Piątek
29.05.2020
nr 150 (5416 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: 5 pasiaków

Autor: Silwerus  godzina: 07:16
Zwyczajne skur..... stwo.

Autor: 28rafal  godzina: 07:32
labul ,,,,ajajaj...Świętopełki głos zabrały. Pięć pasiaków to fu? Zdjęcie głodnych z forum to fajna sprawa? Im Prześwięty Ojciec Hubert darzył..? Czynili sobie Ziemię poddaną i uległą? Święty plan wykonywali. Za leniwych kolegów polowali..Tamten zamordował pięć malutkich, niewinnych i słodkich jak miód świnek kiełbasianek. Straszne.!

Autor: moskithunter  godzina: 08:30
Rozumiem potrzebę strzelania dzików, bo ASF, szkody. U nas dzika jest jeszcze sporo i nikt go nie oszczędza ale wg mnie są pewne granice, oczywiście nie prawne tylko etyczne. Rozumiem, ze ktoś się pomylił, niedopatrzył, poniosły go emocje - strzelenie lochy, bo nie widział pasiaków, strzelenie 1 pasiaka bo myslał, ze większy, źle ocenił odległość i wielkość, w końcu polujemy nocą. Nie mówię, ze pochwalam ale mogę zrozumieć. ale pomylić się pięć razy? Strzelić świadomie 5 pasiaków? Ja bym życzył "smacznego" ewentualnie w 4 oczy powiedział co o tym myślę o sprawie i tyle. To trochę jak strzelanie niedolisków, niektórzy eksterminują lisa w każdej okazji - ale do berbeci bawiących się koło nory? Każdy ma swoje granice przyzwoitości. Smutne jest to, ze niektórzy z nas maja je tak daleko przesunięte, nie chce powiedzieć e ich nie maja, bo "nie znam człowieka". A moze trzeba mu na osobności powiedzieć parę słów, nie ubliżać, tylko powiedzieć o etyce - każdy miał inne wzory do naśladowania, niektórzy ich nie mieli, Jak mówi mój kolega - u nich niektórzy muszą "pierdo..nąć dzika" i są z tego dumni. :( DB

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 08:53
28rafał, po ch.. wstawiasz takie fotki z głupkowatym tytułem, znam ludzi ze zdjęcia, głodni na pewno nie są, starcza im. Powiedz no czy u Was tak chętnie wszyscy kozy strzelają? Ile kóz macie w planie ? Ile strzeliłeś? W jakim % plan wykonaliście? U mnie w Kole chętnych nie ma w ogóle. Ja w poprzednim sezonie nie strzeliłem ani jednej, widzisz... leniwy jestem tak jak piszesz (nie pomogłem łowczemu). Jeśli w Kole 2 osoby mają wykonać plan w 2 dni, bo przyjechali z zagranicy gdzie harują na kawałek chleba i z rodziną by chcieli się jeszcze zobaczyć to jak to sobie wyobrażasz? Weź się chłopie zastanów co wstawiasz i co piszesz...

Autor: trucizna  godzina: 09:23
stażysta Głodni to może i oni nie są, ale tępi do kwadratu Przyjechali na dwa dni to przecież muszą się wystrzelać Ty się zastanów i nie staraj tłumaczyć głupowatych ,,wyczynów,, Jak ich znasz to się wstydź

Autor: Mark - 2  godzina: 09:28
Wiecie co, łowiectwo samo sobie w obecnym czasie "kopie grób", na własne życzenie. Właśnie teraz w dobie internetu - takie tematy, takie zdjęcia, itp. na ogólnie dostępnych stronach - niestety chluby nam nie przynoszą, a tylko coraz bardziej szkodzą niestety. Po prostu pewne sprawy, nie powinny być publikowane publicznie. Ponieważ dla "zwykłego" człowieka, takie pojęcia jak plan, walka z ASF, szkodami, itp. to "czarna magia" i woda na młyn dla przeciwników. Więc chyba nieraz warto się zastanowić nad tym co i gdzie piszemy, zamieszczamy czy czym chcemy sie "pochwalić" - ot taka refleksja mi sie nasunęła, po przeczytaniu powyższego. Natomiast, każdy zrobi jak zechce, bo "każdy swój rozum ma" - nieprawdaż.?

