Wtorek
10.09.2019
nr 253 (5154 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Obwód 100 ha wg Artura123

Autor: Onufry wuj  godzina: 06:27
"w bogatym środku Półwyspu to corocznie 1 łoś, 5-10 saren" By strzelić 10 saren, to musi tam żyć kilkadziesiąt saren na nędznym 1 km2. To tam nawet nie trzeba celować, zamykasz oczy, strzelasz gdziekolwiek i na pewno jakąś sarnę trafisz, takie ich tam zagęszczenie 🤗

Autor: rales  godzina: 08:24
ad jakubczyk: Nikt nie zapłaci, ów rolnik był właścicielem dzików przez chwilę, i szkody są jego własne. ad Onufry wuj: I tak jest. Tu z rzadka strzela się kozy, a przede wszystkim koźlęta i kozły. Stan wczesnowiosenny na 'dobrych' 100 ha to np 5 kozłów, 15 kóz i 5 rocznych koźląt - nic szczególnego choć zazwyczaj bywa mniej. Mam przed sobą "Sarnę" Pielowskiego z roku 1984, i na stronie 163 są podane różne zagęszczenia saren w różnych siedliskach - w olsach nawet 32,5 sarny /100 ha. A doliny rzek i rzeczek w tajdze środkowej Skandynawii to właśnie gęste olsy i brzeziniaki. Te 15 kóz da 20 koźląt po odliczeniu strat - ale przecież intensywnie strzelasz lisy, bezpańskich psów nie ma, więc straty małe. Jesienią masz w sumie 45 saren.. Możesz odstrzelić nawet 20, i na następny rok znów masz wyjściowe 25.. Ja podałem te coroczne 5-10 saren jako przeciętne, bo na 100 ha zawsze są też gorsze biotopy niż olsy z tabeli Pielowskiego, i mając wiosną na 100 ha 3 kozły, 10 kóz i 3 roczne koźlęta (wg Pielowskiego typowa ilość dla 'środowiska pomiędzy 71-85 pkt bonitacyjnych') masz jesienią dodatkowo 12 podrośniętych koźląt - więc odstrzelisz ich choćby tylko 5, kozła albo i dwa kozły, może starzejącą się kozę.. Reszta pójdzie w straty - zakładam, że w tym łowisku nie ma rysia, wilka, rosomaka, niedźwiedzia.. Tam nie ma dzików, więc nie zżerają koźląt zaraz po wykoceniu - a to zjawisko jest bardzo wyraźnie widoczne tam, gdzie właśnie dotarły dziki stale prące na północ - gdy zasiedlą jakieś miejsce, od razu jest wyraźnie mniej saren. Środek Półwyspu to są bogate lasy z gęstym podszytem, a nie pola, na których po sprzęcie zostaje tylko oranica. A co do łosi: obecnie odstrzał łosi to poniżej 100 tysięcy sztuk (20 lat temu strzelano nawet 160 tysięcy). Myśliwych w Szwecji jest 320 tysięcy, ale tylko 145 tysięcy corocznie zalicza strzelnicowy 'test łosia', niezbędny do polowań na grubą zwierzynę - ale niekoniecznie na łosia!! Nie wszyscy z zaliczonym testem chcą na niego polować - np ja nie chcę, bo jeden łoś i..nie miałbym po co polować przez prawie cały rok.. Więc chętnych jest niewielu więcej, niż łosi do odstrzału. Niewątpliwie zdarzają się sytuacje sporne, o jakich wspomniałeś przy jeleniu, ale to raczej bardzo rzadkie - cóż, zwierzyny tu dużo a ludzi 4x mniej niż w Polsce na powierzchni o 40% większej. Darzbór!!

Autor: Czesiek  godzina: 08:30
Wuj ma według mnie w 1000000% racje. Głupota przebierńca z Hameryki i teoretyka Artura. Minimalny obwód do 3000h aby to miało jakiś sens w gospodarowaniu populacją zwierzyny, Nie jeden albo 3 właścicieli obwodu tylko naście osób i NADZÓR NAD TYM!!!. Przy 100h obwodzie. Wuju nie ćwiartka jelenia tylko jak będzie trzeba to i 15 jeleni. A czemu? a no temu bo przyszły sobie jelenie na Pana Obwód za który płaci, należy mu się i kto mu podskoczy? kto będzie jednostką weryfikacyjną? nikt!

Autor: rales  godzina: 08:54
ad Czesiek: Weryfikacja?? Bardzo prosta, właśnie jak w Skandynawii: sąsiad 'uprzejmie doniesie', że PRZYPUSZCZA, że ten obok kłusuje. Policja znajduje w zamrażarce jeleninę. Badania DNA potwierdzają, że pochodzi ona od dwóch jeleni - a miał zezwolenie na jednego. Nie potrafi udokumentować, gdzie upolował drugiego - zarzut kłusownictwa, i kara finansowa taka, że się włosy na plecach jeżą.. Żeby nie było - zdecydowanie wolę polować w łowiskach po 50- czy 100 tysięcy hektarów, tzn w całej rozleglej dolinie, a nie na 3000 ha spłachetku. Darzbór!!

Autor: jakubczyk  godzina: 10:19
Dzieki rales,rozwiało moje wątpliwości😊

Autor: Opechancanough  godzina: 11:21
Nikt Wam nie zabrania wielkich obwodow lowieckich, ale Wy zabraniacie innym malych! Miejcie duze obwody, ale ZAPLACCIE za nie wolnorynkowa KWOTE, a nie na krzywy ryj po komunistycznemu. Smiesza mnie ludzie, z mauserem i bawarskich gaciach , gdy poluja w lowiectwie udajac elite, a poluja na uregulowaniach. Rodem z komunizmu. Towarzysze z kolchozu, na sile i na krzywy ryj! Gdy przyjda ceny WOLNORYNKOWE od 1 ha np. tylko 50 -100 zl. , dzisiejsi zwolennicy obszarow ( wielich obwodow) odwiesza strzelbe na kolek. Dzis zas pluja! Zaden z nich nie zaplaci za taki obwod! Niech wzrosnie tenuta dzierzawna a Rolnik za swoje zarzada normalna zaplate, to zamkniecie geby! Latwo byc panem- elita na cudzym! Na sile i po komunistycznemu! Do prawidlowej gospodarki lowieckiej nie potrzeba komunistycznego modelu. W Niemczech czy USA lowiectwo tez istnieje od lat. Swiat bez kolchozu moze istniec!

Autor: Opechancanough  godzina: 11:54
Nawet niech tylko Panstwo zarzada zaplaty za dziczyzne, bo oddala ja za umowe, ktora nie jest realizowana. Np. 100 zl od sztuki zwierzyny, to kolchozy przestana istniec po jednym sezonie Tylko dlatego, ze Panstwo sponsoruje taka elite, a wlasciciel ziemi jest zwiazany uregulowaniami rodem z prl, mozecie jeszcze dzis nosic bawarskie gacie i rznac elite! Licze, ze PiS bedzie potrzebowal kasy i sponsoring PZL sie skonczy! Spoleczenstwo polskie ma prawo do zysku Skarbu Panstwa z lowiectwa! Zaden z tzw.elity pzl, obojetnie gdzie pracuje, nie zrezygnuje z uposazenia, bo te mausery i gacie bawarskie kosztuja, a wymaga i gardluje, by Skarb Panstwa i rolnicy placili za jego hobby. To sa jaja i czas z tym skonczyc!

Autor: Opechancanough  godzina: 12:14
I skoncza sie pie.. rdol...y tzw elity lowieckiej, jak skladka do kolchozu na 10000 ha wyniesie 5000 zl rocznie. 70% prl lowcow skonczy polowanie.Juz nie beda chcieli wielkich obwodow, bo placic trzeba bedzie. Tak zakonczy sie los wielu lowieckich sportsmenow z pzl, brak bedzie przemadrzania i filozofii utrwalaczy pzl.☺ Darz Wam tego Bor!

Autor: Lesław1  godzina: 13:03
Ale nigdy nie braknie przemądrzania i filozofii dyletantów, teoretyków i nieudaczników ...

Autor: LDormus2  godzina: 16:29
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.

Autor: Opechancanough  godzina: 19:40
Dormus sprawdze Ciebie.Podaj jakie placisz podatki i jakie masz obowiazki wobec DNR. Jaka masz kategorie gruntow i co ciazy na tobie wobec Departamentu rolnictwa? Dawaj😀.