Wtorek
25.12.2018
nr 359 (4895 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Czy z dachu auta mozna strzelac ?

Autor: witek  godzina: 08:55
co na to wyszukiwarka ?? ano to mobilna ambona (forum.lowiecki.pl/read.php?f=12&i=348585&t=348582) wg mnie z dachu pojazdu można Mark 2 - lekko się zmieniło - takie jest teraz brzmienie § 6.1. Podczas polowania nie strzela się do:.................................... 3.zwierzyny z pojazdów mechanicznych i konnych, a także z łodzi z napędem mechanicznym z pracującym silnikiem; czy mozna strzelać z przyczep, naczep lub innych urządzeń - wykreslonych z poprzedniej wersji ?? definicja -której nie ma :-( (dziennik.lowiecki.plhttps://journals.umcs.pl/szn/article/viewFile/296/295)

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 08:58
Wg. porad prawnych Łowca Polskiego "z samochodu" oznacza także z oparciem o drzwi, z okna, z dachu, z doczepionej przyczepki z amboną - jednym słowem wszystko co dotyka samochodu nie może być użyte do pomocy w oddaniu strzału. Czy jest to racjonalne? Moim zdaniem nie! Np. Strzelanie z ambon przewoźnych jest w ten sposób uniemożliwione. W znacznym stopniu utrudnia to ochronę upraw.

Autor: Mark - 2  godzina: 10:23
witek Przeca ja pozwoliłem sobie na żart, tak dla "rozluźnienia atmosfery". Zgadzam się ze Stanisławem, iż ten przepis w kwestii pojazdów mechanicznych jest co najmniej dziwny, nie wspominając że dla mnie osobiście "idiotyczny". Każdy z nas jest dorosły, stosownie "przebadany" i na pewno wie co to jest broń oraz zna zasady posługiwania się nią oraz zasady bezpieczeństwa, szczególnie na polowaniu. Więc sam ponosi pełną odpowiedzialność za jej każdorazowe użycie, zgodnie z "prawem" i warunkami panującymi w danej chwili i w danym miejscu. Sam posiadam "auto" i jeżdżę nim często po łowiskach, nigdy też nie strzelałem z jego wnętrza, słowo harcerza. Natomiast inne "strzelanie" pominę milczeniem, stosując zasadę "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" :) - ot i tyle w tym temacie.

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 12:29
Mark - 2 A nie można ustanowić takiego prawa aby nikt nie musiał Cię "łapać"? Co stoi na przeszkodzie? Co w tym kierunku zrobił Jenoch?

Autor: skaflok  godzina: 16:56
A co by było z "łapaczami" ?

Autor: Stolem  godzina: 20:12
Dzieki Panowie za racjonalne uwagi👍 Wg mnie tzw "duch prawa" albo zamysl ustawodawcy nie jest wcale klarowny. Przepis jest stary i w owym czasie nie sadze aby ktos rozwazal ambony przewoźne lub platformy strzeleckie na dachu np terenówki lub busika. Z jednej strony niescislosci powinno sie tlumaczyc na korzysc evtl podejrzanego a z drugiej mowimy o broni i interpretacja ostroznosciowa jest chyba rozsadniejsza. W moim pytaniu chodzilo mi o to ze moze Ktos widzial jakas opinie prawna na ten temat z powolaniem podstaw prawnych wzglednie zna jakis precedens orzeczenie w sprawie. To bylby konkret. Moim zdaniem intencja ustawodawcy bylo wykluczenie strzelania z wnetrza samochodu (np patrolujacego rewir i zatrzymujacego sie do oddania strzalu) co uwazam za racjonalne ale wg moich doswiadczen nie zawsze przestrzegane w praktyce. Dowodem sarny wiejace na widok auta w sezonie w niektorych obwodach. Patrzac na sprawe racjonalnie siedzisko na dachu byloby bardzo pragmatyczne ale znajac "życzliwość w narodzie" warto miec wczesniej jasna sytuacje prawna. No ale nie ma - trudno Pozdrawiam

Autor: skaflok  godzina: 20:15
To jak z prowadzeniem roweru pod wpływem..