Piątek
10.08.2018
nr 222 (4758 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 00:10
No dobra, „przyjaciele” (patrz ździebko wyżej :-) wsparli mnie dobrym słowem, ponadto jak zawsze merytorycznie, a teraz wybiorę sobie oddział regionalny, do którego chciałbym się zapisać, chociaż pojęcia nie mam, czy mnie do niego przyjmą. Mój wybór pada na założony wiosną 2012 r. Galicyjski (www.bielsko.pzlow.pl/104_galicyjski_oddzial_kkikl.html) Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Dlaczego akurat ten oddział zwrócił moją uwagę? Hm... Nazwa oddziału mi się spodobała i w dodatku już „od pierwszego wejrzenia" :-) Jest taka wyjątkowa, dzisiaj w ogóle rzadko stosowana. Co mi tam określenia typu A (klubkolekcjoneraikulturylowieckiejpzl.pl/oddzialy-regionalne/)ugustowski, Częstochowski, Gdański, Gorzowski, Katowicko–Nowosądecki, Krakowski, Legnicki, Olkuski, Poznański, Rzeszowski, Świętokrzyski, Tarnowski, Warszawski,, Wrocławsko–Opolski, Zamojski, Zielonogórski czy nawet Kujawsko–Pomorski lub Województwa Lubelskiego, że nawet o Kociewskim (?) nie wspomnę... Galicyjski!!! To jest to!!! Jedyny i niepowtarzalny!!!

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 00:31
Jako że jak czytamy w statucie: „Klub działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej”, za mistrzostwo świata uważam obranie sobie nazwy (i wyrażenie zgody na jej stosowanie), nawiązującej do „wspaniałego” okresu... niebytu Rzeczypospolitej! Rozumiem, że wszelkiej maści fanom cesarza Austrii i apostolskiego króla Węgier – Franciszka Józefa I, to bynajmniej nie przeszkadza, ale coś tu jest nie tak.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 11:03
Coś tu jest nie tak, dlatego przypominam w miarę jasno i wyraźnie, chociaż w największym skrócie rzecz opisując... Galicja to potoczna po I rozbiorze Polski nazwa kraju koronnego Austrii o oficjalnej nazwie Królestwo Galicji i Lodomerii, od roku 1846 r. – Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwem Oświęcimia i Zatora (niem. Königreich Galizien und Lodomerien mit dem Großherzogtum Krakau und den Herzogtümern Auschwitz und Zator). Nie pomylimy się zbyt wiele, jeśli w skład byłej Galicji zaliczymy Małopolskę, Roztocze Wschodnie, Podkarpacie Wschodnie i Wyżynę Podolską na zachód od Zbrucza. Znaczna część tych ziem, mimo że odzyskana po I wojnie światowej, w ogóle od dawna nie należy już do Polski. Warto przy okazji wspomnieć, że wschodnie tereny Galicji, wraz z Wołyniem (dzisiaj należące do Ukrainy), były w czasie II wojny światowej miejscem ludobójstwa ludności polskiej, dokonanego przez skrajnych nacjonalistów ukraińskich. Galicja Wschodnia kojarzy mi się też z utworzeniem zbrodniczej formacji wojskowej o potocznej nazwie 14 Dywizja Waffen SS-Galizien. Została powołana do życia wiosną 1943 przez III Rzeszę z ukraińskich ochotników z... Galicji.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 11:07
Wiem, wiem... Mamy w Krakowie Żydowskie Muzeum Galicja, poza tym przykładowo jakiś tam Automobilklub Galicyjski, a także (być może jeszcze koncertuje) zespół muzyczny o tej nazwie, ale nie uważam, aby była to odpowiednia nazwa dla jednego z oddziałów Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego.