Sobota
16.02.2019
nr 047 (4948 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Czy krople wody w lufie mogą być przyczyną rozdęcia lufy?

Autor: ogór  godzina: 07:55
Autor: Marek Biały Data: 07-02-19 21:15 W broni śrutowej jest podobnie -gazy wydmuchują wszystko

Autor: ogór  godzina: 08:01
Pogromcy Mitów w którymś z programów Discovery próbowali rozerwać strzelbę -horyzontalną 12 tkę To zapychali ją sniegiem i lodem to błotem i wodą -broń uszkodziła się dopiero po zaspawaniu konca lufy

Autor: Marek Biały  godzina: 09:34
Jasssssne… wszak przeszkody w lufie nie mają wpływu na jej ewentualne rozdęcie! Ale jaja!!!

Autor: ogór  godzina: 11:45
Rozdęcie lufy to najczęsciej sprawa amunicji -zarówno w kulowej jak i śrutowej Rozerwanie lufy to juz nie taka prosta sprawa

Autor: Marek Biały  godzina: 12:50
Totalna bzdura!

Autor: ogór  godzina: 13:42
Nie ma nic na youtube i nie da się wygooglac to totalna bzdura ??? :):):)

Autor: Marek Biały  godzina: 13:47
Wiem, że informacje pozyskane przez ciebie z Discovery są totalną bzdurą i nie warto dalej tego komentować. Aha, a na youtube znajdziesz wkrótce film, na którym ja I moi dwaj przyjaciele pokazujemy jak łatwo rozerwać nie tylko lufę, ale cały system Mausera 98 myląc przy elaborowaniu proch.

Autor: Wisent II  godzina: 13:47
Oczywiście , że bzdura. Każde ciało obce w lufie może przyczynić się do jej rozdęcia. Decyduje o tym kilka czynników . Najważniejszym( ale nie jedynym) z nich jest masa ciała obcego.

Autor: ogór  godzina: 14:41
Czekam z utęsknieniem na ten film Szkoda że nie ze strzelnicy jak strzelasz

Autor: Marek Biały  godzina: 14:58
Wisent, każdy strzelec I myśliwy to wie. Pisanie takich bzdur wiele wyjaśnia.

Autor: nacomito  godzina: 15:34
Ja wiem, że Panowie ogór i Marek Biały, zawsze mają inne zdania na jakikolwiek temat i wejście między nich, grozi rykoszetem. Ale co tam. Zdanie @ogór z g. 11.45 "Rozerwanie lufy to juz nie taka prosta sprawa", jest prawdziwe! Może i "każdy strzelec i myśliwy to wie", ale nie każdy próbował to ( rozerwać lufę) celowo zrobić. Zapewniam Kolegę Marka Białego, że żeby to osiągnąć, wiele się trzeba natrudzić.

Autor: Marek Biały  godzina: 15:45
Nie zgadzam się. Osobiście taki eksperyment podziwiałem. M98 kal. 8x57IS. Wystarczy pomylić proch przy elaboracji i mamy wielkie kabuuum! Jak pisałem nie tylko lufa pada, ale system, zamek lata na wysokości pierwszego piętra. A co ciekawe zanim to wszystko się rozwaliło to pocisk zdążył opuścić lufę i wbić się w kulochwyt z desek. Odzyskaliśmy go, był jeszcze ciepły. Kręcono film, po obróbce trafi do sieci. Nie uczę się z filmów na Discovery I dlatego mam często inne zdania.

Autor: ogór  godzina: 15:48
Parę lat temu -legnicka strzelnica Koles kupił nową CZ 527 z grubą lufa wyczysćił i odkonserwował lufe ,zamontował lunetę i przestrzeliwuje -amunicja fabryczna S&B Poprosił mnie o pomoc bo nie mógl złapac skupienia -sprawdziłem montaż ustawiłem broń w stojaku i zdziwil mnie dziwny wygląd lufy -wyjąłem zamek spojrzałem przez lufę i widzę czarny pierścien okolo 10 cm od konca lufy ,z zewnątrz zgrubienie jest już mniejsze ale także dobrze widoczne Broń wymieniono w ramach gwarancji -przyczyna nieznana

Autor: ogór  godzina: 16:04
Zapewne ktoś pomylił N140 z N133 -faktycznie kaabuuum :):):):) zamek wylatał na 20 metry :):):) Naoglądaliście się na youtube jak w Syrii podrzucają Izis spreparowane naboje Numer stary jak swiat jeszcze I wojny światowej Tylko jak takie coś zrobić wie niewielu -próbujecie moze zgadniecie :):):):) zapodaj mi linka jak spreparujesz już ten film

Autor: Marek Biały  godzina: 16:32
Nadal widzę błądzisz, choć jakimś cudem widzę we właściwym kierunku idziesz. Podpowiem … trzeba było trzykrotnie przekroczyć maksymalne, dopuszczalne ciśnienie, nie zrobisz tego myląc N140 z N133.

Autor: Ryszard  godzina: 16:40
Pytanie było : "Czy krople wody w lufie mogą być przyczyną rozdęcia lufy podczas strzału?" Ile waży kropla wody ? Aptekarze wiedzą, że 50mg, więc 20 kropli to 1 g. Jak masa może spowodować rozdęcie lufy ? Dwie kartonowe przybitki o masie 4 g już mogą. Natomiast masa potrzebna do rozerwania lufy to już ok 14 g. Oczywistym jest, że wszystko zależy od tego jaka to lufa i w którym miejscu lufy ta przeszkoda się znajduje. Ile kropli wody musi znajdować się w kupie, żeby wystąpiło ryzyko rozdęcia lufy ? Odpowiedź prosta - ok 80 kropli. Jakie jest prawdopodobieństwo znalezienia się 80 kropli wody w jednym miejscu w lufie? - Praktycznie żadne. Odwiedź więc na pierwotnie pytanie jest prosta - to zależy od ilości kropli i miejsca ich ulokowania. Wielce mało prawdopodobne.

Autor: Zaranek  godzina: 18:38
Rosjanie zrobili eksperymenty z IŻ 27 na wytrzymałość luf. Dopiero zanurzenie do połowy luf w wodzie spowodowało rozdęcie luf przy wystrzale na wysokości zanurzenia luf. Panowie literatury na ten temat jest skolko ugodno wystarczy poczytać i nie będzie pociskania pierdół

Autor: nacomito  godzina: 18:57
Marek Biały "Nie zgadzam się. Osobiście taki eksperyment podziwiałem...". Ja też się nie zgadzam! W temacie chodzi o ciała obce w lufie, a nie o jej rozsadzenie, niczym Kmicic pod Częstochową.

Autor: Marek Biały  godzina: 19:06
Rozumiem, ale ja nie zgadzam się z tym stwierdzeniem … ""Rozerwanie lufy to już nie taka prosta sprawa", jest prawdziwe! ", jak wspomniałem z własnego doświadczenia.

Autor: nacomito  godzina: 19:13
O.K. Można i tak. Ale dalej nie wiadomo czy krople deszczu mogą być przyczyną rozdęcia i jak duże musi być ciało obce by tę lufę rozerwać. -:)))