dzikow,2559661/9bcd151e37b9d5ef0eea358927f6e4fe) O omawianym antidotum też jest ;-)))

Autor: Pomorski Łowca  godzina: 15:49
Takie ogrodzenie na pewno migracji nie zmniejszy do zera ale na pewno ją ograniczy. Mnie zastanawia koszt tego grodzenia 100 tys z km. Czyli 100 zł za metr. Z czego ta siatka będzie zrobiona ? Metr siatki lesnej kosztuje ok. 5 zł.

Autor: Zbyszek  godzina: 15:53
My to wiemy, że jest to najbardziej poroniony pomysł jaki się mógł w ich głowach zrodzić, ale pomysłodawcy tego projektu nie wiedzą i pomimo negatywnych opinii wraz z uzasadnieniem nie będzie przez pomysłodawców przyswajane. według ich wiedzy jest to najbardziej alternatywna rozwiązanie problemu z ASF.

Autor: sumada  godzina: 16:37
Wyjątkowo nieskuteczny pomysł. O co im chodzi bo przecież nie o walkę z ASF

Autor: Milosnik OHZ  godzina: 19:29
No ktos tam od nich druta ciąga.. Tera będzie ciągał państwowego za kase;)

Autor: Krzych  godzina: 19:33
W roku 2020 to przydałby się płot na Odrze i Nysie, ale to już powinien być problem Niemców

Autor: pięta  godzina: 20:41
Naprawdę szkoda na to kasy . Kolejny nie do końca dogłębnie przeanalizowany temat ! Wpierw trzeba wprowadzić do odstrzału :WILKI < KRUKI < SROKI < SÓJKI a dopiero po ich redukcji brać się za wydawanie milinów złotych inaczej to wyrzucanie pieniędzy w błoto . Tylko likwidacja wektorów roznoszenia tej zarazy w połączeniu z odstrzałem dzików może polepszyć sytuację . Kto tego nie rozumie niech się za temat z wydawaniem państwowej kasy nie bierze! PANOWIE MINISTROWIE rolnictwa i środowiska jeśli tego nie wiecie skonsultujcie temat z ludźmi ,którzy maja o tym pojęcie nie wydawajcie nadaremno kasy państwowej !!!

Autor: Jarecek  godzina: 20:44
Kurna co za ......... nami żądzą przecież za ta kasę można kupić wszystkie hodowle świń w Polsce , a potem utrzymanie przeznaczyć dla biednych Rolników którym k.... wiecznie mało . Sam mam trochę roli i dopłat i nie narzekam z samych dopłat mogę zdrowo pożyć nawet jakbym trawę posiał . Należy w pełni ozusować i opodatkować Rolnictwo a nie wiecznie pierd.... że bieda na wsi u Rolnika . W tej chwili wystarczy 20 ha żeby godnie zarobić więc nie wiem o co płacz . Mam kolesia który rok w rok 2 mln na konto pakuje i ganiał jakieś małe koło o 4 tyś to dramat i chamstwo na maksa .

Autor: GP  godzina: 21:13
Analize przeprowadzili w taki sposób jak inne dotąd wprowadzone zmiany.dziki z płotem poradzą sobie bez problemu a 60 baniek drogą nie chodzi.