Autor: 28rafal  godzina: 09:33
o.m.c. stażysta ,,.Zdjęcie samo wskoczyło przed oczy. Posłuchaj drogi stażysto! Jeśli nie ogarniasz swym myśliwskim umysłem dlaczego wstawiłem to zdjęcie w kontekście jęków,,zawodzenia i iście prawopolskiego oburzenia nad losem pięciu małych dziczków to masz mały problem. Nie jestem wrażliwy na łaskotki "wykonanym planem",,napisałem o tym, ale jakoś, nie dotarło do Ciebie. Możesz szukać, kombinować, zaklinać, tłumaczyć ale nigdy Tego nie zmienisz: "Life is life",,,Bez względu na wagę!

Autor: Krzych75  godzina: 10:15
Ci goście ze zdjęcia,to "Kwiat" polskiego łowiectwa współczesnych czasów :-(:-(:-(:-( ten od pasiaków również ,chyba że faks news. Takie oto czasy " nastali"

Autor: Mark - 2  godzina: 10:20
Tak gwoli prawdy, to ten od pasiaków i ci ze zdjęcia, nie zasługują na miano myśliwego niestety. Kiedyś dawno temu, starsi koledzy powtarzali - iż las to nie chlewnia lub obora a myśliwy to nie rzeźnik. I tego się trzymam, już przeszło 30 lat, dlatego przynajmniej sumienie mam spokojne - i nie ma nad czym dalej dyskutować w tym temacie. D.B.

Autor: SPOKO  godzina: 11:03
A może go sumienie gryzło? Wcześniej poszła locha to niech idą młode. Mój wczorajszy przypadek - mocny,piękny szóstak,około pół kg na łbie,to niech sobie pobaraszkuje i zostawi coś po sobie. Dzisiaj już zostawił, rozjechaną i sprasowaną przez tiry masę. A dawny wspomnień czar a dzisiejsza rzeczywistość to już inna bajka.

Autor: Krzych75  godzina: 11:09
Osobiście myślę,że te pasiaki to fake news,ot żeby tak grono mniejsze czy większe dało sobie upust na forum:-) a zdjęcie wstawione przez Rafała to jednak niezaprzeczalny fakt!:-(:-(:-(

Autor: Krzych75  godzina: 11:17
Tutaj raczej można podyskutować o zdjęciu i fakcie oraz o wpisie o.m.c stażysty:-(

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 11:18
posłuchaj rafałek, to ty żeś ten leniwy czy głodny? a fotka sprzed parunastu lat nie? długo żeś grzebał?

Autor: Lesław1  godzina: 11:27
Dla nadleśnictwa piszącego wiecznie monity, ponaglenia, połajanki i straszenia konsekwencjami niestrzelania dzików oraz dla weterynarii nie ma znaczenia czy były to pasiaki, warchlaki, przelatki, lochy prowadzące czy nie lub odyńce. Sztuka jest sztuka. patrząc się z tej strony to te 5 pasiaków to 5 loch niestrzelonych. Jednak mnie ciekawi jedno, teraz pałacie oburzeniem, jednak nigdy nie widziałem oburzenia w przypadku rolnika-mysliwego który na swym polu strzela w ramach walki z szkodnikami wysokoprośne lochy lub lochy prowadzące, a z prosiakami porządek zrobią lisy i kruki. Taka podwójna mentalność czy o co chodzi ??

Autor: Krzych75  godzina: 11:27
Nie trzeba grzebać,wystarczyło raz zobaczyć,zapamiętać u kogo to zdjęcie,sięgnąć i za minutę wstawić.pamiętam zdjęcie tego "gościa" umalowanego na czerwono!!! nicku nie podaję...

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 11:27
A tak ogólnie to na byki czy kozły to polujesz dla mięcha czy trofeum a może żeby plan wykonać?

