Poniedziałek
24.06.2019
nr 175 (5076 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Polowanie nocne

Autor: adaśko  godzina: 16:59
Duży Miś Dziekuję za odpowiedź,ale wydaje mi się ,że wpisu nalezy dokonać po zakonczeniu polowania, oto zapis z rubryki 7 ,,data,godz.zakonczenia polowania ( w przypadku tylko polowania nocnego wpis musi być dokonany do godz. 9.00 po zakonczeniu polowania ) Wydaje mi się że ten zapis jest jednoznaczny, ale jak widać są różne interpretacje adaśko

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:21
Możesz PRZED, możesz PO. Jak Ci wygodnie; według uznania. Jeżeli PO, to nie później, niż do najbliższej godz. 9.00. ”Odnosząc się do poruszanych wątpliwości dotyczących wzoru książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym („wpis musi być dokonany do godz. 9.00 po zakończeniu polowania”) informujemy, że zapis jednoznacznie wskazuje, iż chodzi o godz. 9.00 po zakończeniu polowania. Chcemy zatem przypomnieć, że ani ustawa Prawo łowieckie, ani przedmiotowe rozporządzenie nie zawierają określenia – w przypadku polowania indywidualnego – co do czasu jego trwania. Rozporządzenie w § 2 pkt 11 określa jedynie porę nocną. Z dłuższym okresem polowania (np. kilkudniowym) możemy mieć do czynienia wtedy, jeśli zetkniemy się w sposób ciągły z czynnikami określonymi w art. 4 ust. 2 ustawy Prawo łowieckie. Obowiązujący we wzorze ww. książki ewidencji zapis nie ogranicza tym samym w żaden sposób czasu trwania polowania indywidualnego”. Tyle we fragmencie Biuro Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej Ministerstwa Środowiska w odpowiedzi na zapytania „Braci Łowieckiej” już w roku 2005 (www.braclowiecka.pl/archiwum/artykul/2689/warunki-wykonywania-polowania-8211-oficjalna-wykladnia) (opublikowane w listopadowym numerze BŁ z tego samego roku). Zacytowany fragment akurat nie odpowiada wprost na wątpliwości adaśka, ale można doczytać w oryginale. PS Drobna korekta, dokonana w opisie kol. 7, nie zmieniła postaci rzeczy.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:43
W uchylonym, mocą art. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. – o zmianie ustawy Prawo łowieckie, rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 4 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania, po jego zmianie w 2002 roku, widniał taki oto zapis: „§ 14. 1. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego prowadzi książkę ewidencji, w której zamieszcza się następujące dane: 1) imię i nazwisko myśliwego wykonującego polowanie indywidualne, 2) miejsce wykonywania polowania indywidualnego w granicach obwodu łowieckiego, 3) datę oraz godzinę rozpoczęcia polowania indywidualnego, 4) datę oraz godzinę zakończenia polowania indywidualnego, 5) gatunek oraz płeć zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym. 2. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 – 3, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem przed rozpoczęciem polowania indywidualnego. 3. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem niezwłocznie PO zakończeniu polowania indywidualnego. Obowiązywał taki zapis, ale został - do spółki z całym rozporządzeniem - uchylony. Minister doszedł do wniosku (potwierdzały to oficjalne wypowiedzi pracowników ministerstwa), że zwłaszcza zapis § 14 ust. 3 był bardzo uciążliwy dla myśliwych i dlatego w następnym rozporządzeniu, po kilku zmianach obowiązującym do dnia dzisiejszego, nie pojawił się już w nowym uregulowaniu. Obecne zapisy właściwego rozporządzenia, tym razem rozporządzenia Ministerstwa Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowani tusz, a przede wszystkim zmienione zapisy ustawy Prawo łowieckie, nie dają podstaw do sądzenia, że wpisów w końcowych kolumnach książki ewidencji należy dokonać koniecznie po polowaniu.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:46
W ustawie Prawo łowieckie od niedawna tak to wygląda; "Art. 42b. 1. Termin rozpoczęcia i zakończenia oraz jednoznaczne określenie miejsca wykonywania polowania indywidualnego, imię i nazwisko myśliwego, numer upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, ilość i gatunek pozyskanej zwierzyny oraz liczba wszystkich oddanych strzałów do zwierzyny grubej podlega wpisowi w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, którą są obowiązani prowadzić dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich, w postaci papierowej lub elektronicznej, dla każdego obwodu. 1a. Wpisów w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym mogą dokonywać wyłącznie myśliwi wykonujący polowanie lub myśliwi przez nich upoważnieni do dokonania wpisu lub osoby upoważnione przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego do dokonywania tych wpisów. 1b. Wpisu w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym dotyczącego terminu rozpoczęcia polowania indywidualnego dokonuje się przed jego rozpoczęciem, jednak nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem polowania. 1c. W miejscu wskazanym w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym jako miejsce wykonywania polowania indywidualnego nie może w tym samym czasie polować inny myśliwy, bez zgody myśliwego wykonującego polowanie w tym miejscu. 1d. Książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym podlega udostępnieniu wszystkim zainteresowanym na ich wniosek, w zakresie obejmującym następujące informacje: termin rozpoczęcia i zakończenia oraz jednoznaczne określenie miejsca wykonywania polowania indywidualnego, a także numer upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego. 1e. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany przekazać właściwemu nadleśniczemu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) informację w postaci papierowej lub elektronicznej o miejscu przechowywania książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu gminy, informację o miejscu przechowywania książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym oraz o sposobie udostępniania informacji zawartych w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym i ich zakresie". Na temat "wpisu w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym dotyczącego terminu zakończenia polowania indywidualnego", ma być dokonany PRZED czy PO, ani słowa. Więc?

Autor: Leonsjo  godzina: 23:38
Art.42b.1...ilość i gatunek pozyskanej zwierzyny oraz liczba WSZYSTKICh oddanych strzałów do zwierzyny GRUBEJ podlega wpisowi w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym. Ps. I znowu tępy JAN jakiś wymyślił. To co teraz idę na polowanie indywidualne strzelam do zwierzyny drobnej np. Drapieżniki, kaczki itp. Załóżmy NIC nie pozyskuje oddaje 30 40 strzałów i gra muzyka . NIE MAM obowiązku wpisania ilości oddanych strzałów do książki? ?!! Parodia! ... znowu nie wyszło. ..

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 23:43
Załóżmy NIC nie pozyskuje oddaje 30 40 strzałów i gra muzyka . NIE MAM obowiązku wpisania ilości oddanych strzałów do książki? ?!! Ciąży na Tobie taki obowiązek. To chyba oczywiste. Kto i kiedy napisał, że nie ciąży? A może coś błędnie zrozumiałeś? Przeczytaj wpisy poszczególnych for(um)owiczów jeszcze raz.