Wtorek
04.10.2022
nr 277 (6274 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Zakaz/ograniczenie stosowania śrutu ołowianego w Polsce  (NOWY TEMAT)

Autor: rales  godzina: 14:17
Za 4 miesiące wchodzi w życie 'ograniczenie' będące praktycznie zakazem strzelania śrutem ołowianym. Albowiem definicja terenów podmokłych jest..hmm..bardzo szeroka: wystarczy okresowo pojawiająca się kałuża o długości przekraczającej 3 metry, i już w promieniu 100 metrów nie można się przejść posiadając naboje ze śrutem ołowianym.. Czyli jeśli po ulewnych deszczach lub roztopach pojawią się gdzieś takie kałuże - to jest to obszar objęty zakazem.. W Szwecji od kilku miesięcy nie ma w sprzedaży naboi z ołowiem, choć mogą ściągnąć na zamówienie.. W Norwegii (poza EU) dostępne swobodnie. A jak to wygląda w Polsce?? DARZBÓR!!

Autor: Ryszard  godzina: 15:26
a w Polsce bez zmian po staremu. Chyba podobnie jak według innej zasady " że prawo budowlane na Podhalu jakoś się nie przyjęło"

Autor: Ryszard  godzina: 15:39
znalezione w sieci z września b.r. Artykuł ESSF na Euractiv: "Czy filary unijnego zakazu amunicji ołowianej zaczynają się kruszyć?" W dniu dzisiejszym został opublikowany artykuł na brukselskiej i ogólnoeuropejskiej sieci medialnej Euractiv. Artykuł redakcyjny został wydany w imieniu Europejskiego Forum Sportów Strzeleckich (ESSF). Artykuł, przygotowany przez ekspertów ds. komunikacji Hill+Knowlton Strategies przy wsparciu AFEMS i FACE, koncentruje się na niedawnej publikacji w czasopiśmie naukowym PLOS ONE recenzowanego badania przeprowadzonego przez ARCADIS na temat spożycia ołowiu przez populacje dzikich zwierząt. W badaniu zaproponowano nową metodologię, która pokazuje, że obecne szacunki dotyczące strat wśród ptaków lądowych w Europie w wyniku spożycia amunicji ołowianej, które zostały również wykorzystane przez ECHA w jej wniosku dotyczącym ograniczeń, opierają się na niepewnych lub ogólnych założeniach, co zasadniczo pokazuje, że metodologia leżąca u podstaw większości obecnej literatury nie jest skuteczna i prowadzi do błędnych wyników. To ostatnie ustalenie następuje po uznaniu przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich przypadku niewłaściwego administrowania przez EFSA w odniesieniu do niezdolności do dostarczenia w odpowiednim czasie kluczowych dokumentów wykorzystywanych do opracowania propozycji ograniczeń ECHA, co doprowadziło do ponownego otwarcia konsultacji publicznych RAC. Artykuł kończy się zakwestionowaniem zarówno solidności nauki, jak i wiarygodności ocen ECHA stojących za sprawozdaniem ECHA w sprawie ograniczeń w załączniku XV, które nieuchronnie uniemożliwiają decydentom podjęcie właściwej decyzji w interesie milionów obywateli UE. artykuł (dziennik.lowiecki.plhttps://afems.us3.list-manage.com/track/click?u=068f43d6728c3bcee6f5c89ee&id=65a1d40568&e=a64fff2036)

Autor: rales  godzina: 15:50
ad Ryszard: Znam ten artykuł, i kilka innych, podobnych. Z tym, że w prawie b/z, tzn 25 I 2022 + 14 dni wchodzi w życie w całej EU 'ograniczenie' polegające na zakazie strzelania ołowiem. Podnosi mnie na duchu to określenie, że 'prawo się nie przyjęło' ;-)

Autor: skaflok  godzina: 17:34
"Prawo się nie przyjęło"...rozwaliłeś mnie.