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 11:30
"umalowanego na czerwono"... dobry jesteś... chyba kret zielonych ;)))) ....

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 11:31
Krzych, ujawnij się ;))) albo nie poluj bo będziesz miał koszmary nocne ;)

Autor: Lesław1  godzina: 11:41
Jak dla mnie to wszystkie takie tematy wynikają z niczego więcej jak z chorej zazdrości. Bo on mógł a ja nie. I tyle

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 11:41
Ja Ci odpowiem, polujesz bo lubisz :) i jeśli to robisz zgodnie z prawem to ch.. komu do tego! A to, że zielona lewica ciśnie z Zachodu to inna bajka! My tu nic nie zmienimy, no chyba że Trzaskowski wyniesie łowiectwo na piedestał! Głosujta na Trzaskowskiego, bedzie lepi!

Autor: pniewa  godzina: 11:41
Wiecie co... Są dwie szkoły. Jedna - to ta "komunistyczna" wychowana w tradycjach przedwojennych, gdzie była jakoś etyka, koleżeństwo, zdrowy rozsądek, itp. Druga - ta na siłę lansowana, nowoczesny sprzęt noszony w plecaku, bo po kieszeniach się nie zmieści, szpan, FB i ja na nim z mordą od ucha do ucha, pokot co to w kadrze się nie mieści, itp. Ja zaczynałem 1989, czyli "po komunie", ale wychowałem się podobnie jak Wiesław1 - na "komunistycznych" książkach - i jednak wolę starą szkołę. A na marginesie; widzę że sporo "młodych" myśliwych powoli zaczyna się przestawiać na starą szkołę. Ktoś kiedyś powiedział: Myśliwy nic nie musi, on może. Co gościa. Kasa razy 5 = ... (może złośliwe, ale ...)

Autor: Krzych75  godzina: 11:42
O.m.c.stażysta,ujawniałem się wielokrotnie na forum:-) no szybko zawieszany!:-) jakby co do zielonych mam daleko! A galerie moje na portalu były... Nawet gromy się ciskały za byka w 9 tej głowie,he,he :-):-):-):-)

Autor: Lesław1  godzina: 14:16
pniewa coś z tą kasą to tak nie trafiłeś. Nie dostaną grosza z weterynarii, nie dostana grosza w skupie. Ot zrobił sobie chłopak kuku bo plujecie teraz na niego wszyscy. Strzelił 5 pasiaków bo jakiś etyczny baran brzydzący się nowinkami odpalił lochę, bo jak zwykle strzelał do plamy. Błąkała się ta 5 i tak skazana na śmierć, bo jak od razu inna locha nie zaadoptuje to im później to mniejsze szanse na przygarnięcie. Lisy, psy i kruki załatwia sprawę w parę dni. Podjął decyzje. 5 zeszło ze stanu. Pięć starszych loch będzie żyć dalej. Wypaczyliście etykę aż rzygać się chce. Strzelanie z nowinką to nieetyczne, strzelanie do plamy to szczyt etyki. A potem biegają takie problemy.

Autor: Krzych75  godzina: 14:24
Lesław1,nie trzeba patrzeć "swoją" miarą,wystarczy popatrzeć co się dzieje! Do tych pasiaków to chyba dunstem!:-):-):-)

Autor: Mark - 2  godzina: 14:59
Lesław1 Jak strzelanie do plamy, to dla ciebie "szczyt etyki", to faktycznie "rzygać się chce" i kto tu "wypacza etykę". A skąd wiesz że: "etyczny baran brzydzący się nowinkami odpalił lochę," byłeś przy tym, czy autor tego wątki napisał coś o losze, są jakieś dowody na jej odstrzelenie, a może te pasiaki to nie od jednej lochy, itp. itd. Bo na razie to - jak to mówią "pisać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej", nieprawdaż. :))

