Czwartek
12.04.2018
nr 102 (4638 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Nowe zasady selekcji

Autor: Bari  godzina: 07:08
A w olsztyńskim tak wygląda ... (www.pzlolsztyn.pl/aktualnosci/483-biuletyn-3-2018.html)

Autor: pasat  godzina: 08:31
Krzych, w moim Okręgu, w kryteriach nie ma określonej wagi. U mnie obowiązują dokładni takie, jak u kol. Szymona.

Autor: dodo66  godzina: 09:16
Zawsze " podziwiałem " kryterium wagowe ! Idę o zakład , że żaden z "TFURCUW' tego kryterium nie byłby go w stanie dobrze zastosować w praktyce ! / ma 220g - czy nie - oto jest pytanie ?/ Ale od czego jest namaczanie i techniczne zwiększanie wagi przed oceną medalową ; lub przesuszanie i usuwanie zbędnego ciężaru - by nie dostać misiaczka - myśliwy z rzeczy samej ma myśleć - czytaj kombinować ! Czasami się jednak zastanawiam , czy nie prościej było by wprowadzić obowiązkowe i pogłębione badania psychiatryczne dla "TFURCUF" !???? D.B.

Autor: PeBe  godzina: 09:49
Nie zrozumieliście Krzycha jako selekcyjny KAŻDY 6R nie jest selekcyjny, nawet tak lekki, ponieważ zniknęło kryterium masowe. Czyli nawet gu...cio 6-tak reg. jest nie do strzelenia jako selekt. Podobnie z koronnymi bykami, które nie są selekcyjne

Autor: PeBe  godzina: 10:52
Bari: To presesik MORŁ dokręcił jeszcze na koniec śrubę. Dobre te Jego reformy PZŁ

Autor: k6  godzina: 11:44
A ja pragnę zauważyć że POWRACA wydawanie odstrzałów na osobniki łowne znowu "wedle uznania" panującego w kole łowczego. Znowu dla normalnego myśliwego zostanie selekcyjny a dla śmietanki łowny. Znowu będzie reglamentacja. Normalność w naszym Związku jest tak daleka, że prawie nieosiągalna.

Autor: pasat  godzina: 11:45
PeBe, ale dołożyli cm na odnogach, więc więcej rogaczy i byków będzie selektami

Autor: PeBe  godzina: 13:13
pasat: Zobacz co Bari dał z olsztyńskiego Tam odjęli cm na odrostkach młodych kozłów

Autor: pasat  godzina: 19:04
Z postu kol. Szyman "Za odnogę przyjmuje się odrost o długości: powyżej 2 cm w pierwszym i drugim porożu powyżej 4 cm w trzecim porożu i starszym" Pytanie, który głupszy: Olsztyn, czy Katowice?

Autor: MARS  godzina: 19:35
Żeby było ciekawiej, jeśli masz odstrzał na selekta, nie wolno Ci strzelić szydlarza, myłkusa czy perukarza powyżej szóstego roku życia bo to są rogacze łowne. Ale.... Jest wyjście. Mając odstrzał na łownego wolno strzelić selekta. Łownych należy planować minimum 30 %. Górnej granicy nie ma. Wystarczy planować 100 % łownych i będzie grać.

Autor: Milosnik OHZ  godzina: 20:25
Podniecanie się selekcją rogaczy itp w Polsce to jak udawanie że w Polsce wykonuje się ok 2 tysięcy aborcji... Ja tam strzelam sane selekty...wnioskuje po tym ze szczylone się przewracają... Zdrowy by się nie gibnął...

Autor: sumada  godzina: 20:55
Mnie tam się te zasady z Suwałk podobają. Nie wiem czy dalej będą obowiązywać. Zasady się uprościły czy źle. Każdy ma swoje zdanie.

Autor: PeBe  godzina: 21:27
MARS-ie nie tak do końca :) a) osobniki selekcyjne, co do zasady: - ... - u pozostałych jeleniowatych i muflonów jest to osobnik o określonych dla danego wieku (rozdział VI) cechach poroża lub ślimów, ... Tu zwróćmy uwagę na to, iż we wspomnianym rozdziale VI, wymienione są cechy poroży jako formy ... , no właśnie, ... jako formy prawidłowo rozwinięte, tu nie są wymienione formy mniej rozwinięte lub zdeformowane, te są w drugiej części zdania po przecinku, ... , lub o porożu i ślimach mniej rozwiniętych lub zdeformowanych (myłkus), i następnie ujęte są za kolejnym myślnikiem punktu a, - szydlarze, myłkusy - określenia te są aktualne w odniesieniu do wcześniejszych określeń tych form poroża opisanych w literaturze łowieckiej. Zaglądając do literatury np. SJŁ St. Hoppe: "szydlarz - jeleń byk lub kozioł mający zakończenie tyki długie i ostre, bez odnóg: podlega odstrzałowi selekcyjnemu ..." "myłkus - samiec zwierzyny płowej, zwłaszcza jelenia byka i kozła sarny, o porożu wyraźnie zniekształconym w wyniku choroby, uszkodzenia ciała (najczęściej jąder) itp.; formy myłkusowate poroża: korkociągi, rogi baranie, peruka i inne ..." gdzie podane są również przykłady użycia w literaturze a i samemu też nie problem znaleźć w innych pozycjach. Darz Bór PS. Tobie się co roku coś ciekawego trafia. Życzę Ci tego i w latach następnych :)

Autor: czif  godzina: 23:24
A przecież prościej jest wydać odstrzał na jednego i drugiego