Sobota
12.01.2019
nr 012 (4913 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: MŚ wzywa myśliwych do ochrony loch..

Autor: karlik  godzina: 10:22
Jeager- tytuł idealnie dobrany do sytuacji- robi z nas głupa! Tylko czy można się dziwić politykowi że ratuje swoją i partyjną d..ę? Na takim stanowisku powinien być bezpartyjny fachowiec z dorobkiem naukowym i doświadczeniem!!!

Autor: Pirrastrostr@Lontrels  godzina: 13:26
Z jednej strony narzuca odstrzał a z drugiej wzywa do ochrony, po co ta cała gonitwa, a swoja drogą proszę redakcję o wysłanie email do MŚ z pytaniem jak odróżnić lochę taką ok 70-80 kg na polowaniu zbiorowym od samca dzika oraz metodyki rozpoznania, bo coś jest nie tak, i dlaczego zaplanowano na 2 lutego polowania wielkoobszarowe, skoro maja byc przeprowadzone do końca stycznia.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 13:56
Obawiam się, że zamiast przywrócić okres ochronny dla loch to wprowadzą jakieś idiotyczne kary za strzelenie lochy prośnej czy prowadzącej. Potem to z 7 razy będą nowelizować i może, powtarzam MOŻE po latach ktoś wreszcie pójdzie po rozum do głowy i przywróci okres ochronny.

Autor: jeager  godzina: 14:01
mnjn, Najwłaściwszym rozwiązaniem jest przywrócenie okresu ochronnego. W Niemczech on jest skrócony, bo chyba do 15 czerwca obowiązuje. Uważają, że potem warchlaki dadzą radę bez "matki".

Autor: Leonsjo  godzina: 14:35
W sumie lepsze takie rozumowanie i rozstrzygnięcia niż absurdalne w Polskim Prawie Łowieckim. Dziki i tak są nie przewidywalne w swoim rozrodzie i obecnie w każdym miesiącu w ciągu roku( zmiana klimatu)można spotkać dużą, średnią, małą lochę z pasiakami. Nie ma sztywno zachowanego okresu Huczki u dzików. Nie przychodzą na świat młode jak u zwierzyny płowej w określonym czasie. Kiedyś strzeliłem w maju niby przelatka już!! A to był dzik ok.25 kg płci żeńskiej większy warchlak. Podczas patroszenia wyraźnie widoczne były 4 płody po ok 10 cm. Odstrzał był prawidłowy i co z tego.

Autor: jeager  godzina: 14:46
Taki warchlak zaproszony nie jest lochą. Też mi się przytrafiło bez większych wyrzutów sumienia w dodatku łaciaty. Miał 3 płody.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 14:48
Dokładnie to piszę. Jednak zwracam uwagę, że to może pójść w bardzo złą stronę. Nie znam osobiście żadnego myśliwego, który celowo i z pełną premedytacją strzelałby do lochy prowadzącej czy prośnej. Takie strzały w moim mniemaniu były zawsze pomyłką lub efektem dynamicznej sytuacji. W momencie kiedy działo się to w sezonie dopuszczającym polowanie na lochy tj. do 15 stycznia to konsekwencją za taki strzał było oburzenie czy ostracyzm ze strony kolegów, ale nie wywoływało to konsekwencji dyscyplinarnych. Jeżeli MinŚrod teraz wpadnie na pomysł karania za strzelenie lochy prowadzącej zamiast przywrócić okres ochronny (nawet skrócony) to znowu myśliwy dostanie po pupie. Zauważ, że ten termin 15 stycznia przez bardzo wielu kolegów jest dalej uznawany za koniec polowań zbiorowych. Moje KŁ nie organizowało polowań zbiorowych po tym terminie, mimo że oficjalnie od lat polowania zbiorowe można organizować do 31 stycznia. Dzisiaj jest 12-ty i KŁ zgodnie z utrwalonym zwyczajem i uprzednio obowiązującym kalendarzem mają pełne prawo organizować zbiorówki, choć też już bardzo ostrożnie natomiast kolejne weekendy myślę, że dla większości myśliwych są po prostu nie do przyjęcia. Szkoda, że Rzecznik Prasowy PZŁ nie potrafił tego jasno przedstawić. Efekt jest taki, że mamy narodową dziczą histerię nad, którą już nikt nie panuje a kozłem ofiarnym jak zwykle zostaną myśliwi.

Autor: Leonsjo  godzina: 14:59
Jeager. No tak... lochom nie była. Ale stałaby się z automatu myślę że ok. Lipca bo by się wyprosiła i prowadziła potomstwo. Teoretycznie żadnej ochronie by nie podlegała nawet według przepisów Niemieckich, mógłbyś ją pozyskać. Warchlaki pewna śmierć.

Autor: hubert nie zawsze święty  godzina: 20:23
Z mądrego się głupa zrobić nie da . Jeżeli jest nas 123000 mądrych to wypowiadane głupstwa i straszenie padnie na skałę a nie grunt podatny . Niech każdy odpowie sam sobie czy można z niego zrobić głupa ? Ze mnie nie można , Róbmy swoje.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 21:18
Zależy przed kim:) Przed durniem nawet z profesora można zrobić analfabetę.

Autor: dwojak  godzina: 21:49
U mnie w kole jutro polujemy ostatni dzień zbiorowo na dziki. Niech sobie zalecają, mamy na to wy..e.