Autor: pniewa  godzina: 15:16
Lesław1 Jak naświetlasz sprawę, to i masz rację. Ja nie pałam oburzeniem. Zgadzam się Twoją argumentacją 5 sztuk to 5 ... i tu pasuje wszystko. Ja mówię, że ja bym nie strzelił 5 pasiaków. Nie mówię, że nie strzeliłbym pasiaka (bo takie po 10-12 kg od czasu do czasu strzelam z premedytacją), ale nie 5 naraz. Drugi problem, to zależy jak duże były - czy miały jakieś szanse. Co do kasy - to oparłem się na "swoim podwórku", gdzie płacą za wszystkie. Jeśli znasz gościa i poczuł się urażony - przeproś ode mnie. Ja odniosłem się do sytuacji ogólnej, nie szczegółowo. DB

Autor: broni  godzina: 15:40
Spoko, piec warchlakow strzelonych, zostawiam lowieckiemu sumieniu strzelajacego, natomiast gdyby strzelil loche od tych maluchow, to by mi sie to wyjatkowo nie podobalo. Pzdr.DB

Autor: witek  godzina: 16:48
Lesław1 "nie dostaną nic z weterynarii" nie masz racji - dostanie KL 5 x 300 pln = 1500 pln pieniądze wg rozporządzenia dostaje się za lochę/loszke przelatkową (>30 kg tuszy) 650 pln i za "innego dzika" a 300 pln - tu nie ma limitów ani wieku ani wagi ! dzik jest dzikiem od urodzenia - do śmierci /pasiak to też dzik ! w odstrzale sanitarnym jest limit ilosciowy - więc w miejsce tych mikrodzików już nikt nie strzeli 5 duzych dzików

Autor: jaszczur  godzina: 18:04
Zgodnie z zasadami odstrzału sanitarnego, strzelone tusze idą na użytek własny. Większość woli strzelać dziki większe, bo jest więcej mięsa, ale może ten myśliwy kierował się tym, czym ja bym się kierował, czyli wybrał sztuki najsmaczniejsze. Nie tylko Hiszpanie uwielbiają cochinillo (dziennik.lowiecki.plhttps://menway.interia.pl/kuchnia/news-cochinillo-hiszpanskie-pieczone-prosiaczki,nId,2445842), a kto tego nie próbował niech żałuje. Gadanie o braku rozsądku, etyce, wykopaniu z PZŁ, skur..... stwo, myśliwy to nie rzeźnik, etc., to takie samo biadolenie, jak tych Zielonych, co by chcieli łowiectwa zakazać. Skończyło się w PZŁ opowiadanie farmazonów, że "mięsiarze" to najgorszy element wśród myśliwych, a narracja, że polujemy dla zdrowego i smacznego mięsa jeszcze się nie przebiła na sztandary Związku. A obrońców pasiaków zapraszam na demonstracje pod kurnikami przeciw mieleniu świeżo urodzonych kurcząt, których płeć nie odpowiada hodowcy, tam się będą mogli wykazać.

Autor: SPOKO  godzina: 18:05
Rozterki etyczne,moralne,''stare szkoły'' a dzisiaj jest mail od ŁO - proszę o wyjaśnienie dlaczego na obwodzie xxx jest niezadowalający przebieg odstrzału sanitarnego ?

Autor: Krzych75  godzina: 18:13
Obe....ć maile! Jaszczur zapisz się do PZŁ a!

Autor: Krzych75  godzina: 18:26
SZUBRWCY,to nie tylko ci co strzelają do małych pasiaków!!! Nie tylko...nie,nie

Autor: AZ  godzina: 19:59
Kol.Wieslaw1, przyjmij pozdrowienia i Darz Bor. AZ

Autor: labul  godzina: 22:08
Niech każdy robi jak mu sumienie pozwala. Wg tych, co twierdzą , że odstrzał sanitarny przy walce z ASF nie jest polowaniem, to nie ma co dyskutować o etyce myśliwego. Natomiast zdjęcia z polowania na kozy-plan jest planem, nikt nie jest święty, ale po co upamiętniać i puszczać dalej z tego zdjęcie. Od początku brak umiaru.